Suomių laphundas (Finnish Lapphund)

Suomių laphundas (Finnish Lapphund)

 

Veislė: Suomių laphundas 
Kilmės šalis: Suomija
Paskirtis: Namų šuo, bandganis
Spalvos: Įvairios spalvos
Charakteris: Ramus, draugiškas, energingas, drąsus, budrus, ištikimas, puikus kompanionas
Ūgis: 45-52 cm
Svoris: 20-22 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai: Suomių-lapių špicas, Suomių-lapių laika, Finnish Lapphund
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Suomių laphundas – tai šiaurietiškos išvaizdos šuo, kuriam būdingas aviganių temperamentas. Kadaise šiems šunims buvo patikėta saugoti elnių kaimenes, o šiandien suomių laphundai dažniausiai pasirenkami kaip namų augintiniai ir šeimos bičiuliai. Šios veislės šunys yra labai aktyvūs ir energingi, imlūs dresūrai, ir visada norintys įtikti savo šeimininkui. Galite būti užtikrinti, kad toks augintinis neleis nuobodžiauti – suomių laphundus auginantys žmonės teigia, kad šie šunys padėjo iš esmės pertvarkyti dienotvarkę, ir paskatino dažniau aktyviai leisti laiką.

suomiu laphundai Finnish Lapphund

Veislės istorija

Šiauriniai elniai buvo labai svarbūs samiams, kurie gyveno dabartinėje Norvegijos, Rusijos, Švedijos ir Suomijos teritorijoje. Samiai vertėsi elnininkyste, todėl jiems buvo reikalingas pagalbininkas, galinti saugoti elnių bandas. Spėjama, kad suomių laphundai elnių priežiūrai buvo naudojami jau prieš kelis šimtmečius ar dar seniau – rašytiniuose šaltiniuose yra apibūdinami šunys, kurie labai primena suomių laphundus. Prieš Antrąjį pasaulinį karą norvegai ir švedai siekė standartizuoti šiuos šunis, todėl 1944 metais jau buvo priimtas pirmasis šios veislės standartas, kuris buvo parengtas Švedijoje. Suomijoje šios veislės standartas buvo aprašytas praėjus vieneriems metams. 2014 metais suomių laphundai populiariausių Suomijos šunų dešimtuke puikavosi šeštoje vietoje. Amerikoje pirmoji suomių laphundų vada gimė 1988 metais, o praėjus šešeriems metams veislė buvo pripažinta ir vietinio kinologų klubo. 1989 metais suomių laphundai pasiekė Didžiąją Britaniją, taip pat veislė buvo pristatyta ir Australijoje. Lietuvoje ši šunų veislė iki šių dienų nėra sulaukusi populiarumo.

suomiu laphundas Finnish Lapphund

Suomių laphundas: išvaizda

Suomių laphundas yra vidutinio dydžio šuo – patinų aukštis ties ketera siekia 50 cm, o kalyčių – apie 45 cm. Suomių laphundų kūno ilgis yra šiek tiek didesnis nei aukštis ties ketera, galva atrodo galinga. Kaukolės ilgis yra beveik toks pat, kaip ir plotis, būdingas išraiškingas pakaktys. Ausys gana toli viena nuo kitos, nedidelės, trikampio formos. Akys ovalios, pageidautina, kad būtų kuo tamsesnių spalvų. Nasrai platūs ir stiprūs, link nosies siaurėjantys. Lūpos standžios, prigludusios prie žandikaulių. Dantys tvirti, sąkandis žirkliškas. Kaklas vidutinio ilgio, raumeningas. Nugara plati, tiesi, juosmuo trumpas, raumeningas. Šonkauliai gana ilgi, tačiau nėra platūs, apatinė kūno linija šiek tiek kylanti į viršų. Uodega vidutinio ilgio, laikoma nuleista ar pakelta, priklausomai nuo šuns būsenos (kai šuo ramus, uodega laikoma nuleista). Priekinių kojų kaulai masyvūs, žiūrint iš priekio, kojos atrodo lygiagrečios. Letenos ovalo formos, padai tvirti ir elastingi. Galinės kojos itin tvirtos, raumeningos. Kailis labai tankus, vidutinio ilgio, gali būti šiek tiek banguotas. Galvą ir priekines kojas dengiantis kailis trumpesnis nei kitose kūno vietose. Kailis šiurkštus, atsparus vandeniui. Pavilnė labai tanki, pakelianti viršutinį kailio sluoksnį. Patinai paprastai turi puošnią „apykaklę“. Leistina bet kokia kailio spalva.

suomiu laphundas Finnish Lapphund

Suomių laphundas: charakteris

Suomių laphundai yra labai energingi ir budrūs. Šios veislės šunims yra reikalinga nuolatinė aktyvi veikla, nes priešingu atveju augintinis gali tapti neramus ar net irzlus. Suomių laphundai rekomenduojami tik tiems žmonėms, kurie turi pakankamai laiko ir noro užsiimti savo augintiniu – reikės ir aktyvių pasivaikščiojimų, ir žaidimų. Suomių laphundai yra labai imlūs dresūrai, tačiau visada rekomenduojama jos pagrindais pasirūpinti dar nuo mažumės. Šios veislės šunys labai mėgsta bendrauti su žmonėmis, mėgsta vaikų draugiją. Suomių laphundams yra būdingas nuolankus charakteris, todėl šie augintiniai vaikams gali atleisti įvairias nedideles skriaudas. Šie šunys taip pat gali sutarti ir su namuose esančiais augintiniais, ypatingai tada, jei su jais augo dar nuo mažumės. Į nepažįstamuosius suomių laphundai dažniausiai reaguoja ramiai, tačiau šeimininką pasitinka labai triukšmingai – nesvarbu, kiek laiko būsite išėję, suomių laphundas jūsų be proto pasiilgs!

suomiu laphundas Finnish Lapphund

Suomių laphundas: priežiūra

Suomių laphundai yra natūraliai susiformavusi veislė, kuriai būdinga stipri sveikata. Nėra pastebėta, kad šios veislės šunys sirgtų tam tikromis genetinėmis ligomis, kurios būtų būdingos konkrečiai suomių laphundams. Žinoma, svarbu pakankamai dėmesio skirti tinkamo veislyno pasirinkimui, ir pasidomėti, kokie sveikatos tyrimai buvo atlikti šuniukų tėvams. Didžioji dalis šių šunų savininkų į veterinarijos klinikas kreipiasi tik dėl kasmetinių skiepų bei profilaktinių sveikatos tyrimų. Dažniausiai šio veislės šunys sulaukia 12-14 metų amžiaus, neretai – ir dar daugiau (Suomijoje nemaža dalis šios veislės atstovų išgyvena maždaug 16-17 metų).

Svarbu pakankamai dėmesio skirti augintinio mitybai, fiziniam aktyvumui, ir, žinoma, kailio priežiūrai. Pasirūpinkite, kad su maistu suomių laphundas gautų visų reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų – tam puikiai tiks aukštos kokybės visavertis sausas pašaras šunims. Kasdien reikėtų planuoti gana ilgus pasivaikščiojimus lauke, taip pat šuniui reikalinga ir protinė mankšta, aktyvūs užsiėmimai. Tankus suomių laphundo kailis taip pat pareikalaus išskirtinio dėmesio – jį rekomenduojama šukuoti bent kelis kartus per savaitę, o šėrimosi laikotarpiu tą patartina atlikti kasdien –  naudokite pokailio šukas (furminatorių) ir šukas, skirtas viršutiniam kailio sluoksniui (pavyzdžiui, guminę pirštinę).

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.