Airių rudai baltas seteris (Irish Red and White Setter)

Airių rudai baltas seteris (Irish Red and White Setter)

 

Veislė: Airių rudai baltas seteris
Kilmės šalis: Airija
Paskirtis: Namų šuo, paukštšunis
Spalvos:  Ruda ir balta
Charakteris: Protingas, energingas, linksmas, žaismingas, nenustygstantis vietoje, meilus, švelnus, prieraišus, atsidavęs, patikimas
Ūgis:  57-66 cm
Svoris:  25-32 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai:  Margasis seteris, Irish Red and White Setter
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:  7-8 šuniukai

Airių rudai baltas seteris pirmiausia sužavi savo išvaizda – blizgus, šilkinės tekstūros kailis ir dvasingas žvilgsnis nepalieka abejingų. Šie šunys pasižymi neįtikėtinai švelniu charakteriu ir guviu temperamentu. Airių rudai baltas seteris yra medžioklinis šuo, kurio medžioklės instinktas yra labai stiprus – to neatimsim net ir iš tų šunų, kurie yra tiesiog šeimos draugai ir parodų dalyviai. Šios veislės šunys yra protingi ir imlūs dresūrai, tačiau pamatę ar užuodę grobį gali visiškai „nebegirdėti“, ką jam sako šeimininkas.

airiu rudai baltas seteris Irish Red and White Setter 3

Veislės istorija

Airių seteriai yra dviejų tipų – vienspalviai kaštoniniai ir balti su rudomis dėmėmis. Spėjama, kad airių rudai balti seteriai buvo išveisti pirmiau, o vėliau selekciniu būdu atsirado ir kaštoniniai airių seteriai. Duomenų apie šių šunų kilmę yra labai nedaug, šiuo metu nustatyti protėvių kilmę yra tiesiog neįmanoma. Manoma, kad veislė susiformavo kryžminant airių vandens spanielius ir anglų seterius, tačiau keliama hipotezė, kad airių seteriai taip pat gali turėti ir pointerių, bladhaundų ir setergordonų kraujo. Airių seteriai buvo žinomi jau XVI amžiuje. Vienas pirmųjų šių šunų veisėjų buvo Morisas O‘Konoras, kuris 1779 metais nuomavo sodybas airių seterių dresūrai. Jo auginti šunys buvo kaštoniniai su baltomis dėmėmis, tačiau tuo pačiu laikotarpiu buvo ir tokių veislės atstovų, kurie turėjo juodą snukį. XVIII amžiuje airių seterius rinkosi medžiotojai, kuriems buvo svarbu, kad šuo būtų tinkamas pagalbininkas ir prisitaikytų prie įvairių gamtos sąlygų. Praėjus maždaug šimtmečiui kaštoninė airių seterių spalva beveik visiškai išstūmė baltą su rudomis dėmėmis – tokie šunys atsidūrė ant išnykimo ribos. Nuo 1920 metų buvo dedamos labai didelės pastangos, kad pavyktų išsaugoti rudai baltus airių seterius –  tai pasiteisino tik po kiek daugiau nei dviejų dešimtmečių.  Aštuntajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmetyje airių rudai balti seteriai tapo ypač populiarūs, ir tai turėjo neigiamas pasekmes – šios veislės atstovams pasireikšdavo įvairūs sveikatos sutrikimai, taip pat ir elgesio problemos. Laimei, atsakingų veisėjų dėka šios klaidos pastarąjį dešimtmetyje buvo atitaisytos.

airiu rudai baltas seteris 3

Airių rudai baltas seteris: išvaizda

Airių rudai baltas seteris yra vidutinio dydžio šuo, kurio svoris gali siekti 25-32 kg. Patinų aukštis ties ketera paprastai siekia 62-66 cm, patelių – 57-61 cm. Šios veislės šunims būdingas proporcingas kūno sudėjimas: nugara labai stipri ir raumeninga, krūtinė aiškiai nuleista, o šonkauliai apvalūs. Galva proporcinga kūnui, ausys išaugusios akių lygyje, prigludusios prie galvos. Akys  deimanto formos, guvios, tamsių spalvų.  Sąkandis žirkliškas. Uodega tvirta, vidutinio ilgio, gauruota. Priekinių ir užpakalinių kojų galinėje dalyje kailis ilgas, šilkinės tekstūros. Kitas kūno dalis dengiantis kailis gana trumpas, lygus. Kaip ir sako veislės pavadinimas, šių šunų kailis yra baltas su rudomis ir raudonomis dėmėmis. Svarbu tai, kad ruda ir raudona spalvos būtų ryškios ir gyvybingos. 

Airių rudai baltas seteris: charakteris

Airių rudai balti seteriai yra puikūs bičiuliai, sutariantys su įvairaus amžiaus žmonėmis. Šios veislės šunys labai entuziastingai žaidžia su vaikais, tačiau stengiasi būti atsargūs.

Airių rudai balti seteriai gali sutarti su namuose esančiais augintiniais, jei su jais buvo supažindinti dar ankstyvame šuns amžiuje. Dėl nuolankaus būdo airių rudai balti seteriai yra prasti sargai, tačiau apie atvykėlius šeimininkams tikrai praneš (tiesa, jie tai padarys labai džiaugsmingai).

Airių rudai balti seteriai yra labai energingi augintiniai, kurie gali dūkti valandų valandas. Jei šie šunys imtų nuobodžiauti, gali pradėti be saiko loti ar užsiimti kita destruktyvia veikla. Svarbu pasirūpinti ankstyva augintinio socializacija ir dresūros pagrindais, nuo mažumės reikėtų kovoti su maisto ieškojimo instinktu, nes airių rudai balti seteriai turi polinkį ėsti viską, ką randa ant žemės. Pasivaikščiojimų metu airių rudai balti seteriai dažniausiai ne eina, bet šuoliuoja. Jei augintinis neturi pakankamai stiprių dresūros pagrindų, nerekomenduojama paleisti jo nuo pavadėlio.

airiu rudai baltas seteris

Airių rudai baltas seteris: priežiūra

Airių rudai balti seteriai kartais serga įgimtomis akių ligomis, šlaunikaulio displazija, besivystant gali pasireikšti stuburo osteochondrozė, širdies ir kraujagyslių ligos. Kai kurių sveikatos sutrikimų bus galima išvengti, jei pakankamai atsakingai rinksitės veislyną – visada svarbu pasidomėti šuniukų tėvams atliktais tyrimais bei jų rezultatais.

Svarbu žinoti, kad po kastracijos ar sterilizacijos airių rudai baltų seterių kailis tampa negražiai pūkuotas, tad šios procedūros rekomenduojamos tik tada, kai tai yra būtina.

Pakankamai dėmesio skirkite augintinio mitybai – pasirūpinkite, kad pašaras būtų visavertis, ir jo be reikalo nekeiskite, nes šios veislės šunys į ėdalo pakeitimą reaguoja labai jautriai.

Įspūdingas airių seterių kailis reikalauja gana nemažai priežiūros – jį patartina kuo dažniau šukuoti, nes tai padės išvengti kailio sąvėlų. Po pasivaikščiojimo lauke apžiūrėkite augintinio kailį, ir įsitikinkite, kad jame nėra įsivėlusių šapų. Taip pat pakankamai dėmesio skirkite šuns ausų priežiūrai – kadangi jos yra nulėpusios, infekcijų tikimybė yra didesnė. Patartina bent kartą per savaitę apžiūrėti šuns ausis, jei reikia, jas išvalyti.

airiu rudai baltas seteris 4

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Draugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais;
  • Lengvai perneša šaltą klimatą;
  • Gera uoslė.

Trūkumai

  • Reikalaujantis nemažai priežiūros;
  • Reikalingas didelis fizinis aktyvumas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.