Veislė: | Kanados Eskimų šuo |
Kilmės šalis: | Kanada |
Paskirtis: | Kinkomasis rogių šuo |
Spalvos: | Įvairios |
Charakteris: | Budrus, narsus, energingas, nepriklausomas, sunkiai suvaldomas |
Ūgis: | 50-68 cm |
Svoris: | 27-48 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-13 metų |
Kiti pavadinimai: | Amerikos Haskis, Canadian Eskimo Dog |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: |
Kanados eskimų šuo pirmiausia sužavi savo grožiu, tačiau jo charakterio savybės taip pat yra laikomos dideliais privalumais. Tai – puikus šeimos augintinis, kuris noriai bendrauja ne vien tik su suaugusiaisiais, bet taip pat ir su vaikais. Šie šunys yra nepriklausomo charakterio ir linkę savarankiškai priimti sprendimus, tačiau tuomet, jei šeimininkas bus laikomas lyderiu, Kanados eskimų šuo su juo eis ir per vandenį, ir per ugnį.
Kanados Eskimų šuo: veislės istorija
Kanados eskimų šuo – labai sena šunų veislė, kuriai šiuo metu galėtų būti 1000 ar dar daugiau metų. Tai yra natūraliai susiformavusi šunų veislė, kuri ypatingai didelę paklausą turėjo XIX amžiuje. Tuo laikotarpiu buvo vykdomos įvairios ekspedicijos į Šiaurę, todėl buvo reikalingi tokie šunys, kurie galėtų nepavargdami traukti sunkias roges. Rogių tempimas šiems šunims net labai patiko, tačiau tuomet, kada atsirado propelerinės rogės, ši šunų veislė buvo pasmerkta išnykimui. 1986 metais Kanados kinologai ėmėsi veislės atgaivinimo – tuo laikotarpiu šios veislės atstovų buvo likę mažiau nei 500. Nors ilgas ir sunkus kinologų darbas padėjo pasiekti gana gerų rezultatų, tačiau praėjus dvidešimčiai metų šių šunų skaičius Kanadoje ir vėl buvo smarkiai sumažėjęs (2008 metais buvo užregistruota vos 300 šunų). Žinoma, tai turėjo įtakos šių šunų kainai – toks augintinis šiandien gali kainuoti apie 7000 JAV dolerių (Kanados eskimų šunys yra laikomi viena brangiausių šunų veislių).
Kanados Eskimų šuo: išvaizda
Kanados eskimų šuo yra vidutinio dydžio: patinų aukštis ties ketera paprastai siekia 58-70 cm, patelių – 50-60 cm. Kalytės už patinus ne tik žemesnės, bet ir smulkesnis, jų svoris dažniausiai svyruoja nuo 18 iki 30 kilogramų, o patinų – nuo 30 iki 40 kg. Kanados eskimų šuo yra proporcingo sudėjimo, pečiai platūs ir raumeningi, krūtinė gili, pilvas šiek tiek įtrauktas. Kojos vidutinio ilgio, labai tvirtos. Kaklas gana trumpas, didelės apimties, raumeningas. Galva gana didelė, žandikauliai stiprūs, sąkandis žirkliškas. Ausys trikampio formos, suapvalintais galiukais, padengtos trumpais tankiais plaukais, laikomos šiek tiek nukreiptos į priekį. Akys gana nedidelės, dažniausiai tamsiai rudos spalvos, tačiau galimi ir kiti rudi atspalviai (svarbu žinoti, kad Kanados eskimų šunų akys niekada nebūna mėlynos spalvos). Uodega išaugusi vidutiniame aukštyje, apaugusi tankiu puriu kailiu, laikoma šiek tiek pasukta virš nugaros. Viršutinis kailio sluoksnis gana standus, šiurkštokas, atsparus įvairioms oro sąlygoms (šie šunys gali būti auginami lauke), pavilnė minkšta ir tanki. Kalyčių kailis trumpesnis nei patinų, jų kaklą puošianti „apykaklė“ yra ne tokia įspūdinga. Leistinos šios kailio spalvos ir kombinacijos: balta, pilka sabalo spalva, balta ir juoda, pilka ir balta, raudona ir balta, sabalo spalva ir balta.
Kanados Eskimų šuo: charakteris
Kanados eskimų šunys yra lengvai prisitaikantys prie juos supančios aplinkos, ir labai prisiriša prie savo šeimininko. Šie šunys pasižymi dideliu aktyvumu, todėl norintys įsigyti tokį augintinį turėtų gerai pagalvoti, kur būtų galima nukreipti šių šunų energiją. Jauni šuniukai paprastai būna labai smalsūs ir tiesiog trykštantys energija, tačiau su amžiumi Kanados eskimų šunys tampa ramesni ir labiau prisirišę prie savo šeimininko. Nuo pat šuns mažumės svarbu pasirūpinti tinkama šuns socializacija ir dresūros pagrindais, nes tai padės išvengti galimų elgesio problemų ateityje. Kanados eskimų šunys nėra tinkami pradedantiesiems šunų augintojams – šios veislės atstovai turi tam tikrų specifinių elgesio ypatumų, kuriuos tinkamai kontroliuoti gali tik patyręs šunų augintojas. Kanados eskimų šunims yra būdingas gana nepriklausomas charakteris, šeimininko nurodomas komandas šuo vykdo tikrai ne visada, nes pirmiausia jis nori suprasti to prasmę. Šios veislės atstovams yra tinkama tik pozityvi dresūra – grubiau ištarti žodžiai ar fizinės bausmės tikrai nepadės „susikalbėti“. Šeimininkas turi būti tvirto charakterio ir nepasiduodantis šuns „manipuliacijoms“ – atminkite, kad kartą sulaužius namuose nustatytas taisykles, bėdos prisidarysite ilgam. Taigi, jei norite, kad jūsų augintinis neliptų ant lovos ar neitų į vaikų kambarį, laikykitės nuoseklumo ir netaikykite išimčių.
Kanados Eskimų šuo: priežiūra
Kanados eskimų šunys yra labai ištvermingi ir pasižymintys stipria sveikata. Šiuo metu nėra nustatyta jokių sveikatos sutrikimų, kuriuos šios veislės atstovai galėtų paveldėti iš savo tėvų. Tinkamai prižiūrimi Kanados eskimų šunys įprastai sulaukia maždaug 10-15 metų. Svarbiausia pasirūpinti, kad šuns mityba būtų pritaikyta augintinio amžiui ir individualiems poreikiams. Vyresnius nei 8 metų šunis reikėtų kartą per metus nuvesti pas veterinarą – vizito metu bus patikrinamas šuns vidaus organų funkcionavimas. Didelį dėmesį reikėtų skirti tokio šuns fiziniam aktyvumui – Kanados eskimų šunys geriausiai jausis tada, jei galės nuolatos judėti. Tankus Kanados eskimų šunų kailis taip pat pareikalaus jūsų dėmesio – šukavimas rekomenduojamas bent 1-2 kartus per savaitę, o šėrimosi metu tą patartina atlikti kasdien. Maudyti šios veislės šunis paprastai nėra būtina, išskyrus tuos atvejus, jei kailis labai susitepa.
Privalumai
- Lengvai perneša šaltį;
Trūkuma
- Nedraugiškas su vaikais;
- Nedraugiškas su kitais gyvūnais;
- Reikalingas didelis fizinis krūvis.