Sasekso spanielis (Sussex Spaniel)

Sasekso spanielis (Sussex Spaniel)

 

Veislė: Sasekso spanielis
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų, medžioklinis šuo
Spalvos: Sodriai ruda
Charakteris Draugiškas, linksmas, gyvybingas, bendraujantis, mėgstantis draugiją, ramus
Ūgis: 37-41 cm
Svoris: 17-23 kg
Ilgaamžiškumas: 12-13 metų
Kiti pavadinimai: Sussex Spaniel
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Sasekso spanielis yra vidutinio dydžio šuo, kuris pasižymi socialumu ir puikiomis darbinėmis savybėmis. Sasekso spanieliai puikiai sutaria su visais šeimos nariais, niekada neatsisako žaidimų su vaikais. Šios veislės šunys puikiai prisitaiko prie besikeičiančios aplinkos, todėl Sasekso spanielis gali būti tikrai puikiu kelionių kompanionu. Šie šunys yra gana aktyvūs ir mėgstantys leisti laiką gryname ore, tad tuomet, jei planuojate įsigyti tokį augintinį, gerai pagalvokite, ar jam galėsite skirti pakankamai daug laiko. Nepakanka augintinį išleisti į nuosavą kiemą – įvairioje aktyvioje veikloje taip pat turi dalyvauti ir šeimininkas.

Veislės istorija

Sasekso spanielis – tai Anglijoje susiformavusios veislės atstovas. Šios veislės šunys buvo žinomi dar XIX amžiaus pabaigoje – šia veisle ypatingai domėjosi žemvaldys Fulleris. Jis turėjo labai didelį Sasekso spanielių veislyną, o šių šunų veisimu užsiėmė net 50 metų. Sasekso spanieliai buvo viena iš dešimties pirmųjų veislių, kurios buvo įtrauktos į knygą apie šunų veisles (šią knygą išleido Amerikos kinologų klubas 1884 metais). 1940 metais veislė buvo praradusi savo populiarumą – manoma, kad tuo laikotarpiu buvo likę vos penki šios veislės atstovai. 1947 metais situacija vis dar nebuvo smarkiai pasikeitusi – Anglijos kinologų klubas tais metais užregistravo vos 10 Sasekso spanielių. Vis dėlto, galima pasidžiaugti, kad šios veislės mylėtojų dėka Sasekso spanielių veislę atgaivinti pavyko – prie to nemažai prisidėjo ponia Freer, kuri šiuos šunis veisė net šešis dešimtmečius. Šiandien Sasekso spanieliai vis dar nėra labai populiarūs – kasmet užregistruojama 60-100 veislės atstovų. Šiuo metu daugiausia Sasekso spanielių užregistruojama JAV.

Sasekso spanielis: išvaizda

Sasekso spanielis įprastai sveria apie 23 kilogramus, o jo aukštis ties ketera gali svyruoti nuo 38 iki 41 cm. Sasekso spanieliams būdingas tvirtas kūno sudėjimas, šios veislės šunų kojos yra gana trumpos, bet labai stiprios. Galva plati, proporcinga kūnui, snukis trumpas, nosies šnervės plačios ir atviros. Žandikauliai labai stiprūs, sąkandis žirkliškas. Akys vidutinio dydžio, rudos, žvilgsnis švelnus. Ausys didelės, išaugusios žemai, prigludusios prie galvos. Kaklas tvirtas, ilgas, šiek tiek lenktas. Krūtinė labai gerai išvystyta, tačiau neturi būti pernelyg plati ar per daug gili. Uodega išaugusi žemai, Europos Sąjungos šalyse nėra trumpinama. Kailis tankus, glotnus, atsparus vandeniui. Pageidautina kailio spalva – auksinė su raudonu atspalviu.

Sasekso spanielis: charakteris

Sasekso spanielis yra linksmas ir energingas šuo, kuris labai prisiriša prie visų savo šeimos narių. Jei augintinis ankstyvame amžiuje bus tinkamai socializuojamas, užaugęs neturės jokių nepagrįstų baimių. Jei Sasekso spanielis nuo mažumės augs su kitais augintiniais, su jais puikiai sutars, ir jokių elgesio problemų neturėtų kilti. Vis dėlto, svarbu įvertinti tai, kad Sasekso spanieliai yra išveisti medžioklei, todėl įvairius smulkius gyvūnus gali laikyti savo grobiu. Kol šuo neturės pakankamai tvirtų dresūros pagrindų, nepatartina augintinį paleisti lakstyti be pavadėlio. Sasekso spanieliai yra labai imlūs dresūrai, tačiau svarbu juos tinkamai motyvuoti. Dar ankstyvame šuns amžiuje vertėtų išmokyti komandos grįžti pas šeimininką: tokiu atveju galėsite mėgautis pasivaikščiojimais miške ar kitoje nuošalioje vietoje ir nesibaiminti, kad augintinis gali pabėgti. Sasekso spanielis tiesiog dievina žaidimus ir kitą aktyvią veiklą, juos gali sudominti įvairus šunų sportas, kuris reikalauja augintinio vikrumo ir sumanumo.

Sasekso spanielis: priežiūra

Sasekso spanieliai pasižymi gana stipria sveikata, šios veislės atstovai dažniausiai sulaukia 12-15 metų. Vis dėlto, Sasekso spanieliai kartais kenčia ir nuo tam tikrų sveikatos sutrikimų – Sasekso spanieliams gali pasireikšti klubo sąnario displazija ar stuburo slankstelių ligos. Kaip ir kitiems spanieliams, šios veislės atstovams būdingos ausų infekcijos, todėl ausų priežiūrai vertėtų skirti ypatingą dėmesį. Labai svarbu reguliariai tikrinti augintinio ausis, ir įsitikinti, kad jos yra švarios. Rekomenduojama rinktis tokį dubenėlį, kuris yra į apačią platėjantis, nes tuomet šuo valgydamas ar lakdamas neįmerks ausų į dubenėlį. Po maudynių vonioje ar vandens telkiniuose patartina ausis nusausinti, nes tai padės išvengti uždegimų. Sasekso spanieliai dažniausiai nėra labai išrankūs maistui, tačiau svarbu garantuoti, kad duodamas pašaras būtų visavertis ir užtikrinantis visų reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų kiekį. Pašaro kiekį rekomenduojama normuoti, nes tai padės išvengti galimo nutukimo. Taip pat pasirūpinkite, kad augintinis turėtų galimybę išsikrauti ne tik fiziškai, bet taip pat ir emociškai, nuolat mokykite šunį naujų dalykų – klaidinga manyti, kad senas šuo naujų komandų išmokti nebegali. Kailio priežiūra pareikalaus gana nemažų pastangų – Sasekso spanielį patartina šukuoti kuo dažniau (idealiu atveju – kasdien). Po pasivaikščiojimų lauke patikrinkite, ar kailyje nėra įsivėlusių šapų, reguliariai trumpinkite plaukus letenų tarpupirščiuose. Nors įprastai tinkamą kailio priežiūrą galima užtikrinti namuose, tačiau tuomet, jei Sasekso spanielis yra kastruotas ar sterilizuotas, kailis atrodys tvarkingiau, jei bus nukirptas, ir čia tikrai pravers specialistų pagalba. Dažnos maudynės šiems šunims tikrai nėra būtinos – Sasekso spanielį maudykite tada, kai tam bus poreikis.

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Draugiškas su kitais šunimis;
  • Lengvai perneša šaltį.

Trūkumai

  • Kailiui reikia priežiūros;
  • Dėl nukarusių vokų šuns akys neatsparios infekcijoms.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.