Bohemijos aviganis (Bohemian Shepherd)

Bohemijos aviganis (Bohemian Shepherd)

Veislė: Bohemijos aviganis
Kilmės šalis: Čekija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos:  Juoda ir gelsvai ruda
Charakteris Protingas, energingas, aktyvus, drąsus, lengvai dresuojamas
Ūgis:  48-55 cm
Svoris:  17-33 kg
Ilgaamžiškumas:  metų
Kiti pavadinimai:  Bohemian Shepherd, Czech Sheepdog, Chodenhund
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Bohemijos aviganis yra laikomas nacionaline Čekijos šunų veisle, kuri gyvuoja jau daugybę šimtmečių. Vis dėlto, iki pat šių dienų veislės nepatvirtino Tarptautinė kinologų federacija. Nors iš pirmo žvilgsnio šios veislės šunys labai primena vokiečių aviganius, tačiau įsižiūrėję įdėmiau rasime tikrai nemažai skirtumų. Tai yra vidutinio dydžio šunys, kurie pirmiausia pavergia savo išvaizda, o vėliau – ir charakteriu. Bohemijos aviganiai yra lengvai dresuojami, mėgsta aktyvų laisvalaikį ir labai prisiriša prie savo šeimos. Tai – idealus kompanionas pasiryžusiems daug laiko praleisti gryname ore.

bohemijos aviganis Bohemian Shepherdbohemijos aviganis Bohemian Shepherd

Veislės istorija

Teigiama, kad Bohemijos aviganiai yra labai sena šunų veislė, kuri išsivystė ne vėliau nei XIII amžiuje. Spėjama, kad veislė gali būti dar senesnė – paprasčiausiai neišliko jokių įrodymų, kurie galėtų tai patvirtinti. Nors vokiečių ar belgų aviganiai pasaulyje yra kur kas geriau žinomi nei Bohemijos aviganiai, tačiau ši šunų veislė yra kur kas senesnė. Dabar kinologai nebegali atsakyti, ar veislė susiformavo natūraliai, ar sąmoningai kryžminant tam tikrų veislių šunis. Šiai šunų veislei yra tekę atlaikyti daugybę neramumų, tačiau taip pat veislė ne kartą buvo pagerbta. Pavyzdžiui, 1325 metais Bohemijos karalius Jonas Liuksemburgietis pasisakė už šios šunų veislės išsaugojimą (tai buvo vienas pirmųjų kartų, kada Bohemijos aviganiai buvo paminėti oficialiai). Beveik keturis šimtus metų šie šunys buvo naudojami sienos apsaugai ir čia jie pasižymėjo kaip tikrai puikūs sargai. Vėliau Bohemijos aviganiai naudoti apsaugai nuo vilkų, taip pat pasitarnavo ir kareiviams, saugojo gyvulių bandas bei ūkininkų namus. Nors šios veislės šunys buvo labai mylimi ir gerbiami, tačiau XX amžiuje veislė buvo praktiškai išnykusi. Laimei, imtasi jos atgaivinimo. Veislės standartas buvo aprašytas gana vėlai – tik 1982 metais, tačiau ši šunų veislė iki šiol nėra pripažinta FCI. 1991 metais buvo įkurtas Bohemijos aviganių mylėtojų klubas. Galima pasidžiaugti, kad susidomėjimas veisle auga: 1992-1995 metais buvo užregistruota tik 100 šių šunų veislynų, o nuo 2005 iki 2009 metų – jau 1400.

bohemijos aviganis Bohemian Shepherdbohemijos aviganis Bohemian Shepherd

Bohemijos aviganis: išvaizda

Bohemijos aviganis yra vidutinio dydžio šuo, kurio aukštis ties ketera siekia 48-55 cm (svoris gali siekti 17-33 kg). Patelės yra kiek žemesnės ir smulkesnės už patinus. Kūnas yra gana kompaktiškas, padengtas storu ir tankiu kailiu. Bohemijos aviganių galvą puošia stačios vidutinio dydžio ausys, o kaklą – ilgo kailio „apykaklė“. Kojos yra vidutinio ilgio: priekinės kojos tiesios, galinės šiek tiek sulenktos. Akys vidutinio dydžio, tamsios, gana arti viena kitos. Uodega ilga, laikoma šiek tiek palenkta į viršų. Bohemijos aviganiai turi dvigubą kailį, kuris apsaugo kūną nuo įvairių oro sąlygų. Viršutinis kailio sluoksnis yra gana ilgas ir šiurkštus, o pavilnė minkšta ir tanki. Šios veislės šunims būdinga spalva – juoda su įrūdžiu. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (19 balsai (-ų))