Amerikiečių akita (American Akita)

Amerikiečių akita (American Akita)

 

Veislė: Amerikiečių akita
Kilmės šalis: Japonija
Paskirtis: Namų, sarginis šuo
Spalvos: Marga, gelsvai ruda, raudona, balta, kerša
Charakteris Draugiškas, kilnus, orus, budrus, sargus, drąsus, supratingas, savarankiškas
Ūgis: 61-71 cm
Svoris:  32-59 kg
Ilgaamžiškumas: 11-15 metų
Kiti pavadinimai: American akita
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 7 - 8 šuniukai

Amerikiečių akita anksčiau buvo vadinama didžiuoju japonų šunimi, tačiau galiausiai buvo pripažinti kaip amerikiečių veislė. Amerikiečių akita yra didesnė ir stambesnė nei japoniškoji Akita Inu. Tai – labai pasitikintis savimi šuo, pasižymintis savarankiškumu ir sargumu. Šios veislės šunys labai nepasitiki nepažįstamaisiais, savo teritorijoje negali pakęsti kitų šunų, todėl norėtų būti vieninteliu šeimos šunimi. Amerikiečių akita gali gyventi ir namuose, ir lauke – dėl tankaus kailio šios veislės šunims šalčiai nėra baisūs.

amerikieciu akita merican Akita

Veislės istorija

Amerikiečių akitų protėviai – japonų akitos, kurios buvo naudojamos įvairių stambių žvėrių medžioklei (šernų, elnių ar net lokių). Į JAV akitos atkeliavo po Antrojo pasaulinio karo, kuomet karininkai šiuos šunis atsivežė iš Japonijos. Japonų akitos buvo kryžminamos su vokiečių aviganiais ir mastifais, todėl atsirado kita šunų veislė.

Pirmasis akitų klubas Amerikoje buvo įkurtas 1956 metais (jis buvo uždaras, jį vienijo tik 11 narių ir apie 30 akitų), Amerikos kinologų klubas veislę pripažino kiek vėliau – 1972 metais. Nuo 1973 metų akitos iš Japonijos jau nebuvo vežamos į JAV veisimui. Tuo metu JAV išveistos akitos dar neturėjo dabartinio pavadinimo. 1998 metais Japonija pareikalavo, kad amerikiečiai JAV išveistoms akitoms suteiktų naują pavadinimą, todėl buvo atskirtos dvi savarankiškos veislės – amerikiečių akita ir akita-inu.

amerikieciu akita sunys American Akita

Amerikiečių akita: išvaizda

Amerikiečių akita yra stambių kaulų masyvus šuo. Patinų ūgis ties ketera siekia 66-71 cm, patelių – nuo 61 iki 66 cm. Patinai sveria 45-59 kg, patelės kiek smulkesnės, gali sverti nuo 32 iki 45 kg. Krūtinės ląsta gili ir plati, pilvas įtrauktas. Uodega stora, susukta spirale, iškelta virš nugaros. Priekinių letenų mentės tvirtos ir pasviros, galinių letenų sąnarių kampai apvaloki. Amerikiečių akitų galva yra stambi, snukis neretai apibūdinamas kaip lokio. Amerikiečių akitų ausys yra trikampio formos, vidutinio dydžio, stačios. Akys gana mažos, gilios ir tamsios.

Šios veislės išskirtinis bruožas – itin tankus kailis. Priešingai nei japonų akitų, amerikiečių akitų kailis gali būti bet kokios spalvos. Šios veislės šunų kailis gali būti vidutinio ilgio arba ilgas. Tiesa, ilgas amerikiečių kailis parodose nėra pripažįstamas. Pavilnė tanki, standi ir labai minkšta. Kailis ant keteros iš šlaunų ilgesnis nei ant kitų kūno vietų. Dengiamasis kailis tankus, minkštas ir standus.

Amerikiečių akita šunys (American Akita)

Amerikiečių akita: charakteris

Amerikiečių akita – labai užsispyręs šuo, todėl dresūra vertėtų užsiimti kuo anksčiau. Jei nuo mažumės bus nubrėžiamos tam tikros ribos, ateityje bus galima išvengti elgesio problemų. Dresūros metu yra svarbi tinkama motyvacija – negali būti naudojama prievarta. Amerikiečių akitoms yra tinkama tik pozityvi dresūra. Nors amerikiečių akita yra užsispyręs ir savarankiškas šuo, tačiau jis labai prisiriša prie savo šeimos.

Bendravimas su kitais gyvūnais paprastai yra pernelyg įtemptas, tačiau su vaikais amerikiečių akitos sutaria puikiai. Kartu su vaikais amerikiečių akita gali žaisti valandų valandas! Žinoma, šios veislės šunų nereikėtų palikti vienų su vaikais – dėl savo stambumo šuo gali ir nenorėdamas sužeisti vaikus.

Amerikiečių akitai laisvė yra labai svarbi. Šios veislės šunys nemėgsta būti pririšti ar uždaryti į ankštą voljerą. Idealu, jei turite nuosavą kiemą, kuriame šuo galėtų lakstyti, tačiau tai nereiškia, kad nebus reikalingi ilgi pasivaikščiojimai. Amerikiečių akita mielai leisis į ilgus pasivaikščiojimus su pavadėliu, tačiau nuo mažumės svarbu mokyti komandos “greta”, kad šuo netemptų pavadėlio (įvertinkite, kad tai – tikrai didelis ir stiprus šuo).

amerikieciu akita merican Akita

Amerikiečių akita: priežiūra

Būtina socializacija, kuria vertėtų pasirūpinti nuo mažumės. Amerikiečių akitas yra būtina dresuoti – tik tokiu atveju bus galima išvengti elgesio problemų.

Šios veislės šunims yra reikalingas gana didelis fizinis krūvis – jei jis bus pakankamas, galėsite išvengti šėlionių namuose, akita neužsiims destruktyvia veikla. Nors amerikiečių akita gali gyventi ir namuose ir lauke, tačiau šios veislės šunims yra būtinas nuolatinis kontaktas su šeimininku. Idealu, jei savo buvimo vietą amerikiečių akita pasirinks pati. Šildymo laikotarpiui namuose akitai paprastai būna per karšta, tad neretai susiruošia gyventi lauke (žinoma, jei gyvenama nuosavame name). Vasaros laikotarpiu akitai reikia vėsesnės vietos, kur galėtų pasislėpti nuo karščių.

Tankų akitos kailį reikėtų šukuoti kasdien, maudyti vertėtų saikingai. Silpnoji šios veislės šunų vieta – oda. Amerikiečių akitos turi polinkį susirgti egzema (riebalų liaukos ima gaminti pernelyg didelį sekreto kiekį). Taip pat šios veislės šunys jautriai reaguoja į pernelyg didelį baltymų kiekį pašare, todėl maistą reikėtų rinkti atidžiai.

Amerikiečių akita nėra tinkama veislė pradedantiesiems šunų augintojams. Būsimi šios veislės šunų savininkai turėtų būti sukaupę dresūros žinių ir įgiję įgūdžių. Nors amerikiečių akita yra gana gerai dresuojamas ir sumanus šuo, tačiau dresūra svarbu tinkamai užsiimti. Tai yra šuo, kuriam yra reikalinga laisvė ir didelis fizinis aktyvumas, todėl svarbu įvertinti savo galimybes šuniui skirti pakankamai laiko. Nors amerikiečių akita yra gana savarankiškas šuo, tačiau jam yra būtina šeimininko draugija, be kurios šuo gali užsiimti namų niokojimu.

Amerikiečių akita šuniukai (American Akita)

Privalumai

  • Geras sarginis šuo, uoliai ginantis savo teritoriją nuo įsbrovėlių;
  • Gali gyventi lauke;

Trūkumai

  • Reikalingas didelis fizinis aktyvumas;
  • Nuo mažens būtina šunį dresuoti.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.