- PatarimuPasaulis.lt
- Peržiūros: 31413

Veislė: | Anglų buldogas |
Kilmės šalis: | Didžioji Britanija |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Nuo blyškios geltonos iki rusvos, balta, marga, kerša |
Charakteris | Ramus, švelnus, mielas, draugiškas, bendraujantis, prieraišus, atkaklus, ryžtingas, klusnus, kantrus. |
Ūgis: | 30-38 cm |
Svoris: | 22-30 kg |
Ilgaamžiškumas: | 6-9 metai |
Kiti pavadinimai: | Buldogas, Bulldog, English bulldog |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: |
Anglų buldogas iš pažiūros atrodo lėtas ir nerangus šuo. Kai kuriems žmonėms šios veislės šunys atrodo gana atgrasūs, tačiau geriau pažinę anglų buldogus vienbalsiai sutinka, kad tai – nuostabūs augintiniai, pavergiantys savo prieraišumu, kantrybe ir geraširdiškumu. Anglų buldogai tiesiog dievina vaikus – jiems yra ypatingai tolerantiški ir atleidžiantys grubesnius paglostymus. Nors kadaise anglų buldogai buvo išveisti bulių erzinimui, šiandien tai būtų sunku įsivaizduoti, nes anglų buldogas negalėtų ne musės nuskriausti! Žinoma, jei ji nebus pernelyg įkyri.
Veislės istorija
Anglijoje šios veislės šunys pradėti auginti maždaug XVII amžiaus pradžioje, tačiau tuomet veislei dar nebuvo suteiktas dabartinis pavadinimas. Anglų buldogų protėviai – stambūs doginiai šunys, kurie buvo naudojami bulių kautynėse. Šuo puldavo galingą bulių, įsikąsdavo į jo snukį, ir tampydavo tol, kol bulius netekdavo jėgų. Būtent nuo šios „pramogos“ ir kilo veislės pavadinimas: išvertus iš anglų kalbos „bull dog“ reikštų „jaučių šunys“. Buvo siekiama, kad kautynėse naudojami šunys būtų kuo aukštesni, stipresni ir atkaklesni. Dar viena pageidautina savybė buvo kuo riestesnė šuns nosis, kad įsikandęs į jaučio snukį šuo galėtų lengviau kvėpuoti. 1835 metais Anglijoje bulių kautynės buvo uždraustos, todėl anglų buldogai tapo ne tokie populiarūs, veislė ėmė nykti. XIX amžiaus pabaigoje šunų mylėtojai ėmėsi formuoti dekoratyvinę senosios veislės atmainą. Įdomu tai, kad pirmąjį šunų mylėtojų klubą įkūrė būtent anglų buldogų gerbėjai.
Anglų buldogas: išvaizda
Anglų buldogas yra vidutinio dydžio šuo. Patinų aukštis ties ketera svyruoja nuo 36 iki 38 cm, kalytės šiek tiek žemesnės. Patinų svoris gali siekti 24-30 kg, patelių – nuo 22 iki 26 kg. Anglų buldogų galva yra didelė, kampuota, kaukolės apimtis yra lygi šuns aukščiui ties ketera. Snukis platus, trumpas, raukšlėtas. Apatinis žandikaulis šiek tiek atsikišęs, dantys dideli ir tvirti. Ausys mažos, nutolusios viena nuo kitos, išaugusios aukštai. Akys nedidelės, visada tamsios. Nosis juoda, šnervės gana plačios. Krūtinė labai plati, apvaloka, pilvas įtrauktas. Priekinės letenos stambios ir raumeningas, tarpas tarp jų labai didelis. Užpakalinės letenos ilgesnės nei priekinės. Kailis trumpas, prigludęs, lygus. Leistinos kailio spalvos: nuo blyškios geltonos iki rusvos, balta, marga, kerša.
Anglų buldogas: charakteris
Anglų buldogai yra labai draugiški šunys, kurie mielai bendrauja su visais sutiktaisiais. Anglų buldogų draugais tampa ir vaikai, ir suaugusieji, ir įvairūs gyvūnai. Nekastruoti patinai gali imti dominuoti kitų patinų atžvilgiu, todėl neveisiamus anglų buldogus visada rekomenduojama kastruoti.
Anglų buldogai yra stabilios psichikos šunys, kurių dirginimo slenkstis yra labai aukštas. Išvesti šios veislės šunis iš kantrybės yra tikrai sudėtinga, tačiau atminkite, kad viskam yra ribos. Visuomet reikėtų stebėti, kaip su anglų buldogu bendrauja vaikai – nors šios veislės šunys gali iškęsti įvairias skriaudas, tačiau svarbu vaikus mokyti, kaip elgtis su augintiniais.
Anglų buldogams reikalinga ankstyva socializacija ir dresūra. Šios veislės šunys yra ganėtinai užsispyrę, ir ne visada paklūsta šeimininko komandoms. Svarbu nusiteikti, kad dresūra pareikalaus nemažai kantrybės. Anglų buldogai dauguma klausimų turi labai tvirtą nuomonę, todėl tik nuosekli (ir pozityvi!) dresūra leis pasiekti puikių rezultatų.
Ilgesnių kojų anglų buldogai paprastai būna vikresni ir aktyvesni, mielai užsiimantys įvairiu šunų sportu. Namuose anglų buldogas paprastai būna ramus, mėgsta patogų poilsį. Šios veislės šunys nėra įkyrūs, prisitaiko prie savo šeimininkų, loja nedaug.
Anglų buldogas: priežiūra
Būsimi anglų buldogų šeimininkai turėtų itin atidžiai rinktis veislyną, nes šios veislės šunims yra būdingos įvairios paveldimos ligos (kvėpavimo problemos, displazija, ir t.t.) Ypatingo dėmesio pareikalaus anglų buldogo mityba – kai kurie šunys yra linkę į alergijas.
Svarbu parinkti augintiniui tinkamą pašarą ir jį normuoti – anglų buldogai apetitu tikrai nesiskundžia, tačiau dėl pernelyg mažo fizinio aktyvumo gali imti tukti. Antsvoris šunims yra labai pavojingas – tai gali lemti širdies darbo sutrikimus bei kaulų ir sąnarių problemas.
Anglų buldogai yra labai jautrūs karščiui, todėl karštą dieną svarbu saugoti augintinį nuo perkaitimo. Jokiu būdu nepalikite augintinio saulės atokaitoje ar automobilyje – anglų buldogui tai gali būti pražūtinga.
Nors kai kurie šios veislės šunys nėra labai judrūs, tačiau dauguma jų mėgsta ilgus pasivaikščiojimus. Net ir tada, jei augintinis yra gana tingus, svarbu pasirūpinti, kad jis pakankamai judėtų.
Kas savaitę reikėtų apžiūrėti augintinio ausis, jei reikia – išvalyti. Trumpinti nagus rekomenduojama kartą per mėnesį. Anglų buldogo kailis nereikalauja daug priežiūros – pakanka kasdien pašukuoti šiurkščiu šepečiu. Maudyti anglų buldogą reikėtų saikingai, tam geriausia pasirinkti pakankamai šiltą dieną, kad augintinis neperšaltų. Dažniausiai visiškai pakanka šunį išmaudyti kartą per metus ar tada, kai kailis labai susitepa.
Anglų buldogų gyvenimo trukmė yra gana trumpa – nuo šešerių iki devynerių metų, sveiki ir tinkamai prižiūrimi anglų buldogai gali išgyventi ir virš dešimties metų.
Privalumai
- Draugiški ir kantrūs su vaikais;
- Draugiški su kitais šunimis;
- Nereikia didelio fizinio aktyvumo;
Trūkumai
- Silpnos sveikatos, dažnai kamuoja paveldimos ligos;
- Linkę į nutukimą;
- Sunkiai perneša karštį.