Veislė: | Juodasis rusų terjeras |
Kilmės šalis: | Rusija |
Paskirtis: | Namų, apsauginis šuo |
Spalvos: | Juoda |
Charakteris: | Energingas, gyvybingas, ištvermingas, narsus, stiprios valios, pasitikintis savimi šuo |
Ūgis: | 62-75 cm |
Svoris: | 35-65 kg |
Ilgaamžiškumas | 10-11 metų |
Kiti pavadinimai: | Juodasis terjeras, Black Russian Terrier |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: |
Juodasis rusų terjeras – tai didelis, aristokratiškos išvaizdos šuo, kuris pavergia savo charakteriu ir ištikimybe. Šie šunys kartais yra vadinami juodaisiais Rusijos perlais, nes iš savo protėvių jie paveldėjo visas geriausias savybes: iš rotveilerių – narsą ir ištvermę, iš niūfaundlendų – santūrumą ir ramybę, o iš erdelterjerų – linksmą būdą ir energiją. Juodasis rusų terjeras yra labai protingas, be reikalo neloja ir neparodo savo pranašumo. Tai yra puikūs šeimos bičiuliai, kurie paskui savo šeimininką gali eiti nors ir į pasaulio kraštą.
Juodasis rusų terjeras: veislės istorija
Juodieji rusų terjerai, kitaip dar vadinami Stalino šunimis, yra šunų veislė, kuri susiformavo ganėtinai neseniai. Veislė buvo sukurta tuometinėje Tarybų Sąjungoje, ir ilgą laiką už jos ribų nebuvo žinomi. Po Antrojo pasaulinio karo tarnybinių šunų skaičius gerokai sumažėjo, tačiau jų paklausa gerokai išaugo. Strateginių objektų ir karo belaisvių saugojimui reikėjo itin budrių šunų, tad iš okupuotų teritorijų buvo suvežti įvairių veislių šunys, ir imtasi jų kryžminimo programos. Nors veislės pavadinimas nurodo, kad šie šunys yra terjerai, tačiau tai – ne visai tiesa. Juodųjų rusų terjerų veislė buvo suformuota kryžminant apie 20 šunų veislių: veisime buvo naudojami erdelterjerai, ryženšnauceriai, rotveileriai, niūfandlendai, ir t.t. Rezultatas pateisino veisėjų lūkesčius, todėl buvo apibrėžtas šios šunų veislės standartas. 1984 metais veislę pripažino FCI (Federation Cynologique Internationale), o praėjus dvidešimčiai metų – ir AKC (American Kennel Club). Lietuvoje juodieji rusų terjerai nėra labai populiarūs.
Juodasis rusų terjeras: išvaizda
Juodasis rusų terjeras yra didelis šuo: patinų aukštis ties ketera siekia 66-72 cm, patelių – nuo 64 iki 70 cm. Paprastai šių šunų svoris svyruoja nuo 26 iki 44 kg (patelės yra ne tik žemesnės, bet taip pat ir smulkesnės). Šios veislės šunims yra būdinga plati ir gili krūtinė, aukšta ketera, plati ir raumeninga nugara. Oda elastinga, be susidariusių raukšlių. Kaukolė ilga, vidutinio pločio, su užapvalintais skruostikaulių lankais. Ausys nedidelės, trikampio formos, užlenktos į apačią. Kailis dviejų sluoksnių, tankus, nepralaidus vandeniui, šiurkščios tekstūros. Paprastai kailio ilgis yra nuo 5 iki 15 cm, gali būti juodas arba juodas su pilku atspalviu (vadinamos „druskos ir pipirų“ spalvos). Juodųjų rusų terjerų kailis yra atsparus šalčiui, tad šie šunys gali būti auginami ne tik namuose, bet taip pat ir lauke.
Juodasis rusų terjeras: charakteris
Juodieji rusų terjerai dėl puikių charakterio savybių neretai yra veisiami darbui. Šie šunys pasižymi stipria valia ir gebėjimu greitai mokytis naujų komandų. Jei ankstyvame šuns amžiuje pasirūpinama socializacija ir dresūros pagrindais, galima būti tikriems, kad juodasis rusų terjeras bus stabilaus charakterio ir paklusnus.
Nors šios veislės šunys noriai bendrauja su visais šeimos nariais, tačiau įprastai išsirenka vieną vienintelį šeimininką, kuriam besąlygiškai paklūsta. Juodieji rusų terjerai puikiai sutaria su vaikais, nėra pavojingi namuose esantiems augintiniams. Su kitais šunimis juodieji rusų terjerai be reikalo nesipeša – kol su šiais šunimis yra elgiamasi gerai, tol juodasis rusų terjeras nerodo jokios agresijos.
Tinkamai apmokyti šios veislės šunys gali tapti puikiais sargais – juos galima laikyti palaidus arba uždarytus voljeruose, tačiau jokiu būdu ne pririštus prie grandinės. Juodieji rusų terjerai yra labai atidūs ir savo šeimininką suprantantys iš pusės žodžio, tačiau šios veislės šunys yra labai jautrūs, ir dėl pernelyg griežto tono gali atsisakyti vykdyti komandas. Svarbu žinoti, kad šiems šunims yra tinkami tik pozityvios dresūros metodai. Juodiesiems rusų terjerams yra reikalinga nuolatinė aktyvi veikla, protiniai užsiėmimai, ir, žinoma, būtinas šeimininkų dėmesys.
Juodasis rusų terjeras: priežiūra
Juodieji rusų terjerai yra stiprios sveikatos šunys, tačiau kartais pasitaiko genetiškai paveldimų ligų (klubo sąnario displazija, alkūnės sąnario displazija, hiperurikozūrija). Renkantis veislyną visada svarbu pasidomėti, kokie sveikatos tyrimai buvo atlikti šuniukų tėvams, nes tai gali padėti išsirinkti tikrai sveiką augintinį. Tinkamai prižiūrimi šios veislės atstovai gyvena maždaug 10-11 metų.
Maistui šios veislės šunys paprastai nėra išrankūs, tačiau nusiteikite, kad tokiam dideliam šuniui reikės tikrai nemažai pašaro. Atminkite, kad šuo – ne šiukšliadėžė, jam yra reikalingas kokybiškas ir subalansuotas pašaras, bet ne pietų likučiai. Puikiu pasirinkimu gali būti RAW mityba arba aukščiausios kokybės sausas pašaras. Šerti šios veislės šunis patartina porą kartų per dieną, o po valgio augintinio fizinį aktyvumą būtina riboti (tai padės išvengti skrandžio apsisukimo).
Šios veislės šunims yra reikalingas didelis fizinis krūvis ir nuolatinė protinė veikla, tad galima pagalvoti apie įvairių šunų sporto užsiėmimų lankymą (pavyzdžiui, juodieji rusų terjerai puikiai pasirodo „Obedience“ ar „Agility“ varžybose).
Jei šuo nedalyvaus parodose, kailio priežiūra nepareikalaus ypatingo dėmesio – užteks kelis kartus per savaitę pašukuoti ir kartais patrumpinti kailį, o tuomet, jei ruošitės dalyvauti parodoje, kailį reikės paruošti laikantis tam tikrų reikalavimų (tą geriausiai atliks profesionaliose šunų kirpyklose dirbantys specialistai).
Privalumai
- Geras sarginis šuo;
- Lengvai dresuojamas;
- Lengvai pernešantis šaltą klimatą;
Trūkumai
- Nedraugiškas su kitais šunimis;
- Kailiui reikia kasdienės priežiūros;
- Nepasitiki nepažįstamais žmonėmis