Čekų fausekas (Cesky Fousek)

Čekų fausekas (Cesky Fousek)

 

Veislė: Čekų fausekas
Kilmės šalis: Čekija
Paskirtis: Namų šuo, medžioklis
Spalvos:  Tamsiai marga su rudomis dėmėmis arba be jų, ruda su taškeliais ant krūtinės ir blauzdų, ruda be dėmių
Charakteris: Meilus, klusnus, ištikimas, prisitaikantis, energingas, darbštus
Ūgis:  58-66 cm
Svoris:  22-34 kg
Ilgaamžiškumas: 12-15 metų
Kiti pavadinimai:  Bohemian Wire-haired Pointing Griffon, Cesky Fousek
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

 

Čekų fausekas – tai vidutinio dydžio šiurkščiaplaukis šuo, kuris pasižymi ištverme ir noru dirbti. Šios veislės atstovai yra puikūs medžiotojų pagalbininkai, kurie gali dirbti laukuose, miškuose ir vandenyje. Čekų fausekai, priešingai nei daugelis kitų medžioklinių šunų, yra lengvai dresuojami ir labai atsidavę savo šeimininkui, todėl šios veislės atstovai yra puikūs šeimos draugai.

Čekų fausekas: veislės istorija

Čekų fausekai rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėti 1724 metais, kuomet Johanas Frydrichas Flemingas išleido knygą apie medžioklę. Šios knygos puslapius puošė įvairios iliustracijos, tad galima daryti prielaidą, kad tuo laikotarpiu ši šunų veislė jau buvo beveik susiformavusi. Vis dėlto, autorius aprašė tik šunų tipus, bet ne konkrečias veisles. 1883 metais ši šunų veislė buvo apibūdinta gerokai tiksliau, o praėjus dar trejiems metams čekų fausekai jau buvo registruojami kaip konkrečios veislės atstovai. 1886-aisiais Prahoje buvo nuspręsta įkurti pirmąjį šios veislės mylėtojų klubą. Pirmojo pasaulinio karo metai čekų fausekams buvo pražūtingi – tuo laikotarpiu veislė atsidūrė ties išnykimo riba. 1924 metais imtasi šios veislės atgaivinimo, tačiau lengva tikrai nebuvo, – tuo metu buvo likę vos keli šios veislės atstovai. Be to, tuo laikotarpiu į Čekiją buvo importuojami kitų veislių medžiokliniai šunys, todėl čekų fausekai buvo praradę savo populiarumą. Vis dėlto, entuziastingų veisėjų pastangos pasiteisino, ir 1931 metais buvo sudarytas naujas čekų fausekų standartas. Vis dėlto, ne veltu teigiama, kad bėda po vieną nevaikšto, nes Antrasis pasaulinis karas ir vėl sudavė skaudų smūgį. Šių šunų populiacija net ir praėjus porai dešimtmečių vis dar buvo labai maža, tačiau 1957 metais veislei pavyko gauti FCI pripažinimą. Šiandien šių šunų skaičius vis dar yra labai mažas – kasmet užregistruojama maždaug 500-600 šios veislės atstovų.

ceku fausekas cesky fousek

Čekų fausekas: išvaizda

Čekų fausekas savo išvaizda labai primena dratharą. Čekų fausekų patinų ūgis ties ketera siekia 60-66 cm, o patelių – 58-62 cm. Patinai ne tik aukštesni, bet taip pat ir stambesni – jų svoris įprastai siekia 28-34 kg, o patelių – 22-28 kg. Šios veislės šunų kūnas trumpas, tvirtas ir raumeningas. Strėnos šiek tiek nuožulnėjančios, juosmuo trumpas, nežymiai išlenktas. Galva proporcinga kūnui, daili, gana ilga. Ausys išaugusios aukštai, jų ilgis sudaro du trečdalius skruostų ilgio. Akys vidutinio dydžio, migdolo formos, gintarinės spalvos. Kojos gana ilgos, tvirtos. Uodega vidutinio ilgio, Europos Sąjungos šalyse nėra trumpinama. Čekų fauseko kailis yra net trijų skirtingų ilgių: viršutiniai dengiamieji plaukai yra ilgiausi, maždaug 5-7 cm ilgio, tiesūs ir šiurkštūs, prigludęs viršutinis kailio sluoksnis yra maždaug 2,5-3,8 cm ilgio, gana šiurkštus, o pavilnė maždaug 1,2 cm ilgio (ar kiek ilgesnė), minkšta ir tanki. Vasaros metu pavilnė visiškai arba beveik visiškai nusišeria. Dengiamieji plaukai yra atsparūs vandeniui. Leistinos kailio spalvos: tamsiai marga su rudomis dėmėmis arba be jų, ruda su taškeliais ant krūtinės ir blauzdų, ruda be dėmių.

Čekų fausekas: charakteris

Čekų fausekas yra puikaus charakterio šuo, kuris sutaria su visais šeimos nariais, ir labai vertina jų rodomą dėmesį. Šios veislės šunys noriai bendrauja su vaikais, nerodo jokio nepasitenkinimo, jei vaikai žaidžia kiek per šiurkščiai. Čekų fausekai gali sutarti su namuose auginamu šunimi ar katinu, tačiau nerekomenduojama tuose pačiuose namuose auginti graužikų ar paukščių. Šios veislės šunims būtina ankstyva socializacija, kuria tinkamai pasirūpinę galėsite džiaugtis savimi pasitikinčiu augintiniu, kuris neturi jokių baimių. Čekų fausekai yra labai imlūs dresūrai, todėl šie šunys gali būti ruošiami kaip medžiotojų pagalbininkai. Taip pat šiems šunims puikiai sekasi įvairus šunų sportas, tad galite pagalvoti apie sportinių užsiėmimų lankymą. Čekų fausekai yra labai energingi, jiems nepakanka vien tik trumpų pasivaikščiojimų prie namų. Planuojantys įsigyti tokį augintinį turėtų gerai pagalvoti, ar turės pakankamai laiko ilgiems pasivaikščiojimams bei kitai veiklai su šunimi. Protinė veikla šunis neretai išvargina kur kas labiau nei ilgas lakstymas kieme, todėl čekų fauseką rekomenduojama viso gyvenimo laikotarpiu mokyti vis naujų dalykų.

ceku fausekas cesky fousek

Čekų fausekas: priežiūra

Čekų fausekai yra gana stiprios sveikatos šunys, šios veislės atstovai dažniausiai sulaukia maždaug 12-15 metų. Ši veislė nėra labai populiari, tad galima pasidžiaugti, kad veisimas yra atliekamas labai atsakingai, ir paveldimos ligos yra itin retos. Vis dėlto, jei nuspręsite įsigyti šios veislės šunį, pasidomėkite, ar šuniukų tėvams buvo atliktas klubo sąnario displazijos tyrimas. Jei čekų fauseko mityba bus subalansuota, tikėtina, kad gyvenimo laikotarpiu sveikatos sutrikimai bus labai reti. Kartais šios veislės šunys kenčia nuo alopecijos, tad tuomet, jei pastebėsite kailio plikimą, nedvejodami kreipkitės į veterinarą. Kailio priežiūra pareikalaus šiek tiek jūsų laiko ir pastangų – įprastai pakanka kailį pašukuoti kartą ar du kartus per savaitę, o šėrimosi laikotarpiu tą atlikite dažniau. Dažnos maudynės čekų fausekui tikrai nėra reikalingos – augintinį maudykite tik tada, kai tai yra būtina.

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Lengvai perneša karštą ir šaltą klimatą;
  • Dengvai dresuojamas;
  • Nereikia daug priežiūros.

Trūkumai

  • Pasitaiko užsispyrusių individų;

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.