Veislė: | Didysis Vandėjos Baset-grifonas |
Kilmės šalis: | Prancūzija |
Paskirtis: | Namų, medžioklinis šuo |
Spalvos: | Balta, pilka, rudi atspalviai, dvispalvė, trispalvė |
Ūgis: | 38,5-44 cm |
Svoris: | 18-20 kg |
Ilgaamžiškumas: | 11-12 metų |
Kiti pavadinimai: | Grand Basset Griffon Vendeen |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: |
Didysis Vandėjos Baset-grifonas – tai drąsus ir gana triukšmingas šuo, kuriam reikalingas pakankamai didelis fizinis krūvis. Šios veislės šunys turi didelį polinkį loti, todėl planuojantys įsigyti tokį augintinį turėtų įvertinti, ar kaimynai yra pakankamai pakantūs. Nors didieji Vandėjos Baset-grifonai yra protingi ir imlūs dresūrai, tačiau neretai yra gana užsispyrę. Tokio šuns šeimininkas turi būti pakankamai tvirto charakterio ir nekeičiantis savo nuomonės, nes tik tokiu atveju bus galima pasiekti tikrai puikių rezultatų. Šios veislės šunys gali būti auginami ir nuosavame name, ir bute, – svarbiausia yra tai, kad augintiniui būtų skiriama pakankamai dėmesio, o pasivaikščiojimai būtų gana ilgi.
Didysis Vandėjos Baset-grifonas: veislės istorija
Didieji Vandėjos Baset-grifonai yra gana sena šunų veislė: manoma, kad šie šunys gyveno anksčiau nei XVI amžiuje. Ši šunų veislė yra kilusi iš Vandėjos, vakarų Prancūzijos regiono. Teigiama, kad veislė yra kilusi iš didžiųjų grifonų, kurie buvo gerokai didesni už dabartinius didžiuosius Vandėjos Baset-grifonus. Kontroliuojamas šių šunų veisimas pradėtas gana vėlai – tik XIX amžiaus pabaigoje, kuomet šio darbo ėmėsi grafas d'Elvos. Ilgą laiką didieji ir mažieji Vandėjos Baset-grifonai buvo laikomi tos pačios veislės atstovais, ir tik XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje šios veislės buvo atskirtos. Didieji Vandėjos Baset-grifonai yra auginami ne vien tik kaip šeimos bičiuliai ir kompanionai, bet taip pat ir kaip pagalbininkai medžioklės metu. Šios veislės šunys turi labai jautrią uoslę, todėl jie iki šių dienų talkininkauja medžioklės metu: didieji Vandėjos Baset-grifonai seka triušių, kiškių, šernų bei elnių pėdsakais.
Didysis Vandėjos Baset-grifonas: išvaizda
Didysis Vandėjos Baset-grifonas yra vidutinio dydžio šuo: patinų aukštis ties ketera siekia 40-44 cm, o kalyčių – 38,5-43 cm, svoris įpratai svyruoja nuo 18 iki 20 kilogramų. Kūnas panašus į baseto, tačiau neturėtų būti pernelyg ilgas. Krūtinė gili, viršutinė kūno linija lygi. Galva vidutinio pločio, snukis ilgesnis nei mažųjų Vandėjos Baset-grifonų. Kaklas ilgas ir tvirtas. Žandikauliai labai tvirti, sąkandis žirkliškas. Akys didelės, tamsių spalvų. Ausys ilgos, padengtos ilgais šeriais. Uodega ties pagrindu stora, į galą siaurėjanti. Kailis šiurkštus, turi būti ne per ilgas. Leistinos kailio spalvos: balta ir juoda, juoda ir rusva, juoda su šviesiai rusvomis dėmėmis, balta ir oranžinė, gelsvai ruda arba šviesiai ruda su juoda pavilne, taip pat galimas ir trispalviškumas.
Didysis Vandėjos Baset-grifonas: charakteris
Didysis Vandėjos Baset-grifonas yra puikus šeimos draugas, kuris sutaria ne tik su suaugusiaisiais, bet taip pat ir su vaikais. Šios veislės atstovai dažniausiai sutaria su lauke sutiktais šunimis, nerodo agresijos ar dominavimo ženklų. Didysis Vandėjos Baset-grifonas gali būti auginamas su kitu šunimi ar su kate, tačiau lengviausiai prisitaiko tada, jei su šiais gyvūnais auga nuo mažumės. Įvairius smulkius naminius gyvūnus Didysis Vandėjos Baset-grifonas gali laikyti savo grobiu, todėl tuose pačiuose namuose nepatartina auginti graužikų ar paukščių. Šios veislės šunys niekada nenustygsta vietoje, ir noriai sutinka išbandyti įvairius aktyvius užsiėmimus. Didysis Vandėjos Baset-grifonas tikrai džiaugsis, jei turės galimybę išbandyti vikrumo reikalaujantį šunų sportą – tai padės augintiniui išsikrauti ne tik fiziškai, bet taip pat ir emociškai. Ankstyvame augintinio amžiuje būtina pasirūpinti tinkama augintinio socializacija ir dresūros pagrindais, nes tai gali padėti užkirsti kelią įvairioms baimėms bei netinkamam elgesiui. Palikti vieni namuose didieji Vandėjos Baset-grifonai labai liūdi, ir gali susigalvoti tam tikros veiklos, kuri šeimininkams tikrai nepatiks. Taip pat vertėtų nepamiršti, kad ši šunų veislė buvo išveista medžioklei, todėl reikėtų vengti augintinį vedžioti be pavadėlio – jei didysis Vandėjos Baset-grifonas pamatys ar užuos potencialų grobį, jis gali pasileisti bėgti.
Didysis Vandėjos Baset-grifonas: priežiūra
Didysis Vandėjos Baset-grifonas yra sveikas ir stiprus šuo – šios veislės atstovai dažniausiai sulaukia 12-14 metų amžiaus. Nors genetinių sveikatos sutrikimų kol kas nėra užfiksuota, tačiau didieji Vandėjos Baset-grifonai gali sirgti epilepsija. Šiems šunims yra būdingos ausų infekcijos, kurioms galima užkirsti kelią, jei ausų priežiūrai skirsite pakankamai daug dėmesio. Patartina bent kartą per savaitę apžiūrėti augintinio ausis, ir įsitikinti, kad jos yra švarios. Po maudynių nusausinkite šuns ausis, o po pasivaikščiojimų lauke apžiūrėkite, ar į ausis dengiantį kailį nėra įsivėlusių šapų (didysis Vandėjos Baset-grifonas negali atsispirti pagundai landžioti po krūmynus). Kailio priežiūra yra gana paprasta – pakanka pašukuoti vos kartą ar du kartus per savaitę. Po valgio rekomenduojama nuvalyti šuns barzdą, nes tai gali padėti išvengti uždegimų. Taip pat patartina patrumpinti plaukus tarpupirščiuose, nes tai galės padėti išvengti šapų, kurie įsivelia pasivaikščiojimų metu. Dažnos maudynės didiesiems Vandėjos Baset-grifonams dažniausiai nėra reikalingos – maudykite augintinį tada, kai jausite tam poreikį. Šios veislės šunys nėra labai išrankūs maistui, tačiau pasirūpinkite, kad augintinio mityba būtų visavertė, ir šuo gautų visų reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų bei mineralų. Kartais didieji Vandėjos Baset-grifonai valgydami nejaučia jokio saiko, todėl duodamo pašaro kiekį rekomenduojama normuoti.