Amerikiečių kokerspanielis (American Cocker Spaniel)

Amerikiečių kokerspanielis (American Cocker Spaniel)

 

Veislė: Amerikiečių kokerspanielis
Kilmės šalis: JAV
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Juoda, juoda su dėmėmis, įvairūs rudi atspalviai (nuo šviesiai kreminės iki tamsiai rusvos), dvispalvis
Charakteris Žavus, mielas, švelnus, linksmas, pasitikintis savimi, protingas, draugiškas, bendraujantis, puikus kompanionas
Ūgis: 38-41 cm
Svoris: 12,5-14,5 kg
Ilgaamžiškumas: 12.5-14.5 metų
Kiti pavadinimai: American Cocker Spaniel
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 4-5 šuniukai 

 

Amerikiečių kokerspanielis (American Cocker Spaniel)

Dėl nedidelio ūgio, itin mielos išvaizdos ir draugiškumo amerikiečių kokerspanielis ypač išpopuliarėjo XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, tačiau šiai šunų veislei tai buvo ne į naudą. Atsirado daugybė neatsakingų verslininkų, kurie siekė kuo daugiau užsidirbti veisdami šiuos šunis, o tai neigiamai atsiliepė ir amerikiečių kokerspanielių sveikatai bei charakteriui (pasitaikydavo itin agresyvių individų). Šiandien veislė jau nėra tokia populiari, tačiau galima pasidžiaugti, kad šių šunų veisimas atliekamas kur kas atsakingiau.

Amerikiečių kokerspanielis – tikras nutrūktgalvis, kuris namuose prikrečia įvairių išdaigų, tuo kartais pralinksmindamas šeimininkus. Ši veislė tinkama pozityviems ir gana energingiems žmonėms, kurie mėgsta laisvalaikį gamtoje.

amerikieciu kokerspanielis

Amerikiečių kokerspanielis: veislės istorija

Teigiama, kad pirmieji kokerspanieliai į Ameriką pateko 1620 metais, atplaukę laivu su piligrimais. Kiek vėliau šių šunų buvo atvežta ir daugiau – tikėtasi, kad jie padės geriau ištirti laukinę šalies dalį. Amerikiečių kokerspanieliai buvo išveisti iš anglų kokerspanielių (XIX amžiuje). Tuo laikotarpiu ši veislė buvo naudojama nušautoms putpelėms atnešti. Amerikiečių kokerspanieliai nuo angliškos šių šunų versijos skyrėsi savo dydžiu, tačiau ilgą laiką šios dvi veislės buvo neišskirtos. 1940 metais anglų ir amerikiečių kokerspanieliai tapo tokie skirtingi, kad jų nebuvo galima nė lyginti. 1945 metais šios dvi veislės buvo oficialiai atskirtos. Po kelių dešimtmečių amerikiečių kokerspanieliai tapo pačia populiariausia šunų veisle visoje Amerikoje.

Pirmieji veisiami amerikiečių kokerspanieliai buvo juodi, tačiau buvo siekiama išveisti smėlio spalvos šunis. Dėl šios priežasties amerikiečių kokerspanieliai buvo kryžminami su kitų veislių smėlio spalvos šunimis. Šiandien tokios spalvos amerikiečių kokerspanieliai jau nebėra retenybė – galima sutikti įvairių rusvų atspalvių šunų. Pirmieji amerikiečių kokerspanieliai į Lietuvą atkeliavo 1984 metais.

amerikieciu kokerspanielis 2

Amerikiečių kokerspanielis: išvaizda

Patinų aukštis ties ketera siekia 39-41 cm, patelių – 38-39 cm. Amerikiečių kokerspanielių svoris gali svyruoti nuo 12,5 iki 14,5 kg (patelės yra smulkesnės). Tai – kompaktiško sudėjimo šunys, kurių nugara yra labai stipri, o kojos tiesios, kaulėtos. Kaukolė apvali, bet ne per daug, ausys labai ilgos, plonos odos, apžėlusios ilgais plaukais. Nosis gali būti juoda arba ruda, akys apvalios, tamsios. Uodega vidutinio ilgio, Europos Sąjungos šalyse nėra trumpinama. Kailis vidutinio ilgio, šilkinės tekstūros, labai puošnus. Kailis gali būti juodas, juodas su dėmėmis, įvairių rudų atspalvių (nuo šviesiai kreminės iki tamsiai rusvos), taip pat kailis gali būti dviejų kontrastingų spalvų, kurių viena būtinai yra balta. Kartais amerikiečių kokerspanieliai būna ir trispalviai.

amerikieciu kokerspanielis lauke

Amerikiečių kokerspanielis: charakteris

Amerikiečių kokerspanieliai anksčiau buvo naudojami medžioklei, todėl iki šių dienų yra išlikęs medžioklės instinktas. Jei planuojate su augintiniu užsiimti medžiokle, tokiu atveju vertėtų rinktis šuniuką iš medžioklinių šunų linijos – tai užtikrins geriausias šuns darbines savybes.

Amerikiečių kokerspanielis yra gana universalus šuo, kuris gali būti pritaikomas įvairioje veikloje: dėl puikios uoslės ir imlumo dresūrai šios veislės šunys gali būti naudojami sprogmenų ar kvaišalų paieškai oro uostuose ar muitinėse. Amerikiečių kokerspanieliai taip pat gali dalyvauti įvairiose šunų sporto rungtyse (pavyzdžiui, Agility). Dresūra vertėtų užsiimti dar nuo mažumės, nes tai galės užtikrinti geriausius rezultatus.

Socializuoti amerikiečių kokerspanieliai puikiai sutaria su vaikais ir gyvūnais. Šios veislės šunys labai prisiriša prie savo šeimos, nori įtikti savo šeimininkams. Vis dėlto, nuobodžiaujantis amerikiečių kokerspanielis namuose gali pridaryti nemažai žalos, vesti kaimynus iš kantrybės savo lojimu, ir t.t. Prieš įsigydami tokį augintinį turėtumėte gerai pagalvoti, ar jam galėsite skirti pakankamai dėmesio – šios veislės šunys tiesiog nepakenčia vienatvės ir nuobodulio. Paprastai amerikiečių kokerspanieliai būna aktyvūs ne tik lauke, bet ir namuose.

Amerikiečių kokerspanielio šuniukas

Amerikiečių kokerspanielis: priežiūra

Jei pasirinksite atsakingus veisėjus, įvairių įgimtų sveikatos sutrikimų bus galima išvengti. Svarbu įsitikinti, kad abu šuniukų tėvai yra sveiki ir jiems buvo atlikti reikalingi sveikatos tyrimai. Neatsakingai veisiami amerikiečių kokerspanieliai neretai serga įvairiomis akių ligomis (pavyzdžiui, katarakta, kuri išsivysto kelerių metų amžiaus kokerspanieliams).

Labai svarbu parinkti tinkamą pašarą – amerikiečių kokerspanieliai gali būti alergiški tam tikriems maisto produktams. Taip pat būtina normuoti duodamo pašaro kiekį, nes šios veislės šunys nejaučia saiko ir gali imti tukti. Kai kurie amerikiečių kokerspanieliai labai greitai ėda, todėl svarbu lėtinti tempą (tam gali tikti lėto valgymo dubenėliai arba šėrimas iš rankų).

Nors amerikiečių kokerspanielių kailis atrodo tarsi šilkinis, tačiau tai turi savo kainą – kailis reikalauja tikrai nemažai priežiūros. Maždaug keturis kartus per metus kailis turi būti kerpamas (tą geriausia atlikti profesionalioje šunų kirpykloje). Plaukai ausų, letenų ir papilvės srityje yra linkę veltis, todėl kailį būtina gana dažnai šukuoti ir pašalinti susidariusias sąvėlas. Po kiekvieno pasivaikščiojimo svarbu apžiūrėti augintinio ausis ir tarpupirščius – čia patekusios sausos žolės gali sukelti uždegimą. Amerikiečių kokerspanieliai gali būti auginami ir bute, ir nuosavame name, svarbiausia yra tai, kad augintinis gautų pakankamą fizinį krūvį.

Amerikiečių kokerspanielis (American Cocker Spaniel)

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Lengvai dresuojamas;
  • Draugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais;

Trūkumai

  • Kailiui reikia kasdienės priežiūros;
  • Dažnai loja.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.