Barbetas (Barbet)

Barbetas (Barbet)

 

Veislė: Barbetas
Kilmės šalis: Prancūzija
Paskirtis: Namų šuo, paukštšunis
Spalvos:  Juoda, pilka, ruda, gelsvai ar šviesiai ruda, balta, taip pat galima ir marga kailio spalva
Charakteris Ramus, mėgstantis draugiją, protingas, klusnus
Ūgis:  52-66 cm
Svoris:  16-25 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai:  Barbet
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Barbetas – tai vandens šuo, kuris nuo seno naudojamas laukinių paukščių medžioklėje. Barbetai atlikdavo dvejopą darbą: ne tik atnešdavo nušautus paukščius, bet taip pat juos išvaikydavo iš vandens augalijos. Žinoma, tai gerokai palengvindavo medžiotojų darbą, todėl šie šunys buvo labai vertinami. Barbetai iki šių dienų yra naudojami medžioklėje, tačiau šiandien šios veislės šunys dažniau pasirenkami kaip namų kompanionai ar terapiniai šunys. Tai – ramūs, mėgstantys bendrauti augintiniai, kurie labai prisiriša prie savo šeimos. Barbetas yra idealus pasirinkimas tiems žmonėms, kurie mėgsta aktyvų laisvalaikį gamtoje ir dažnai apsilanko prie vandens telkinių – be jokios abejonės, vanduo yra šios veislės šunų stichija!

barbeto suniukai

Barbetas: veislės istorija

Barbetas – labai sena šunų veislė, kuri buvo išvesta Prancūzijoje. Nors įvairių šaltinių, įrodančių veislės kilmę, išliko visai nedaug, tačiau žinoma, kad veislė egzistavo dar XVI amžiuje. Tuo laikotarpiu barbetai buvo naudojami vandens paukščių medžioklei ir buvo labai vertinami dėl savo universalumo. Įdomu tai, kad barbetai yra vieni iš kitų kelių retriverių protėvių – niekam ne paslaptis, kad retriveriai taip pat yra talentingi pagalbininkai vandens paukščių medžioklėje. Barbetų kailis yra storas, nepraleidžiantis drėgmės ir saugantis nuo šalčio, todėl šie šunys yra atsparūs įvairioms oro sąlygoms. Veislės pavadinimas yra kilęs iš prancūziško žodžio „barbe“, kuris lietuviškai reikštų „barzda“. Per ilgus veislės gyvavimo metus gerokai pakito barbetų išvaizda ir darbinės savybės – jei lygintume barbetų nuotraukas, darytas prieš aštuoniasdešimt metų ir dabar, galėtume pamanyti, kad tai – visiškai skirtingos veislės. Vis dėlto, kai kurios savybės yra išlaikytos iki šių dienų – tai tankus banguotas kailis ir barbetų universalumas. Pirmasis veislės standartas buvo aprašytas gana vėlai – 1891 metais. Šiandien ši šunų veislė yra labai reta – Amerikoje 2013-1013 metais buvo užregistruota vos 150 barbetų. Lietuvoje barbetų veislyno kol kas neturime.

Barbetas: išvaizda

Barbetas – tai vidutinio dydžio šuo. Patinų aukštis ties ketera siekia 57-66 cm, kalių – 52-62 cm. Šios veislės šunų svoris gali svyruoti nuo 16 iki 25 kilogramų (kalės yra ne tik žemesnės, bet ir smulkesnės už patinus). Barbetams yra būdinga tvirta nugara su vientisa viršutine linija, trumpas, šiek tiek išlenktas liemuo ir plati, gili krūtinė. Galva apaugusi tankiais plaukais: jie formuoja barzdą, krenta ant nosies, uždengia jos tiltą. Ausys ilgos, plokščios, apžėlusios plaukais. Uodega vidutinio ilgio, išaugusi žemai, laikoma šiek tiek pakelta. Kailis ilgas, garbanotas, dengiantis visą kūną. Kartais susipynęs kailis formuoja gijas. Galimos įvairios kailio spalvos: juoda, pilka, ruda, gelsvai ar šviesiai ruda, balta, taip pat galima ir marga kailio spalva.

Barbetas: charakteris

Barbetas – ramaus ir taikaus charakterio šuo. Šios veislės šunims nėra būdinga agresija, jie yra draugiški žmonėms ir gyvūnams. Barbetas noriai bendrauja su vaikais, yra gana kantrus jų krečiamoms išdaigoms. Barbetai yra labai protingi ir noriai pasiduodantys dresūrai, tačiau nuo pat augintinio mažumės reikėtų pasirūpinti socializacija ir dresūros pagrindais. Barbetas, išmokęs tam tikrų komandų, jas įsimins visą savo gyvenimą.

Šios veislės augintiniai yra laikomi vienais paklusniausių, jie gali puikiai pasirodyti šunų sportinio paklusnumo sporte („Obedience“) ar kitoje veikloje. Šie šunys yra laikomi universaliais – barbetų intelektas yra gana aukštas, tad jiems gali sektis įvairi veikla. Šios veislės šunys kartais tampa aklųjų vedliais, taip pat tampa kaniterapiniais šunimis, ir t.t. Barbetams yra reikalinga ne tik fizinė, bet taip pat ir protinė veikla – jų intelektualiniai gebėjimai turi būti nuolatos tobulinami.

barbetas Barbet

Barbetas: priežiūra

Barbetas nėra labai reiklus augintinis, šios veislės šuo yra tinkamas ir pradedantiesiems šunų augintojams. Ši veislė yra gana tvirta ir atspari ligoms, tačiau būtina atidžiai rinktis veislyną ir pasidomėti šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais. Vienas dažniausiai pasitaikančių genetinių susirgimų – klubo sąnario displazija, kuri yra būdinga neatsakingai veisiamiems šunims. Vis dėlto, galima pasidžiaugti, kad barbetai nėra labai populiari veislė, todėl didžioji dalis veisėjų yra atsakingi, ir veisiamiems šunims atliekantys reikalingus sveikatos tyrimus.

Barbetai yra atsparūs šaltam klimatui, todėl gali būti auginami ir lauke. Vis dėlto, šios veislės šunys geriau jausis namuose, kur gali būti kuo arčiau savo šeimininkų. Reikalingas fizinis krūvis yra vidutinis – barbetas tikrai nėra tas šuo, kuriam nuolatos reikalingi žaidimai ir kita aktyvi veikla. Barbetas tikrai mielai eis į ilgus pasivaikščiojimus, maudysis įvairiuose vandens telkiniuose, ir t.t.

Barbetų augintojai nesutaria dėl tinkamos kailio priežiūros: vieni teigia, kad kailiui reikėtų leisti augti natūraliai, kiti mano, kad geriausia kailį pakirpti kas 3-4 mėnesius. Kailis turėtų būti šukuojamas kelis kartus per savaitę, šėrimosi laikotarpiu – kiekvieną dieną. Maudyti barbetą reikėtų tik tada, kai tai būtina. Kadangi barbeto snukis yra labai apaugęs plaukais, po valgio kailį reikėtų pavalyti, o srityje prie akių kailį vertėtų patrumpinti – tai padės išvengti diskomforto ir galimų akių ligų.

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Draugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais;
  • Lengvai prisitaikantis prie šalto klimato;

Trūkumai

  • Kailiui reikia kasdienės priežiūros.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.