Suomių laika (Finnish Spitz)

Suomių laika (Finnish Spitz)

 

Veislė: Suomių laika
Kilmės šalis: Suomija
Paskirtis: Namų, medžioklinis šuo
Spalvos: Raudona, auksinė
Charakteris: Nepriklausomas, triukšmingas, žaismingas, ištikimas, užsispyręs, judrus, atsargus
Ūgis: 37-51 cm
Svoris: 14-16 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai: Suomių špicas, Finnish Spitz
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Suomių laika – energingas ir didelio fizinio aktyvumo reikalaujantis šuo. Iki šių dienų yra išlikęs labai stiprus suomių laikų medžioklės instinktas, todėl svarbu pasirūpinti, kad augintinis nepabėgtų, jei bus vedžiojamas be pavadėlio ar lakstys nuosavame kieme.

Šie šunys tiesiog negali pakęsti vienatvės, todėl palikti vieni gali imti niokoti daiktus. Taip nenutiks, jei šeimininkas savo augintiniui skirs pakankamai dėmesio – pavargęs šuo namuose tiesiog palaimingai snūduriuos.

Svarbu žinoti, kad suomių laikos, kaip ir kiti medžiokliniai šunys, yra labai nepriklausomo charakterio, todėl ne visada noriai pasiduoda dresūrai. Nusiteikite – auginant tokį šunį tikrai reikės apsišarvuoti kantrybe!

suomiu laika Finnish Spitz

Suomių laika: veislės istorija

Suomių laika – tai šunų veislė, kuri buvo išvesta medžioklei. Teigiama, kad veislė gyvavo dar prieš tūkstantį metų, tačiau oficialus pavadinimas buvo suteiktas tik 1891-aisiais (veislės standartas buvo patvirtintas praėjus dar vieneriems metams). Į Angliją pirmosios suomių laikos pateko 1920 metais, ir netrukus veislė tapo gana populiari. Ilgus metus šie šunys buvo naudojami smulkaus grobio medžioklei, tačiau taip pat talkininkaudavo medžiojant briedžius ar elnius. Amerikoje suomių laikos nėra naudojamos medžioklei, šie šunys laikomi kambariniais.

1979 metais suomių laikos buvo užregistruotos kaip nacionalinė šalies veislė. Iki šių dienų suomių laika turi net kelis pavadinimus – šie šunys taip pat vadinami suomių špicais ir karelų-suomių laikomis. 2006 metais buvo pasirašyta sutartis, kuri įpareigojo suomių špicus ir karelų-suomių laikas sujungti į vieną veislę. Pirmoji suomių laika į Lietuvą atkeliavo 1979 metais. Šiuo metu veislė yra gana populiari ne tik Suomijoje, bet ir visoje Europoje.

suomiu laika Finnish Spitz

Suomių laika: išvaizda

Suomių laika yra vidutinio dydžio šuo, kurio aukštis ties ketera siekia 37-51 cm, o svoris gali svyruoti nuo 14 iki 16 kilogramų. Aukštis ties ketera yra labai panašus į kūno ilgį, todėl kūno sudėjimas atrodo kvadrato formos. Nugara trumpa, krūtinė nėra labai plati, siekianti alkūnes. Priekinės kojos stiprios, tiesios, užpakalinės kojos kiek ilgesnės už priekines. Kaukolė pailga, vieta tarp ausų yra plačiausia. Nosis nedidelė, juodos spalvos, lūpos prigludusios, gana plonos, pigmentuotos. Žandikauliai stiprūs, sąkandis žirkliškas. Akys vidutinio dydžio, migdolo formos, tamsios. Kaklas raumeningas, patinų gana trumpas, kalyčių – vidutinio ilgio. Ausys gana nedidelės, stačios, trikampio formos. Uodega vidutinio ilgio, laikoma virš nugaros, užriesta. Dengiamieji plaukai vidutinio ilgio, pavilnė minkšta ir tanki. Kailis atsparus įvairioms oro sąlygoms. Nugarą dengiantys plaukai gali būti auksinė.

suomiu spicas Finnish Spitz

Suomių laika: charakteris

Suomių laika puikiai sutaria su savo šeimos nariais, taip pat ir su vaikais, tačiau nepažįstamieji šiems šunims tikrai nekelia pasitikėjimo. Suomių laikos yra laikomos puikiais sarginiais šunimis, kurie visada praneša apie nepažįstamųjų atvykimą. Žinoma, ne visi šunų savininkai lojimą laiko privalumu, todėl prieš įsigydami tokį šunį gerai pagalvokite, ar didelis sargumas nesudarys tam tikrų problemų.

Su kitais gyvūnais suomių laikos dažniausiai sutaria, tačiau graužikus ar paukščius gali laikyti savo grobiu. Jei namuose yra kitų augintinių, geriausia, kad su jais suomių laika augtų dar nuo mažumės.

Šios veislės šunų dresūra neretai tampa tikru kantrybės išbandymu. Suomių laikos yra labai nepriklausomi šunys, kurie ne visada paklūsta šeimininkų komandoms. Rekomenduojama dresūros pagrindais pasirūpinti dar ankstyvame šuns amžiuje, nes tai padės išvengti elgesio problemų ateityje.

Šiems šunims yra reikalingas didelis fizinis krūvis, o blogos oro sąlygos suomių laikai paprasčiausiai neegzistuoja!

suomiu laika Finnish Spitz

Suomių laika: priežiūra

Suomių laika – gana sveika šunų veislė. Tinkamai prižiūrimi šunys paprastai gyvena maždaug 12-16 metų. Kai kurios šios veislės šunims būdingos ligos yra paveldimos, todėl ypatingai svarbu pakankamai dėmesio skirti tinkamo veislyno pasirinkimui. Viena veislei būdingų ligų – tai klubo sąnario displazija, taip pat galimas kelio girnelės išnirimas, kartais suomių laikos serga epilepsija. Ieškodami tinkamiausio veislyno pasidomėkite šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais, ir tai galės padėti išsirinkti tikrai sveiką augintinį.

Suomių laikos yra labai aktyvios, todėl pareikalaus iš tiesų nemažai šeimininko laiko. Nors šios veislės šunys gana dažnai auginami butuose, tačiau svarbu įvertinti, ar turėsite pakankamai laiko ilgiems pasivaikščiojimams.

Suomių laika labai gerai jaučiasi lauke, storas ir tankus kailis leidžia lengvai pakelti šalčius. Jei augintinis turės galimybę išeiti į nuosavą kiemą, svarbu pasirūpinti tinkamai aptverta tvora. Nusiteikite, kad šios veislės šunys labai mėgsta kasti duobes bei vaikyti paukščius.

Suomių laikos paprastai nėra išrankios maistui, tačiau pasirūpinkite, kad jis būtų visavertis. Duodamo pašaro kiekį normuokite, nes tai padės išvengti nutukimo.

Suomių laikos kailis pareikalaus šiek tiek jūsų dėmesio – paprastai pakanka pašukuoti 2 ar 3 kartus per savaitę, tačiau šėrimosi metu tą reikės atlikti kasdien. Maudyti šiuos šunis reikėtų tik tada, kai tai neišvengiama.

suomiu laika Finnish Spitz

Privalumai

  • Lengvai perneša šaltį;
  • Geras sarginis šuo;

Trūkumai

  • Nepriklausomo charakterio, užsispyręs, sunkiai dresuojamas;
  • Triukšmingas, skardžiai loja;
  • Reikia didelio fizinio aktyvumo.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.