Borderterjeras (Border Terrier)

Border terjeras (Border Terrier)

 

Veislė: Borderterjeras
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos:  Kviečių, rausva, žilsvai rusva, žilsva
Charakteris Protingas, budrus, prieraišus, paklusnus, pastovus, ištvermingas, bebaimis
Ūgis:  28-40 cm
Svoris:  5.1-7.1 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai:  Border Terrier
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Borderterjeras – labai drąsus ir energingas šuo, pasižymintis gana išraiškingu temperamentu. Tai yra nedideli šunys, kurie tinkami auginti ir nuosavame name, ir bute. Borderterjerai paprastai būna aktyvūs ne tik lauke, bet taip pat ir namuose. Su savo šeimos nariais visada elgiasi švelniai, tačiau nepažįstamaisiais nepasitiki, o kitų šunų atžvilgiu yra linkę dominuoti. Nors borderterjerai yra nesunkiai dresuojami, tačiau kartais gali būti kiek užsispyrę, todėl netinka pradedantiesiems šunų augintojams. Didelis borderterjero aktyvumas yra priimtinas tikrai ne visiems, todėl norintys įsigyti šios veislės augintinį turėtų gerai pagalvoti, ar šuns aktyvumas nebus pernelyg erzinantis.

border terjeras Border Terrier

Veislės istorija

Apie borderterjerų kilmę žinoma nedaug – spėjama, kad jie šimtmečius buvo naudojami sekti lapių pėdsakais. Tikėtina, kad veislė susiformavo Škotijos pasienyje, kur ilgą laiką buvo populiari lapių medžioklė. Borderterjerai visą veislės gyvavimo laikotarpį buvo labai vertinami dėl darbinių savybių bei ištvermingumo. Taip pat šie nedideli šunys dažnai buvo auginami ūkiuose, kuriuose gaudydavo žiurkes. Pirmieji borderterjerai buvo vaizduojami dailininko Arthuro Wentwortho piešiniuose (1754 metais). Iki pat XX amžiaus apie veislę buvo žinoma labai nedaug. Anglijos kinologų klubas veislę pripažino 1920 metais, netrukus buvo įkurtas ir borderterjerų mylėtojų klubas. Pirmieji borderterjerai Ameriką pasiekė 1930 metais. Šiandien borderterjerai nėra labai populiari šunų veislė, tačiau veisėjų teigia, kad tai padeda išsaugoti puikią šunų sveikatą bei darbines savybes. Per daugybę veislės gyvavimo metų borderterjerai pakito labai nedaug. Lietuvoje šios veislės šunys yra tikra retenybė.

border terjeras Border Terrier

Borderterjeras: išvaizda

Borderterjeras yra nedidelis šuo: patinų ūgis ties ketera siekia 33-40 cm, patelių – 28-36 cm (svoris gali svyruoti nuo 5,1 iki 7,1 kg). Borderterjerų kūno sudėjimas yra tvirtas ir kompaktiškas, nugara siaura, juosmuo stiprus, krūtinė vidutinio pločio. Apatinė kūno linija yra šiek tiek kylanti į viršų. Galva plati, snukis labai panašus į ūdros. Akys vidutinio dydžio, tamsios, gyvybingos. Ausys nedidelės, V formos, palinkusios į priekį. Lūpos standžios, neatvėpusios, dantys labai stiprūs, sąkandis žirkliškas. Nosis didelė, juodos spalvos. Kaklas gana ilgas, palaipsniui platėjantis, įsiliejantis į pečių liniją. Uodega ties pagrindu stora, į galą siaurėjanti, gana trumpa. Kojos tvirtos, letenos kompaktiškos, suskliaustais pirštais. Kailis trumpas, šiurkščios tekstūros, tiesus. Pavilnė prigludusi prie odos, tanki. Leistinos kailio spalvos: kviečių, rausva, žilsvai rusva, žilsva.

border terjero suniukas Border Terrier

Borderterjeras: charakteris

Borderterjeras – tai šuo, labiausiai tinkantis aktyviems šeimininkams. Jei mėgstate ilgus pasivaikščiojimus ar bėgiojimą, galite būti tikri, kad su borderterjeru rasite „bendrą kalbą“. Šeimininkas turėtų būti pakankamai tvirtas, galintis nustatyti tam tikras taisykles ir nekeičiantis savo nuomonės. Deja, dėl nežaboto borderterjerų charakterio kartais šie šunys keliauja iš rankų į rankas. Kad taip nenutiktų ir su šunimi taptumėte tvirta komanda, pirmiausia pagalvokite, ar esate pakankamai kantrūs. Borderterjerai yra laikomi universaliais šunimis – jie gali užsiimti tam tikru „šunišku“ darbu arba tiesiog tapti puikiais šeimos bičiuliais. Borderterjeras puikiai prisitaiko prie besikeičiančių gyvenimo sąlygų, nesunkiai ištveria ilgas keliones, gali puikiai pasirodyti įvairiose šunų sporto rungtyse. Ankstyvame augintinio amžiuje svarbu pasirūpinti socializacija bei dresūros pagrindais, nes tai gali padėti išvengti problemų ateityje. Borderterjerai visada ieško galimybių pažaisti, todėl dresūra taps kur kas sėkmingesne, jei ją paversite žaidimu. Jei augintinis pakankamai išsikrauna lauke, namuose paprastai būna ramus. Su vaikais ir gyvūnais borderterjeras sutaria ne visada, tačiau tuomet, jei augintinis yra tinkamai auklėjamas, jokių problemų neturėtų kilti.

border terjeras Border Terrier

Borderterjeras: priežiūra

Borderterjeras gali pasigirti tikrai puikia sveikata, tačiau yra keletas šiai veislei būdingų ligų. Bordertejerai gali sirgti širdies ligomis, plaučių stenoze, pasitaiko ir klubo sąnario displazijos atvejų. Planuojantys įsigyti šios veislės šunį pirmiausia turėtų išsirinkti patikimą veislyną ir pasidomėti šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais. Borderterjerai nėra labai išrankūs maistui, tačiau duodamo pašaro kiekį visada rekomenduojama normuoti, nes tai padės išvengti nutukimo, galinčio lemti įvairius sveikatos sutrikimus. Didelio dėmesio pareikalaus šios veislės šunų aktyvumas – jei augintinis negaus pakankamai veiklos, jis gali imti niokoti namuose esančius daiktus. Borderterjerui reikalingi ne tik pakankamai ilgi pasivaikščiojimai, bet taip pat ir žaidimai bei protinės veiklos reikalaujantys užsiėmimai. Atminkite, kad pavargęs šuo – laimingas šuo, todėl kasdien svarbu pasirūpinti, kad augintiniui veiklos nestigtų.

Borderterjerų dantys yra gana lengvai pažeidžiami, todėl svarbu juos pakankamai dažnai valyti (paprastai rekomenduojama tą atlikti bent 2-3 kartus per savaitę). Jei borderterjeras bus šeriamas gana minkštu maistu, tokiu atveju kasdien jam reikės duoti specialių kramtalų, skirtų pašalinti dantų apnašas. Kailio priežiūra nėra labai sudėtinga, tačiau ji pareikalaus šiek tiek jūsų dėmesio. Šiurkštų augintinio kailį rekomenduojama šukuoti bent 1-2 kartus per savaitę, šėrimosi laikotarpiu – dažniau. Borderterjerų kailis yra nekaupiantis purvo, todėl dažnos augintinio maudynės tikrai nebus reikalingos – tą darykite tik tada, kai maudymas yra tiesiog būtinas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.