Australų aviganis (Australian Shepherd)

Australų aviganis (Australian Shepherd)

Veislė: Australų aviganis
Kilmės šalis: JAV/Australija
Paskirtis: Namų šuo, aviganis 
Spalvos: Gali būti įvairių spalvų: rausvai rudas, marmuriškas, taip pat gali būti su baltomis ar rudomis dėmėmis
Charakteris Aktyvus, meilus, žaismingas, protingas, geraširdis, klusnus, sargus
Ūgis: 45-58 cm
Svoris: 20-30 kg
Ilgaamžiškumas: 11-13 metų
Kiti pavadinimai: Australian Shepherd
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 5-8 šuniukai

Australų aviganis pirmiausia sužavi savo išvaizda. Nors dažnai įspėjama, kad negalima spręsti apie knygą pagal jos viršelį, tačiau tuomet, kai kalbama apie australų aviganius, toks posakis nėra teisingas. Šios veislės šunys yra puikaus temperamento – jie yra draugiški žmonėms ir gyvūnams, yra labai prieraišūs ir lengvai dresuojami. Dėl savo aktyvumo ir noro dirbti australų aviganiai gali dalyvauti įvairiose šunų sporto varžybose, taip pat neretai tampa ir tarnybiniais šunimis. Žinoma, kiekvieno šeimininko pareiga – pasirūpinti šio augintinio socializacija bei dresūra.

Australų aviganis (Australian Shepherd)australu aviganis Australian Shepherd

Veislės istorija

Australų aviganis yra kilęs visai ne iš Australijos, kaip būtų galima pamanyti išgirdus veislės pavadinimą. Kinologų manymu, šie šunys yra kilę iš JAV, kur XVIII a. pab. – XIX a. pr. ganė dideles avių bandas, importuojamas iš Australijos. Šie šunys buvo labai vertinami rančų savininkų ir fermerių, nes ausiai puikiai susitvarkydavo su jiems patikėtomis užduotimis. Vėliau buvo siekiama dar labiau pagerinti šių talentingų šunų darbines savybes, todėl jie buvo kryžminami su kitais aviganiais. Teigiama, kad veisime buvo naudojami borderkoliai, koliai ir kiti aviganiai. Egzistuoja ir kita australų aviganių kilmės teorija – teigiama, kad jie yra kilę iš Ispanijos Baskų regiono. Kinologai daro prielaidą, kad šiuos šunis augino vietiniai piemenys. Vis dėlto, yra žinoma, kad dabartiniai australų aviganiai yra kilę būtent iš JAV. Didžiausio populiarumo australų aviganis sulaukė po Antrojo pasaulinio karo. 1966 metais Kalifornijoje buvo įkurta Tarptautinė Australų aviganių asociacija, o 1977 metais buvo patvirtintas šios veislės šunų standartas. FCI (Tarptautinė kinologų federacija) veislę užregistravo praėjus dar porai dešimtmečių – 1966-aisiais.

australu aviganis Australian Shepherdaustralu aviganio suniukas Australian Shepherd

Australų aviganis: išvaizda

Australų aviganis yra vidutinio dydžio šuo: patinų aukštis ties ketera – maždaug 55 cm, svoris – apie 27 kg. Patelės kiek žemesnės ir smulkesnės – aukštis ties ketera siekia apie 50 cm, o svoris – maždaug 23 kg. Australų aviganių kūno ilgis yra šiek tiek didesnis už aukštį ties ketera. Kojos stiprios ir raumeningos, letenos ovalios, kompaktiškos. Kai šuo susidomėjęs ar susijaudinęs, jo ausys pakyla ir šiek tiek pakrypsta į priekį arba į šoną. Akys migdolo formos, gali būti mėlynos, geltonos arba rudos. Melsvo ar juodo marmuro spalvos aviganių akys gali būti ir su juodu apvadėliu. Dantys stambūs, balti, jų turi būti 42. Uodega tiesi, gana trumpa (nekerpama), turi būti ne ilgesnė nei 10 cm. Kailis vidutinio ilgio ir tankio, tiesus arba šiek tiek banguotas, gali būti įvairių spalvų: rausvai rudas, marmuriškas, taip pat gali būti su baltomis ar rudomis dėmėmis. Galvos, ausų ir priekinių kojų srityse kailis yra trumpas ir tiesus. Pavilnės tankis priklauso nuo sezono, žiemos metu australų aviganiai užsiaugina storą ir tankų pokailį.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (24 balsai (-ų))