Veislė: | Falenas |
Kilmės šalis: | Prancūzija |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Balta, juoda ir balta, ruda ir balta, gelsvai ruda ir balta, rausvai ruda ir balta |
Charakteris: | Linksmas, draugiškas, aktyvus, energingas, budrus, ištikimas, prieraišus, klusnus, protingas |
Ūgis: | 22-28 cm |
Svoris: | 1.5-4.5 kg |
Ilgaamžiškumas: | 13-15 metų |
Kiti pavadinimai: | Phalene |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: |
Falenas – nedidelis šuo, pasižymintis ypatingu prieraišumu ir ištikimybe. Savo lojimu šie šunys visada praneša šeimininkams apie atvykėlius, tačiau agresija šiems šunims tikrai nėra būdinga. Vos tik svečiai įžengia pro duris, falenas iš karto ima ieškoti galimybių, kaip įsitaisyti svečiams ant kelių. Falenai yra labai energingi ir vikrūs šunys, kurie sėkmingai dalyvauja įvairaus šunų sporto varžybose. Nors nedidelius šunis šeimininkai ne visada moko įvairių komandų, tačiau tikrai be reikalo – falenai yra labai sumanūs ir lengvai perpranta, ko iš jų tikimasi.
Falenas: veislės istorija
Falenų veislės istorija yra neatsiejama nuo papiljonų – ilgą laiką šios veislės buvo vadintos tuo pačiu vardu. Falenų veislės kilmės ištakos glūdi tamsiuose viduramžiuose, tačiau iki šių dienų nėra visiškai aišku, kaip ši veislė formavosi. Spėjama, kad šiuos šunis iš Meksios į Ispaniją atvežė konkistadorai. Vis dėlto, labai panašūs šunys tapybos darbuose buvo vaizduojami dar anksčiau nei buvo atrasta Amerika. Kita teorija teigia, kad falenai kilo iš Belgijos ir Prancūzijos. Įvairūs piešiniai liudija, kad falenai buvo itin populiarūs Europos didikų dvaruose – seniausias portretas buvo nutapytas 1400 metais. Šios veislės šunis tapė įvairūs žymūs menininkai – Rubensas, Ticianas, Minjardas, Velaskesas ir kiti. Yra žinoma, kad falenus laikė Liudvikas XIV, Henrikas III, madam Pompadur ir Marija Antuanetė. Taip pat tokį augintinį turėjo Lenkijos kunigaikštytė Kotryna Jogailaitė, kuri buvo ištekėjusi už Švedijos karaliaus Jono III – ši pora į Švediją atvežė pirmąjį faleną. XIX amžiaus pabaigoje papiljonai tapo kur kas populiaresni už falenus, todėl šių šunų skaičius gerokai sumažėjo. 1920-1940 metais falenai buvo praktiškai išnykę, tačiau manoma, kad taip nenutiko dėl to, kad nulėpusių ausų genas yra recesyvus, taigi, papiljonų vadose kartais gimdavo šuniukų nulėpusiomis ausimis. Pastaraisiais dešimtmečiais susidomėjimas falenais vis labiau auga, todėl galima pasidžiaugti, kad šiandien falenų yra kur kas daugiau nei praėjusiame amžiuje.
Falenas: išvaizda
Falenai – nykštukinė šunų veislė. Ūgis ties ketera paprastai siekia 22-28 cm, o svoris gali svyruoti nuo 1,5 iki 4, 5 kg. Faleno galva nedidelė, apvali, snukutis šiek tiek smailėjantis. Akys vidutinio dydžio, tamsios, gyvybingos. Ausys didelės, nulėpusios, kietu pagrindu. Kūno sudėjimas tvirtas, kūno ilgis yra šiek tiek didesnis už aukštį ties ketera. Uodega užriesta, primenanti puodelio ąselę. Faleno kūnas apaugęs ilgais, šilkiniais plaukais, pavilnės šios veislės šunys neturi. Leistina spalva – balta su dėmėmis. Leistinos įvairios dėmių spalvos, išskyrus tamsiai kaštoninę. Falenų veislės standartas yra lygiai toks pat, kaip ir papiljonų, vienintelis skirtumas – šių šunų ausys (papiljonų ausys yra pakeltos, o falenų nuleistos).
Falenas: charakteris
Falenas puikiai prisitaiko gyvendamas mieste ar kaime, jiems nesunku priprasti prie besikeičiančios aplinkos. Falenas gali lydėti šeimininką kelionių metu, nesunkiai ištveria ilgus pasivaikščiojimus, gali tapti puikiu turistinių žygių palydovu! Šios veislės šunys nėra labai reiklūs, lengvai prisitaiko prie šeimininko gyvenimo ritmo. Nors falenas mieliau visą savo laiką praleistų su šeimininku, tačiau kurį laiką gali pabūti ir vieni. Falenai yra puikūs vaikų draugai, su kuriais dūksta labai noriai, taip pat šios veislės šunys gali tapti ir puikiais pagyvenusių žmonių kompanionais. Dėl draugiško būdo falenai gali sugyventi su kitais šunimis, katėmis, triušiais, šeškais ar kitais naminiais gyvūnais. Šios veislės šunys yra labai energingi, mėgstantys įvairią aktyvią veiklą. Pasivaikščiojimai nebūtinai turi būti labai ilgi, tačiau žaidimams tikrai reikės skirti šiek tiek laiko! Labai svarbu pasirūpinti ankstyva šuns socializacija bei dresūros pagrindais, nes tai gali padėti išvengti elgsenos problemų šuniui suaugus. Kadangi falenai yra labai imlūs, gali dalyvauti įvairaus šunų sporto varžybose (pavyzdžiui, Frisbee ar Agility). Taip pat falenai noriai mokosi įvairių triukų, todėl šunų Freestyle (šokiai su šunimis) taip pat gali būti tinkamais užsiėmimas.
Falenas: priežiūra
Falenai yra puikios sveikatos šunys, tačiau renkantis veislyną labai svarbu pasidomėti šuniukų tėvų sveikatos istorija. Abiem tėvams turi būti atliekamas girnelės išnirimo tyrimas, todėl šio paveldimo sveikatos sutrikimo galima išvengti. Falenai nėra labai lepūs augintiniai, jiems nėra baisūs nei gana šalti, nei karšti orai, tačiau esant labai žemai ar aukštai temperatūrai pasivaikščiojimų trukmę reikėtų trumpinti. Falenai pašarui nėra labai išrankūs, tačiau svarbu rasti tokį maistą, kuris augintiniui tiktų. Duodamo maisto kiekį visada rekomenduojama normuoti, nes tai galės padėti išvengti nutukimo. Taip pat svarbu pasirūpinti pakankamu augintinio fizinio aktyvumu – kuo aktyviau leisite laiką lauke, tuo ramiau bus namuose. Faleno kailį reikėtų pašukuoti bent kelis kartus per savaitę, patikrinti, ar nėra sąvėlų. Maudyti reikėtų tik tada, kai tai yra būtina – kai kailis labai susitepa ar prieš parodas. Šiek tiek dėmesio reikėtų skirti ir šios veislės šunų dantų priežiūrai – dantis rekomenduojama periodiškai valyti bei duoti specialių kramtalų.
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Draugiškas su kitais namų augintiniais;
- Lengvai dresuojamas;
Trūkuma
- Kailiui reikia priežiūros.