Bulgarijos aviganis (Bulgarian Shepherd Dog)

Bulgarijos aviganis (Bulgarian Shepherd Dog)

Veislė: Bulgarijos aviganis
Kilmės šalis: Bulgarija
Paskirtis: Namų, sarginis šuo
Spalvos:  Trispalvis, dvispalvis
Charakteris Protingas, nepriklausomas, išdidus, dominuojantis, budrus, drąsus
Ūgis:  60-75 cm
Svoris:  40-57 kg
Ilgaamžiškumas:  metų
Kiti pavadinimai:  Karakačanas, Bulgarian Shepherd Dog, Karakachan 
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Bulgarijos aviganis yra gana naujas veislės pavadinimas – anksčiau šie šunys buvo vadinami karakačanais. Tai – puikus sarginis šuo, kuris pasižymi ištverme ir noru dirbti. Bulgarijos aviganiams būdingas nepriklausomas charakteris, tačiau tuomet, jei šeimininkas bus pakankamai atkaklus, ir šunį tinkamai motyvuos, Bulgarijos aviganis gali tapti puikiai išauklėtu ir paklusniu šunimi. Bulgarijos aviganiai pasižymi stabiliu charakteriu, jiems nėra būdinga agresija, tačiau tam tikrose situacijose šios veislės šunys labai nuožmiai gina savo šeimininką ar jam priklausantį turtą.

bulgarijos aviganio suniukas Bulgarian Shepherd Dogbulgarijos aviganis Bulgarian Shepherd Dog

Veislės istorija

Bulgarijos aviganiai yra kilę iš Centrinėje Azijoje, Afganistane ir Irane gyvenusių šunų. Ši šunų veislė priklauso molosų tipo šunims, kurie yra išveisti saugoti gyvulių bandas ir šeimininkui priklausantį turtą. Anksčiau bulgarų aviganiai buvo vadinami karakačanais – šie šunys yra minimi klasikinėje bulgarų literatūroje (apie šiuos šunis rašė Yordan Yovkov, Georgi Raitchev ir Yordan Radichkov). Spėjama, kad ši šunų veislė galėjo gyvuoti dar trečiame amžiuje prieš mūsų erą, tačiau tuometiniai veislės atstovai gerokai skyrėsi nuo dabartinių Bulgarijos aviganių. 1940 metais šios veislės atstovų skaičius buvo gerokai sumažėjęs, todėl buvo imtasi veislės atgaivinimo. Tuo laikotarpiu veislė dar nebuvo iki galo apibrėžta – pirmasis Bulgarijos aviganių veislės standartas buvo pasiūlytas tik 1970 metais. Praėjus porai dešimtmečių veislės standartas buvo atnaujintas, o pripažinimo sulaukė dar vėliau – tik 2005 metais. Nuo 2004-ųjų Bulgarijos aviganiai buvo importuojami į JAV, kur jie sėkmingai veisiami iki šių dienų. Lietuvoje ši šunų veislė nėra populiari – retas kuris apie ją apskritai yra girdėjęs.

bulgarijos aviganio suniukas Bulgarian Shepherd DogBulgarijos aviganis (Bulgarian Shepherd Dog)

Bulgarijos aviganis: išvaizda

Bulgarijos aviganis yra didelis šuo: patinų aukštis ties ketera siekia 65-75 cm, patelių – 60-72 cm. Įprastai patinai yra ne tik didesnio ūgio, bet taip pat ir stambesni – jų svoris siekia 45-57 kg, o kalyčių – 40-52 kg. Kūnas raumeningas, krūtinė gili ir plati, pilvas įtrauktas. Galva masyvi, akys, lyginant su galvos dydžiu, atrodo mažos, rudos spalvos. Ausys nedidelės, laikomos nuleistos. Uodega apaugusi tankiu kailiu, gana ilga, laikoma užsukta virš nugaros. Viršutinis kailio sluoksnis storas ir tankus, gali būti iki maždaug 12 cm ilgio. Pavilnė tanki ir minkšta, apsauganti net nuo labai žvarbių orų. Leistinos kailio spalvos: balta su ruda, juoda su ruda, taip pat galimas trispalviškumas. Pageidautina, kad kailį puošiančios dėmės būtų didelės.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (12 balsai (-ų))