Kuvasas (Kuvasz)

Kuvasas (Kuvasz)

 

Veislė: Kuvasas
Kilmės šalis: Vengrija
Paskirtis: Namų šuo, sargšunis
Spalvos:  Balta
Charakteris Protingas, kantrus, sargus, nepriklausomas, ištikimas 
Ūgis:  65-75 cm
Svoris:  31-51 kg
Ilgaamžiškumas  11-12 metų
Kiti pavadinimai:  Vengrų Kuvasas, Kuvasz
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Kuvasas – tai didelis, iš Vengrijos kilęs šuo, kuris šunų mylėtojus paperka savo grožiu ir charakteriu. Šios veislės šunys labai mėgsta vaikų dėmesį, mielai leidžiasi glostomi, ir atleidžia smulkias vaikų išdaigas. Kuvasas labai vertina savo šeimininką, dėl jo gali paaukoti net savo gyvybę. Kadaise šios veislės šunys saugodavo dideles gyvulių bandas, o šiandien gali tapti puikiais sargais, kurie visada bus pasiryžę ginti savo šeimos narius ir jiems priklausantį turtą.

kuvasas Kuvasz suo

Veislės istorija

Kuvasai – tai sena šunų veislė. Labai panašūs šunys buvo auginami 375 m. pr. Kr., tačiau manoma, kad ši veislė susiformavo XIII amžiuje. Tai yra iš Vengrijos kilę šunys, kurie buvo auginami kaip sodybų sargai ir padėjėjai lokių medžioklėje. Nors pagrindinė kuvasų paskirtis yra galvijų apsauga, tačiau Vengrijoje šios veislės atstovai taip pat yra auginami ir gyvulių bandų ganymui. Penkioliktas amžius buvo gana neramus laikotarpis, todėl šie šunys buvo naudojami žmonių apsaugai. Bajorai vieni kitiems įteikdavo šios veislės šunis kaip ypatingą dovaną – juk savo gyvybę kiekvienas asmuo vertina labiausiai. Antrojo pasaulinio karo metu veislė buvo beveik išnykusi – Vengrijoje buvo likę mažiau nei 30 šios veislės atstovų. Lietuvoje kuvasai yra tikra retenybė – šiuos šunis dažniausiai pavyksta pamatyti tik tarptautinėse parodose.

Kuvaso šuniukai (Kuvasz)

Kuvasas: išvaizda

Kuvasas – didelis ir stambus šuo, apaugęs tankiu kailiu. Patinų aukštis ties ketera siekia 71-75 cm, patelių – 66-70 cm. Patinų svoris gali būti nuo 40 iki 52 kg, o patelių – nuo 30 iki 42 kg. Kūnas tvirtas ir raumeningas, nugara tiesi, vidutinio ilgio, gana plati ir tvirta. Juosmuo trumpas ir siauras, bet labai raumeningas. Krūtinė gili, beveik siekianti alkūnes. Kaklas vidutinio ilgio, raumeningas, šiek tiek išlenktas. Galva didelė, proporcinga kūnui. Nosis didelė, plačiomis šnervėmis, juodos spalvos. Lūpos juodos, tvirtai dengiančios dantis. Dantys labai stiprūs, pageidautina, kad sąkandis būtų žirkliškas. Akys migdolo formos, gana toli viena nuo kitos, tamsios. Ausys V formos, su šiek tiek užapvalintais galiukais. Kojos tiesios, raumeningos. Letenos apvalios, pirštai suglausti, nagai tamsūs. Uodega ilga, nuleista siekia kulkšnis. Kai šuo džiaugiasi, uodega laikoma pakelta iki juosmens lygio, galiukas šiek tiek užriestas. Kailis dviejų sluoksnių: viršutiniai plaukai šiurkščios tekstūros, tiesūs arba šiek tiek banguoti, pavilnė labai tanki. Galvą, ausis ir letenas dengia minkštesnis ir trumpesnis kailis, o  ant kaklo esantys ilgi plaukai formuoja dailią apykaklę. Leistina tik viena kailio spalva – balta.

kuvasas Kuvasz

Kuvasas: charakteris

Kuvasas nėra rekomenduojamas pradedantiesiems šunų augintojams. Nors šios veislės šunys yra protingi ir greitai besimokantys, tačiau jų dresūra reikalauja specifinių bandšunių psichologijos žinių. Svarbu tai, kad šeimininkas būtų kantrus ir nuosekliai siektų rezultato – tik tokiu atveju bus galima džiaugtis paklusniu ir puikiai išauklėtu augintiniu. Labai svarbu pasirūpinti tinkama šių šunų socializacija – jaunas šuniukas turėtų susidurti su įvairiomis situacijomis, jis turi būti pratinamas prie žmonių ir gyvūnų. Nors kuvasai labai myli vaikus, tačiau šios veislės šunų vedžiojimas turėtų būti suaugusiųjų užduotis. Kuvasai yra labai smalsūs, tad susidomėję tam tikru judančiu objektu gali imti jį vytis – nereikėtų pamiršti, kad šie šunys yra ne tik dideli, bet taip pat ir labai stiprūs.  Kuvasai nepasitiki nepažįstamais žmonėmis, todėl gali tapti puikiais sarginiais šunimis. Jei namuose yra kitų augintinių, kurie jūsų namuose atsirado anksčiau nei kuvasas, jis jų tikrai neskriaus, tačiau dauguma šios veislės šunų neatsispiria pagundai pavaikyti kates. Su kitais šunimis kuvasas sutaria tikrai ne visada, gindamas teritoriją gali pulti pirmas.

kuvasas Kuvasz

Kuvasas: priežiūra

Kuvasai yra gana sveika šunų veislė – tinkamai prižiūrimi šios veislės atstovai gyvena maždaug 12 metų. Renkantis veislyną visada labai svarbu pasidomėti, kokie sveikatos tyrimai buvo atlikti šuniukų tėvams, ir kokie jų rezultatai. Kuvasai kartais kenčia nuo klubo sąnario displazijos, taip pat gali pasireikšti kelio girnelės problemos. Taip pat gali būti paveldimos akių ligos, kurtumas. Kai kurie šios veislės atstovai kenčia nuo maistinės alergijos, tad labai svarbu parinkti tinkamą pašarą (tam gali prireikti gana nemažai laiko). Kuvaso išlaikymas pareikalaus gana didelių išlaidų – šiems šunims yra reikalingas tikrai nemažas maisto kiekis. Pasirūpinkite, kad jūsų augintinio mityba būtų visavertė, o duodamo pašaro kiekį normuokite. Po valgio ribokite šuns fizinį aktyvumą, nes pernelyg didelis judrumas gali lemti skrandžio apsisukimą. Užtikrinkite, kad jūsų šuo gautų pakankamą fizinį krūvį – net ir tada, jei kuvasas visą dieną praleis lauke, jam bus reikalingi ilgi pasivaikščiojimai už kiemo ribų. Šios veislės šunys gali būti auginami ir namuose, ir lauke – tankus kailis leis ištverti net ir didžiausius šalčius. Kuvasai šeriasi gana gausiai, tad jų kailio priežiūra pareikalaus šiek tiek pastangų. Dažniausiai pakanka kailį pašukuoti du ar tris kartus per savaitę, tačiau šėrimosi periodu tą geriausia atlikti kasdien.

Privalumai

  • Geras sarginis šuo;
  • Lengvai perneša šaltį;

Trūkumai

  • Nedraugiškas su kitais šunimis.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.