Veislė: | Airių kviečiaspalvis terjeras |
Kilmės šalis: | Airija |
Paskirtis: | Namų šuo, geras sarginis šuo |
Spalvos: | Prinokusių kviečių spalva, gali būti šiek tiek rausvas |
Charakteris | Klusnus, santūrus, prieraišus, ištikimas, energingas, žaismingas ir draugiškas. Draugiškas su vaikais |
Ūgis: | 45-48 cm |
Svoris: | 16-20 kg |
Ilgaamžiškumas | 12-14 metų |
Kiti pavadinimai: | Airių kviečiaspalvis švelniaplaukis terjeras, Soft-coated Wheaten Terrier |
Hipoalerginis: | Taip (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia) |
Vados dydis: | 5-6 šuniukai |
Airių kviečiaspalvis terjeras – žaismingas ir draugiškas šuo, kuris taip pat gali tapti ir puikiu sargu, pranešančiu apie kiekvieną atvykėlį.
Tai yra pasitikintys savimi šunys, puikiai sutariantys su vaikais ir šunimis, tačiau kates ir kitus smulkesnius gyvūnus neretai laiko savo grobiu, kurį puola vytis. Nuo pat mažumės šios veislės šunis būtina pratinti, kas yra leistina, o kas – ne. Tinkamai išauklėtas airių kviečiaspalvis terjeras gali sutarti ir su katėmis.
Šios veislės šunys labai prisiriša prie savo šeimininkų ir greitai perpranta, ko iš jų tikimasi. Airių kviečiaspalviai terjerai gali puikiai pasirodyti įvairiose šunų sporto varžybose!
Airių kviečiaspalvis terjeras: veislės istorija
Kinologai mano, kad airių kviečiaspalviai terjerai yra viena seniausių Airijos šunų veislių, kuriai dabar galėtų būti maždaug keli šimtai metų. Šiandien yra gana sunku atsekti, kokia buvo šios veislės šunų kilmė, nes ilgą laiką veislė nebuvo pripažinta. Poros šimtmečių senumo tekstuose šios veislės šunys yra įvardijami kaip minkštaplaukiai. Žinoma tik tiek, kad anksčiau airių kviečiaspalvis terjeras buvo fermos šuo ir pagalbininkas medžioklės metu.
Ši šunų veislė pirmą kartą oficialiai pristatyta 1933 metais, tačiau prireikė šie tiek laiko, kol veislė buvo pripažinta. JAV airių kviečiaspalviai terjerai pirmą kartą pristatyti 1946 metais, o pripažinti – tik 1973 metais. Nors šiandien šios veislės šunys yra paplitę po visą pasaulį, tačiau didžiausio populiarumo sulaukia Airijoje. Lietuvoje airių kviečiaspalviai terjerai vis dar yra tikra retenybė.
Airių kviečiaspalvis terjeras: išvaizda
Patinų ūgis ties ketera – nuo 46 iki 48 cm, svoris – 21-22 kg, patelės yra šiek tiek žemesnės ir smulkesnės. Airių kviečiaspalvio terjero kūnas turi būti ne per daug ištemptas – ilgis nuo keteros iki uodegos pagrindo yra maždaug lygus šuns aukščiui ties ketera. Ausys gali būti mažos arba vidutinio dydžio, trikampio formos, laikomos priekyje. Akys tamsiai rudos, nosis didelė, juodos spalvos. Snukis atrodo kampuotas, žandikauliai labai tvirti, sąkandis žirkliškas. Priekinės ir galinės letenos tvirtos ir raumeningos. Uodega vidutinio ilgio, Europos Sąjungos šalyse nėra kerpama.
Airių kviečiaspalvio terjero kailis yra minkštos tekstūros, be pavilnės. Pageidautina kailio spalva – kviečių, atspalvis gali būti šiek tiek rausvas. Airių kviečiaspalvių terjerų kailis yra laikomas hipoalerginiu, nes jis nesišeria.
Airių kviečiaspalvis terjeras: charakteris
Airių kviečiaspalvis terjeras yra labai energingas bebaimis šuo, kuris vertina nepriklausomybę. Nors šios veislės šunys yra gana lengvai dresuojami, tačiau kartais gali būti šiek tiek užsispyrę. Šeimininkai turi pasirūpinti, kad augintinio dresūra būtų pakankamai motyvuojanti – tokiu atveju tikrai galima tikėtis paties geriausio rezultato.
Airių kviečiaspalviai terjerai dievina šeimininkų dėmesį, su jais norėtų praleisti kiekvieną savo gyvenimo akimirką. Airių kviečiaspalvis terjeras lengvai prisitaiko prie besikeičiančios aplinkos todėl gali būti puikiu palydovu kelionių metu. Svetimi žmonės šios veislės šunims kelia nepasitikėjimą, nepažįstamuosius airių kviečiaspalvis terjeras gali aploti. Vis dėlto, šios veislės šunims agresija nėra būdinga.
Ankstyvame šuns amžiuje svarbu pasirūpinti socializacija ir nustatyti tam tikras taisykles, kurių privalo paisyti visi šeimos nariai. Jei airių kviečiaspalvis terjeras pastebės tam tikras spragas, tuo būtinai pasinaudos, todėl būtina laikytis nuoseklumo.
Airių kviečiaspalvis terjeras: priežiūra
Airių kviečiaspalviai terjerai yra gana sveika šunų veislė. Kaip ir planuojant įsigyti kitų veislių šunis, visada svarbu pasidomėti šuniukų tėvų sveikatos istorija. Progresuojanti tinklainės atrofija ir klubo sąnario displazija yra paveldimos ligos, todėl svarbu pasidomėti, ar veisiamiems šunims buvo atlikti šie sveikatos tyrimai. Paprastai šios veislės šunys neturi didelių sveikatos problemų, kartais pasitaiko širdies ligų.
Svarbu pakankamai dėmesio skirti kailio ir odos priežiūrai. Kai kurie airių kviečiaspalviai terjerai yra linkę į alergijas, todėl būtina parinkti tinkamą maistą. Puikiu pasirinkimu gali būti sausas pašaras arba RAW mityba. Visada svarbu stebėti augintinio būklę ir tuomet, jei pasireiškia alergija ar kiti sutrikimai, pašarą būtina pakeisti.
Rekomenduojama kartą per savaitę patikrinti augintinio ausis, jei reikia, išvalyti. Nagai turi būti trumpinami maždaug kartą per mėnesį. Nuo mažumės reikėtų pratinti augintinį prie kailio priežiūros procedūrų. Mažų šuniukų (iki 7 mėnesių) kailį patartina šukuoti kelis kartus per savaitę arba kasdien. Suaugusio šuns kailis turėtų būti šukuojamas kiekvieną dieną, kad būtų galima išvengti kailio sąvėlų. Augantis kailis periodiškai turi būti trumpinamas (tą geriausia atlikti šunų kirpykloje).
Svarbu žinoti, kad airių kviečiaspalvis terjeras netoleruoja kaitros, todėl šiltuoju metų laiku augintinį saugokite nuo perkaitimo. Šios veislės šunys neturi pavilnės, todėl gali būti auginami tik namuose. Airių kviečiaspalvis terjeras gerai jaučiasi augdamas ir bute ir nuosavame name, svarbu tik tai, kad šeimininkas netingėtų išsiruošti ilgiems pasivaikščiojimas. Paprastai šios veislės šunys yra aktyvūs ir namuose, todėl tuomet, jei norite ramybės, reikės pasirūpinti, kad augintinis būtų pakankamai išvarginamas lauke. Maudyti šios veislės šunis reikėtų pagal poreikį, paprastai pakanka tai padaryti kelis kartus į metus.
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Geras sarginis šuo;
- Lengvai pernešantis šaltą klimatą;
Trūkumai
- Kailiui reikia nuolatinės priežiūros;
- Sunkiai perneša karštį.