Garbanotasis bišonas (Bichon Frise)

Garbanotasis bišonas (Bichon Frise)

 

Veislė: Garbanotasis bišonas
Kilmės šalis: Ispanija, Belgija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos:  Balta
Charakteris Meilus, švelnus, jautrus, žaismingas, linksmas, lengvai prisitaikantis, narsus, ištvermingas
Ūgis:  23-30 cm
Svoris:  3-5 kg
Ilgaamžiškumas: 13-14 metų
Kiti pavadinimai:  Bichon Frise
Hipoalerginis:  Taip, nesišeria (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia)
Vados dydis:   

Garbonatasis bišonas – tai nedidelis guvus šuo, kuris labai prisiriša prie savo šeimos ir dievina žaidimus su vaikais. Dėl nedidelio garbanotojo bišono ūgio šį šunelį visada galite pasiimti su savimi ir galite būti užtikrinti, kad tai jūsų augintinį labai nudžiugins. Šios veislės šunys puikiai prisitaiko kelionių metu – jiems svarbiausia yra tai, kad šalia būtų šeimininkas.

Kartais garbanotieji bišonai yra gana tingūs, tačiau juos išjudinti tikrai nebus labai sudėtinga – jiems galite pasiūlyti įvairių žaidimų ar kitos aktyvios veiklos. Su kitais gyvūnais garbanotieji bišonai sutaria tikrai puikiai, todėl juos galite laikyti ir su kitais augintiniais.

garbanotojo bisono suniukas Bichon Frise

Veislės istorija

Garbanotieji bišonai Prancūzijoje ir Ispanijoje buvo populiarūs jau prieš kelis šimtmečius – šie šunys yra vaizduojami karališkų šeimų portretuose. Vis dėlto, tikroji šios veislės šunų kilmė nežinoma iki šių dienų. Spėjama, kad šie šunys buvo auginami Egipte dar faraonų valdymo laikotarpiu (mažų šunelių, labai primenančių bišonus, palaikai buvo rasti Egipto kapų iškasenose). Dar prieš porą tūkstantmečių rašytuose eilėraščiuose yra minimi į bišonus panašūs šunys, tad tai leidžia daryti prielaidą, kad bišonai yra labai sena šunų veislė. XIV amžiuje dvaruose buvo labai populiaru dovanoti dovanas, o garbanotieji bišonai buvo vienas dažniausių pasirinkimų.

Šiuo laikotarpiu garbanotieji bišonai buvo populiarūs tik tarp aukštuomenės atstovų, nes kitiems šie šunys paprasčiausiai buvo neįperkami. XVIII amžiuje situacija pasikeitė, nes aukštuomenė susidomėjo kitų veislių šunimis, taigi, garbanotieji bišonai tapo eilinių piliečių palydovais. Didelis garbanotųjų bišonų judrumas ir imlumas dresūrai atnešė šiems šunims šlovę cirko pasirodymuose. Veislė buvo pripažinta gana vėlai – 1933 metais.

garbanotieji bisonai Bichon Frise

Garbanotasis bišonas: išvaizda

Garbanotasis bišonas yra nedidelio ūgio šuo, kurio aukštis ties ketera siekia iki 30 cm (svoris gali siekti 3-5 kg). Kūnas kertuotas, šonkauliai tvirti ir išriesti. Priekinės kojos tiesios, šlaunys gana apvalios. Letenos tvirtos ir apvalios, pirštai tvirti, nagai dažniausiai baltos spalvos. Uodega laikoma pakelta virš nugaros, jos plaukai švelniai liečia nugarą. Galva apvali, kakta vidutinio ryškumo, žandikauliai tvirti, sąkandis žirklinis. Kaukolė plokščia, tačiau dėl didelio tankių plaukų kiekio atrodo apvali. Akys apvalios, budrios, tamsių spalvų. Nedidelės ausys kabo prigludusios prie galvos, padengtos ilgais plaukų šeriais. Kaklas gana ilgas, lenktas, laikomas išdidžiai ištiestas. Kailis sniego baltumo, tankus ir švelnus. Plaukai yra ploni, maksimalus leistinas ilgis – 10 centimetrų.

garbanotojo bisono suniukas Bichon Frise

Garbanotasis bišonas: charakteris

Garbanotasis bišonas yra puikus visų draugas: jis sutaria su vaikais, gyvūnais, taip pat ir su nepažįstamais žmonėmis. Agresija šios veislės šunims visiškai nėra būdinga. Labai svarbu nuo mažumės augintinį auklėti ir socializuoti – tai padės išvengti įvairių baimių bei elgesio problemų šuniui užaugus. Nors garbanotieji bišonai yra labai prieraišūs ir norintys visada būti kuo arčiau savo šeimininko, tačiau prireikus gali pabūti ir vieni.

Nors šios veislės šunys yra gana judrūs, tačiau labai ilgi pasivaikščiojimai – ne jiems. Šios veislės šunys puikiai jaučiasi ir tada, jei per dieną nueina gana nedidelius atstumus, tačiau daugiau laiko jie norėtų skirti žaidimams.

Garbanotieji bišonai yra gana lengvai dresuojami, tačiau svarbu tinkamai juos motyvuoti ir mokymosi procesą paversti žaidimu. Tokiu atveju šios veislės šunys išmoks ne tik pagrindinių paklusnumo komandų, bet taip pat ir įvairių triukų! Garbanotasis bišonas yra laikomas miesto šunimi – jis puikiai jaučiasi gyvendamas ir ankštame bute.

garbanotasis bisonas Bichon Frise

Garbanotasis bišonas: priežiūra

Garbanotieji bišonai yra sveika šunų veislė – paveldimų sveikatos sutrikimų pasitaiko gana retai. Pasirinkę patikimą veislyną galėsite būti užtikrinti, kad augintinis bus sveikas. Šios šunų veslės istorijoje yra pasitaikę epilepsijos ir girnelės išnirimo atvejų, patelėms – ir šlapimo pūslės akmenligės susirgimų.

Didelio dėmesio reikalauja garbanotojo bišono kailio priežiūra. Svarbu žinoti, kad netinkamai prižiūrimas kailis labai greitai susivelia, todėl tenka šalinti sąvėlas. Kad taip nenutiktų, kailis turi būti šukuojamas kiekvieną dieną. Taip pat reikėtų reguliariai tikrinti šerius aplink akis, ir įsitikinti, kad jie nedirgina akių (jei reikia, šioje srityje šerius patrumpinkite). Taip pat rekomenduojama pakirpti šerius tarp pirštų. Maždaug du ar tris kartus per metus kailis turi būti kerpamas, kad neužaugtų pernelyg ilgas (tą geriausia atlikti profesionalioje šunų kirpykloje). Jei šuo dalyvauja parodose, maždaug kas 5-6 savaites reikės pasinaudoti profesionaliomis kailio priežiūros paslaugomis (tai padės palaikyti pūsto kailio išvaizdą).

Didžioji dalis garbanotųjų bišonų yra išrankūs maistui, tačiau svarbu parinkti tokį ėdalą, kuris augintiniui ne tik patiktų, bet ir tiktų. Dėl netinkamos mitybos gana dažnai užsikemša ašarų ir nosies kanalai, o tai palieka rudas dėmes ant snukučio.

Taip pat ypatingos priežiūros pareikalaus ir garbanotojo bišono dantys, kurie yra gana lengvai pažeidžiami. Jei dantys nėra reguliariai valomi, labai greitai susidaro dantų akmenys, o tai lemia ir įvairias rimtesnes dantų ligas (kartais tai lemia ir dantų iškritimą).

Privalumai

  • Draugiški su vaikais;
  • Draugiški su kitais šunimis ir katėmis;
  • Lengvai dresuojamas;
  • Labai prisiriša prie šeimininko.

Trūkumai

  • Reikalauja daug priežiūros.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.