Stafordšyro bulterjeras (Staffordshire Bull Terrier)

Stafordšyro bulterjeras (Staffordshire Bull Terrier)

 

Veislė: Stafordšyro bulterjeras
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: raudona, gelsvai ruda, balta, juoda, mėlyna arba bet kuri iš šių spalvų su balta
Charakteris: Prieraišus, ištikimas, bebaimis, judrus, energingas, supratingas
Ūgis: 36-42 cm
Svoris: 11-18 kg
Ilgaamžiškumas: 11-12 metų
Kiti pavadinimai: Staffordshire Bull Terrier
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 4 - 8 šuniukai

Stafordšyro bulterjeras – vidutinio dydžio šuo, pasižymintis stipria sveikata ir ilgaamžiškumu. Šios veislės atstovai yra puikūs šeimos augintiniai, kurie noriai bendrauja su vaikais ir kitais šeimos nariais. Stafordšyro bulterjerai gali būti auginami ir nuosavuose namuose, ir butuose – šiems  šunims nereikia labai daug vietos, svarbiausia yra tai, kad jie galėtų pakankamai išsilakstyti lauke.

stafordsyro bulterjeras Staffordshire Bull Terrier

Stafordšyro bulterjeras: veislės istorija

Staforšyro bulterjeras – tai šunų veislė, kilusi iš Anglijos. Tai nėra labai sena šunų veislė – pirmieji atstovai buvo išvesti prieš maždaug 200 metų. Šios veislės šunys kilo iš buldogų ir įvairių veislių terjerų. Pirminė šių šunų paskirtis buvo bulių ujimas, o vėliau šios veislės atstovams tekdavo dalyvauti šunų kovose, kurios XIX amžiaus pradžioje buvo labai populiarios. Tuo metu šie šunys buvo vadinami buldogais-terjerais. Vėliau, kai šunų kovos buvo uždraustos, Staforšyro bulterjerai tapo ne tokie populiarūs, tačiau po kurio laiko susidomėjimas šia veisle ir vėl išaugo, nes buvo išgrynintos šuns – kompaniono savybės. Didžiosios Britanijos kinologų klubas veislę pripažino 1935 metų gegužės 25 dieną, o praėjus mėnesiui įkurtas ir šios šunų veislės mylėtojų klubas. Jungtinių Amerikos Valstijų kinologų klubas veislę pripažino vėliau – tik 1975 metais.

Nors Lietuvoje Stafordšyro bulterjerai yra įtraukti į pavojingų šunų veislių sąrašą, tačiau šunų mylėtojai siekia, kad šis sąrašas būtų panaikintas – juk dabartiniai „kovinių“ veislių šunys yra gerokai nutolę nuo savo pirmtakų, jau ilgą laiką nedalyvauja šunų kautynėse, o veisėjai jau daugiau nei šimtmetį grynina šunų-kompanionų savybes.

stafordsyro bulterjeras Staffordshire Bull Terrier

Stafordšyro bulterjeras: išvaizda

Stafordšyro bulterjero ūgis siekia  36-42 cm, svoris gali svyruoti nuo 11 iki 18 kilogramų. Šios veislės šunų sudėjimas tvirtas ir raumeningas, kaklas gana trumpas, krūtinė plati, šonkauliai aiškiai atsikišę. Priekinės kojos toli viena nuo kitos, stambių kaulų, apatinė dalis šiek tiek išlenkta į išorę. Užpakalinės kojos raumeningos, kulkšnys nuleistos žemai, sąnariai lankstūs. Letenos stiprios, vidutinio dydžio. Galva trumpa, kaukolė plati, skruostikaulių raumenys labai gerai išvystyti. Snukis trumpas, nosies galiukas juodas. Lūpos suspaustos, standžios, sąkandis žirkliškas. Akys apvalios, vidutinio dydžio, pageidautina – tamsių spalvų. Ausys laikomos pakeltos, pusiau stačios, gana nedidelės, galiukai pakreipti į priešingas puses. Uodega vidutinio ilgio, ties pagrindu storą, į galą siaurėjanti, laikoma nuleista. Kailis lygus, trumpas, standus. Leistinos kailio spalvos: raudona, gelsvai ruda, balta, juoda, mėlyna arba bet kuri iš šių spalvų su balta. Nepageidaujamas kepenų atspalvis.

stafordsyro bulterjeras Staffordshire Bull Terrier

Stafordšyro bulterjeras: charakteris

Stafordšyro bulterjerai pavergia savitu charakteriu. Tinkamai socializuoti šios veislės atstovai yra labai draugiški ne tik su žmonėmis, bet taip pat ir su kitais šunimis. Stafordšyro bulterjerai puikiai sutaria su vaikais ir net labai pageidauja jų kompanijos, tačiau svarbu mokyti vaikus tinkamo elgesio su gyvūnais. Jei šuo bus skriaudžiamas, jis gali tapti irzlus, todėl svarbu stebėti, kaip vaikas bendrauja su šunimi.

Stafordšyro bulterjero socializacija svarbu pasirūpinti dar nuo mažumės, nes tai padės pagrindus tam, kaip šuo elgsis suaugęs. Stafordšyro bulterjerai yra universalūs šunys – jiems puikiai tinka įvairios šunų sporto rūšys. Šios veislės atstovai yra labai atidūs ir norintys įtikti savo šeimininkui, tad jų dresūra yra vienas malonumas. Priešingai nei kiti terjerai, stafbulterjerai nėra užsispyrę ir noriai vykdo šeimininko komandas.

Stafordšyro bulterjerai reikalauja pakankamai nemažo fizinio krūvio, už drybsojimą ant sofos jiems tikrai labiau  patiks ilgi pasivaikščiojimai ar dresūros treniruotės. Nors šios veislės atstovai norėtų gauti kuo daugiau šeimininkų dėmesio, tačiau jie nėra įkyrūs. Namuose stafbulterjerai paprastai yra ramūs, tačiau jauname amžiuje ar nuobodžiaudami gali niokoti šeimininkų paliktus daiktus.

stafordsyro bulterjeras Staffordshire Bull Terrier

Stafordšyro bulterjeras: priežiūra

Nors Stafordšyro bulterjerai pasižymi tikrai stipria sveikata, tačiau kartais ir jiems pasireiškia tam tikros ligos. Klubo ir alkūnės sąnario displazija, katarakta, odos susirgimai – tai sveikatos sutrikimai, kurie yra būdingi šiai šunų veislei, tačiau kai kurių sveikatos sutrikimų bus galima išvengti, jei pakankamai dėmesio skirsite tinkamo veislyno pasirinkimui. Visada svarbu pasidomėti šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimų rezultatais, nes tai leis jums pasirinkti sveiką augintinį. Stafordšyro bulterjerai nėra labai išrankūs maistui, tačiau kartais gali pasireikšti alergija tam tikriems maisto produktams.

Svarbu pasirūpinti, kad augintinio maistas būtų pakankamai subalansuotas ir užtikrinantis reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų kiekį (galite rinktis sausą pašarą šunims ar RAW mitybą).

Stafordšyro bulterjerai yra labai aktyvūs šunys, todėl pasirūpinkite, kad jūsų augintinis gautų pakankamą fizinį krūvį. Stafbulterjeras tikrai džiaugsis ilgais pasivaikščiojimais, bėgimu šalia dviračio, šunų jėgos sporto treniruotėmis ar kita veikla, kuri neleis šuniui nuobodžiauti.

Stafordšyro bulterjero kailis yra trumpas, šeriasi nelabai gausiai, tad paprastai pakanka pašukuoti kelis kartus per savaitę. Maudyti šios veislės šunis reikėtų tik tada, kai tam yra poreikis, – dažniausiai visiškai pakanka vos kelių kartų per metus. Taip pat reikėtų reguliariai patikrinti augintinio ausis ir patrumpinti nagus. 

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Geras sarginis šuo;
  • Nereikia daug priežiūros;

Trūkumai

  • Sunkiai perneša karštį;

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.