Bobteilas (Old English Sheepdog)

Bobteilas (Old English Sheepdog)

 

Veislė: Bobteilas
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Įvairūs pilkos spalvos atspalviai, melsva. Galva, kaklas, priekinės kojos ir pilvas – baltos spalvos, taip pat baltos spalvos kailis gali dengti ir galinę kūno dalį
Charakteris Žaismingas, bendraujantis, protingas, ramus, prisitaikantis, kantrus, mylintis, kartais tingus
Ūgis: 56-63 cm
Svoris: 27-45 kg
Ilgaamžiškumas: 11-13 metų
Kiti pavadinimai: Old English Sheepdog, Bobtail
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 5-8 šuniukai

Bobteilas – labai draugiškas šuo, puikus šeimos bičiulis. Šios veislės šunys yra savimi pasitikintys, nerodantys agresijos, mielai bendraujantys su šunimis bei kitais gyvūnais, sutariantys su vaikais. Nors bobteilams yra būdingas sargavimas (apie nepažįstamųjų atvykimą šuo praneša lojimu), tačiau paprastai svečius sutinka šiltai. Bobteilai yra labai kantrūs, atleidžiantys vaikams jų išdaigas, kartais pasireiškia ir šių šunų tingumas. Jei norite auginti šunį, tačiau nesate nusiteikę kasdien bėgti krosą, bobteilas – kaip tik jums.

bobteilas Old English Sheepdog

Bobteilas: veislės istorija

Bobteilų veislei šiuo metu yra maždaug 200 metų, tačiau šios veislės šunų kilmė iki šiol nėra aiški. Spėjama, kad bobteilų protėviai buvo Europoje gyvenę šunys, kurie laivais nugabenti į Britų salas. Šios veislės šunis augino piemenys bei galvijų varovai, kurie bobteilus labai vertino dėl sugebėjimo ganyti. Dabartiniai bobteilai  labai skiriasi nuo savo protėvių. Veislės pavadinimas kilo iš angliškų žodžių „Bob Tail“, kas reikštų patrumpintą uodegą. Įdomu tai, kad nuo XVIII amžiaus Jungtinėje Karalystėje galiojo šuns mokestis, kurio dydis priklausė nuo šuns uodegos ilgio. Šunys, neturintys uodegos, buvo laikomi darbiniais, ir už juos nebuvo mokami mokesčiai. 1873 metais Bobteilai buvo pirmą kartą pademonstruoti Birmingemo parodoje, o praėjus penkeriems metams įkurtas pirmasis šios veislės šunų klubas (tuo metu veislę nuspręsta pavadinti Old English Sheepdog, kas reikštų „Senasis anglų aviganis“). Į JAV pirmieji bobteilai pateko XX amžiaus pradžioje, kur netrukus susilaukė susidomėjimo. Gana greitai buvo priimtas JAV kinologų klubo pripažintas veislės standartas, kuris skiriasi nuo angliškojo. Į Lietuvą pirmieji bobteilai atkeliavo gana vėlai – tik 1992 metais.

bobteilas Old English Sheepdog

Bobteilas: išvaizda

Bobteilas – didelis, proporcingai sudėtas šuo. Patinų aukštis ties ketera siekia 56 cm ir daugiau, patelių – 51 cm ir daugiau. Patinų svoris siekia 32–45 kg kg, patelių – 27–36 kg. Bobteilo kūnas masyvus ir raumeningas, kūno linijos formuoja kvadratą. Galva yra proporcinga kūnui, kaukolė plati, snukis kvadrato formos. Nosis didelė, juodos spalvos, akys gali būti rudos arba mėlynos (taip pat gali būti ir skirtingų spalvų). Bobteilo ausys nedidelės,  išaugusios galvos šonuose, prigludusios. Dantys stiprūs, sąkandis žirkliškas. Jei bobteilas gimsta su uodega, kai kuriose šalyse ji yra trumpinama (Europos Sąjungos šalyse tai yra uždrausta). Bobteilo kailis ilgas ir tankus, pavilnė atspari vandeniui. Galinės kūno dalies kailis yra ilgesnis nei priekinės.  Leistini bet kokie pilkos spalvos atspalviai, taip pat ir melsva spalva. Galva, kaklas, priekinės kojos ir pilvas – baltos spalvos, taip pat baltos spalvos kailis gali dengti ir galinę kūno dalį.

bobteilas Old English Sheepdog

Bobteilas: charakteris

Bobteilai yra ramūs šunys, kuriems nėra būdinga agresija. Tai – labai protingi, lengvai prisitaikantys šunys, kurie šeimininką gali lydėti nors ir į pasaulio kraštą. Kartais bobteilai yra auginami bute, tačiau šie šunys geriausiai jaučiasi gyvendami užmiestyje, kur turi galimybę didžiąją dienos dalį praleisti lauke. Žinoma, jei pasivaikščiojimams bus skiriama pakankamai dėmesio, bobteilas gali gyventi ir mieste. Šios veislės šunų ganymo instinktas yra labai stiprus, todėl nuobodžiaujantis bobteilas gali imti „ganyti“ vaikus, suaugusiuosius ar net daiktus. Nors bobteilai neatrodo labai sportiški šunys, tačiau jiems tikrai patiks ilgi pasivaikščiojimai. Šios veislės šunys yra lengvai dresuojami, greitai perpranta, ko iš jų tikimasi. Ankstyvame bobteilo amžiuje būtina socializacija, taip pat reikalingas pagrindinių komandų mokymas. Bobteilai yra labai jautrūs žmonių nuotaikoms, atrodytų, kad šuo visada stengiasi paguosti, todėl Kanadoje neretai yra laikomi neįgalių žmonių slaugos ir vaikų namuose.

Bobteilas (Old English Sheepdog)

Bobteilas: priežiūra

Dažniausios bobteilų sveikatos problemos – klubo sąnario displazija, glaukoma, katarakta, akių vokų užvirtimas į vidų, skydliaukės sutrikimai, diabetas, įvairios odos ligos. Kai kurių bobteilo ligų galima išvengti, jei pakankamai dėmesio skirsite tinkamo veislyno pasirinkimui. Visada svarbu pasidomėti tėvų sveikatos istorija bei atliktais sveikatos tyrimais. Nors bobteilai nėra išrankūs pašarui, tačiau galimi įvairūs virškinimo sistemos sutrikimai – šios veislės šunys yra gana jautrūs. Svarbu parinkti tinkamą pašarą ir jį normuoti, kad augintinis neimtų tukti. Bobteilo kailiui reikia skirti daug dėmesio – nešukuojamas jis ima veltis, todėl tenka šalinti sąvėlas. Pratinti prie šukavimo reikėtų nuo mažumės. Kailis kasdien turi būti šukuojamas šepečiu, o šukomis – kas savaitę. Paruošti bobteilą parodai tikrai nebus lengva, nes jo kailis turi atrodyti tvarkingai. Šios veislės šunų maudymas pareikalaus nemažai laiko, nes jį dar reikės ir išdžiovinti. Maudyti bobteilą reikėtų saikingai, tačiau grįžus į lauko ir po valgio kailį reikės pavalyti.

Nors bobteilai yra labai protingi šunys, tačiau svarbu nuo mažumės rūpintis nuoseklia dresūra. Bobteilui yra tinkami tik pozityvios dresūros metodai, nes šie šunys yra gana jautrūs. Bobteilui paprastai pakanka 20-30 minučių pasivaikščiojimų lauke, šie šunys dievina žaidimą kamuoliuku, taip pat yra imlūs įvairiam šunų sportui. Dėl per mažo aktyvumo paprastai neapverčia namų aukštyn kojom, tačiau svarbu pasirūpinti, kad augintinis pakankamai mankštintųsi.

Privalumai

  • Draugiškas su vaikais;
  • Geras sarginis šuo;

Trūkumai

  • Sunkiai perneša karštą klimatą;
  • Kailiui reikia reguliarios priežiūros.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.