Landsyras (Landseer)

Landsyras (Landseer)

 

Veislė: Landsyras
Kilmės šalis: Kanada
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos:  Juoda ir balta 
Charakteris Protingas, mylintis, kantrus, žaismingas, drąsus
Ūgis:  67-80 cm
Svoris:  45-70 kg
Ilgaamžiškumas  9-11 metų
Kiti pavadinimai:  Landseer
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Landsyras – milžiniškas niūfaundlendui giminingas šuo. Pagal temperamentą ir kūno sandarą landsyrai yra skirstomi į kelias atmainas: lengvesni ir smulkesni landsyrai puikiai tinka šunų sportui, o masyvesni yra mažiau judrūs ir ne tokie aktyvūs. Nepriklausomai nuo landsyrų dydžio, visi jie labai mėgsta plaukioti ir atnešti daiktus iš vandens. Nemažai landsyrų šeimininkų žiemos metu šiuos šunis naudoja vaikų rogių tempimui. Toks užsiėmimas landsyrui teikia kur kas daugiau džiaugsmo nei ilgas bėgiojimas ar kopimas į kalnus.

Landsyras (Landseer)

Veislės istorija

Landsyrai yra kilę iš Vokietijos ir Šveicarijos. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, JAV ir Didžiojoje Britanijoje, landsyrai yra priskiriami niūfaundlendams, tačiau dauguma Europos šalių su tokia nuostata nesutinka. Europoje veisiami landsyrai yra ne tokie masyvūs kaip niūfaundlendai, be to, turi ilgesnes kojas. Veislės pavadinimas buvo suteiktas gyvūnų dailininko Edvardo Landsyro (1802-1873) garbei, kuris labai mylėjo šiuos juodai baltus šunis. Šiuo metu daugiausiai landsyrų gimsta Vokietijoje, kurioje ir buvo sudarytas pirmasis veislės standartas. 1959 metais Amsterdame vykusiame posėdyje buvo svarstoma, ar nereikėtų landsyrams suteikti savarankiškos veislės statuso (posėdyje dalyvavo atstovai iš daugelio Europos šalių). 1960 metais Tarptautinė kinologų federacija priėmė nuosprendį parengti atskirus landsyrų ir niūfaundlendų veislių standartų aprašus (vėliau jie buvo patvirtinti). Vis dėlto, landsyrai nėra priskiriami atskirai šunų veislei – landsyras yra laikomas dėmėtąja niūfaundlendo veislės grupe. Pirmieji landsyrai į Lietuvą pateko 1993 metais.

Landsyras (Landseer)

Landsyras: išvaizda

Landsyras yra didelis šuo: patinų aukštis siekia 72-80 cm, patelių – nuo 67 iki 72 cm, svoris gali svyruoti nuo 45 iki 70 kilogramų. Landsyrų kūnas nuo pečių iki strėnų yra labai platus ir tvirtas, nugara tiesi, juosmuo raumeningas. Pilvas šiek tiek įtrauktas, krūtinė plati ir gili. Kojos stiprios, tiesios, kaulai masyvūs, letenos didelės. Uodega ilga, jos galiukas yra kiek žemiau kulnų, labai gauruota. Galva didelė, proporcinga kūnui, kaktos linija yra aiškiai išreikšta. Nasrų ilgis yra lygus jų gyliui, sąkandis žirkliškas. Lūpos siauros, prigludusios, kaip ir nosis, juodos spalvos. Ausys vidutinio dydžio, siekia vidinius akių kampus, trikampio formos. Akys vidutinio dydžio, migdolo formos, galimi įvairūs rudi atspalviai. Kailis minkštas, glotnus ir tankus, pavilnė labai tanki. Kailio spalva – juoda su baltais plėmais. Balta spalva turi dengti kaklą, krūtinę, pilvą ir kojas. Taip pat balta spalva leistina ant nasrų ir galvos.

Landsyras Landseer

Landsyras: charakteris

Landsyrai yra draugiški ir ištikimi šunys. Tinkamai apmokyti landsyrai gali saugoti namų teritoriją – jiems būdingas labai stiprus globos instinktas. Landsyrai yra gana lengvai dresuojami šunys, tačiau būtina laikytis nuoseklumo. Taip pat svarbu atrasti tokius motyvacijos būdus, kurie šiam šuniui būtų labiausiai tinkami. Landsyras netoleruoja grubaus elgesio, todėl dresuojant svarbu rinktis tik pozityvius metodus. Šios veislės šunys prisiriša prie visų šeimos narių, labai myli vaikus (vis dėlto, nereikėtų palikti vaikų vienų su šunimi – įvertinkite, kad landsyras yra labai stambus šuo ir gali netyčia vaiką pargriauti, ir taip išgąsdinti). Landsyrai visada nori būti įtraukiami į bendrą šeimos veiklą, lengvai prisitaiko prie įvairių besikeičiančių sąlygų, nesunkiai ištveria keliones. Šie šunys puikiai sutaria su įvairiais gyvūnais – bendrauja ir su šunimis, ir su katėmis, jų neskriaudžia. Svečius landsyrai paprastai pasitinka labai draugiškai, tačiau nėra pernelyg įkyrūs. Landsyrai dievina vandens telkinius bei pasivaikščiojimus gamtoje.

Landsyras (Landseer)

Landsyras: priežiūra

Kaip ir daugelis kitų didžiųjų veislių šunų, landsyrai dažniau serga širdies, kraujagyslių ir sąnarių ligomis. Šios veislės šunims taip pat yra būdinga klubo sąnario displazija, kurios bus galima išvengti, jei atsakingai rinksitės veislyną. 8-12 savaičių sulaukusiems šuniukams rekomenduojama patikrinti širdies darbą. Kaulų ir sąnarių vystymosi laikotarpiu rekomenduojama riboti landsyro fizinį krūvį, nes tai padės išvengti įvairių kaulų bei sąnarių pažeidimų. Svarbu ir tai, kad šiems šunims duodamo pašaro kiekis būtų normuojamas – būtent nutukimas gana dažnai tampa įvairių ligų priežastimi. Įvertinkite tai, kad landsyrui bus reikalingas gana nemažas maisto kiekis, tad išlaikyti tokį šunį gali būti gana brangu. Geriausia šios veislės šunis šerti ne vieną kartą per dieną, bet du (dienos maisto normą padalinkite į dvi dalis). Po šėrimo ribokite šuns fizinį aktyvumą, nes jis gali lemti skrandžio apsisukimą. Landsyrai geriausiai jaučiasi gyvendami name su nuosavu kiemu, tačiau šios veislės šunys taip pat gali būti auginami bute – svarbiausia yra tai, kad būtų užtikrinamas pakankamas fizinis krūvis. Svarbu žinoti, kad landsyrai yra jautrūs kaitrai, todėl šiltuoju metų laiku svarbu saugoti augintinį nuo perkaitimo (šalti orai šios veislės šunims nėra baisūs). Kailio priežiūra nėra labai sudėtinga – pakanka kartą per savaitę pašukuoti kailį (šėrimosi laikotarpiu tą rekomenduojama atlikti kasdien). Taip pat reguliariai apžiūrėkite šuns ausis ir įsitikinkite, kad nėra infekcijos, jei reikia, patrumpinkite nagus, reguliariai išvalykite dantis.

Privalumai

  • Lengvai dresuojamas šuo;
  • Draugiški su vaikais;
  • Draugiški su kitais šunimis;

Trūkumai

  • Kailiui reikia priežiūros;
  • Linkęs į nutukimą, reikia riboti maisto kiekį.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.