Airių rudai baltas seteris (Irish Red and White Setter)

Airių rudai baltas seteris (Irish Red and White Setter)

Veislė: Airių rudai baltas seteris
Kilmės šalis: Airija
Paskirtis: Namų šuo, paukštšunis
Spalvos:  Ruda ir balta
Charakteris: Protingas, energingas, linksmas, žaismingas, nenustygstantis vietoje, meilus, švelnus, prieraišus, atsidavęs, patikimas
Ūgis:  57-66 cm
Svoris:  25-32 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai:  Margasis seteris, Irish Red and White Setter
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:  7-8 šuniukai

Airių rudai baltas seteris pirmiausia sužavi savo išvaizda – blizgus, šilkinės tekstūros kailis ir dvasingas žvilgsnis nepalieka abejingų. Šie šunys pasižymi neįtikėtinai švelniu charakteriu ir guviu temperamentu. Airių rudai baltas seteris yra medžioklinis šuo, kurio medžioklės instinktas yra labai stiprus – to neatimsim net ir iš tų šunų, kurie yra tiesiog šeimos draugai ir parodų dalyviai. Šios veislės šunys yra protingi ir imlūs dresūrai, tačiau pamatę ar užuodę grobį gali visiškai „nebegirdėti“, ką jam sako šeimininkas.

Airių rudai baltas seteris (Irish Red and White Setter)Airių rudai baltas seteris (Irish Red and White Setter)

Veislės istorija

Airių seteriai yra dviejų tipų – vienspalviai kaštoniniai ir balti su rudomis dėmėmis. Spėjama, kad airių rudai balti seteriai buvo išveisti pirmiau, o vėliau selekciniu būdu atsirado ir kaštoniniai airių seteriai. Duomenų apie šių šunų kilmę yra labai nedaug, šiuo metu nustatyti protėvių kilmę yra tiesiog neįmanoma. Manoma, kad veislė susiformavo kryžminant airių vandens spanielius ir anglų seterius, tačiau keliama hipotezė, kad airių seteriai taip pat gali turėti ir pointerių, bladhaundų ir setergordonų kraujo. Airių seteriai buvo žinomi jau XVI amžiuje. Vienas pirmųjų šių šunų veisėjų buvo Morisas O‘Konoras, kuris 1779 metais nuomavo sodybas airių seterių dresūrai. Jo auginti šunys buvo kaštoniniai su baltomis dėmėmis, tačiau tuo pačiu laikotarpiu buvo ir tokių veislės atstovų, kurie turėjo juodą snukį. XVIII amžiuje airių seterius rinkosi medžiotojai, kuriems buvo svarbu, kad šuo būtų tinkamas pagalbininkas ir prisitaikytų prie įvairių gamtos sąlygų. Praėjus maždaug šimtmečiui kaštoninė airių seterių spalva beveik visiškai išstūmė baltą su rudomis dėmėmis – tokie šunys atsidūrė ant išnykimo ribos. Nuo 1920 metų buvo dedamos labai didelės pastangos, kad pavyktų išsaugoti rudai baltus airių seterius –  tai pasiteisino tik po kiek daugiau nei dviejų dešimtmečių.  Aštuntajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmetyje airių rudai balti seteriai tapo ypač populiarūs, ir tai turėjo neigiamas pasekmes – šios veislės atstovams pasireikšdavo įvairūs sveikatos sutrikimai, taip pat ir elgesio problemos. Laimei, atsakingų veisėjų dėka šios klaidos pastarąjį dešimtmetyje buvo atitaisytos.

Airių rudai baltas seteris (Irish Red and White Setter)airiu rudai baltas seteris Irish Red and White Setter

Airių rudai baltas seteris: išvaizda

Airių rudai baltas seteris yra vidutinio dydžio šuo, kurio svoris gali siekti 25-32 kg. Patinų aukštis ties ketera paprastai siekia 62-66 cm, patelių – 57-61 cm. Šios veislės šunims būdingas proporcingas kūno sudėjimas: nugara labai stipri ir raumeninga, krūtinė aiškiai nuleista, o šonkauliai apvalūs. Galva proporcinga kūnui, ausys išaugusios akių lygyje, prigludusios prie galvos. Akys  deimanto formos, guvios, tamsių spalvų.  Sąkandis žirkliškas. Uodega tvirta, vidutinio ilgio, gauruota. Priekinių ir užpakalinių kojų galinėje dalyje kailis ilgas, šilkinės tekstūros. Kitas kūno dalis dengiantis kailis gana trumpas, lygus. Kaip ir sako veislės pavadinimas, šių šunų kailis yra baltas su rudomis ir raudonomis dėmėmis. Svarbu tai, kad ruda ir raudona spalvos būtų ryškios ir gyvybingos. 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (25 balsai (-ų))
/* */