Jugoslavų aviganis (Sarplaninac)

Jugoslavų aviganis (Sarplaninac)

Veislė: Jugoslavų aviganis
Kilmės šalis: Balkanai/Makedonija
Paskirtis: Sarginis šuo, bandganis 
Spalvos:  Balta, pilka, juoda, rudi atspalviai
Charakteris Santūrus, nepriklausomas, išdidus, energingas, tvirto charakterio, patikimas
Ūgis:  55-61 cm
Svoris:  25-38 kg
Ilgaamžiškumas: 11-13 metų
Kiti pavadinimai:  Šar Planinos aviganis, Sarplanina, Sar Planina, Yugoslav Shepherd, Yugoslav Herder, Macedonian Shepherd, Illyrian Shepherd Dog
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Jugoslavų aviganis yra didelis, nepriklausomo charakterio šuo, kuris nėra tinkamas augintinis nepatyrusiems šunų mylėtojams. Nors šios veislės atstovai yra protingi ir gana greitai besimokantys, tačiau gana dažnai būna kiek užsispyrę, jiems reikalinga tinkama motyvacija. Nuo seno jugoslavų aviganiai naudojami saugoti avių bandas, nes šie šunys pasižymi puikiomis sarginėmis savybėmis. Taip pat šios veislės atstovai gali tapti puikiais namų sargais, tačiau tokį šunį patartina auginti ne bute, bet nuosavame name.

jugoslavu aviganiai Sarplaninacjugoslavu aviganis Sarplaninac

Veislės istorija

Jugoslavų aviganis – tai labai sena šunų veislė. Spėjama, kad tai yra viena seniausių molosinio tipo šunų veislė, gyvuojanti jau kelis tūkstančius metų. Jugoslavų aviganių protėviai gyveno Balkanuose, o vėliau paplito visame pasaulyje, bei padėjo pagrindą daugybei šiuolaikinių mastifų ir aviganių veislių. Oficialaus pripažinimo veislė sulaukė 1939 metais, tačiau tuomet šie šunys buvo vadinami Illyrijos aviganiais. Tokį pat pavadinimą buvo gavę ir Kruševaco aviganiai, tačiau 1954 metais šios dvi veslės buvo atskirtos, ir jugoslavų aviganiai pradėti vadinti dabartiniu veislės vardu. 1957 metais veislę pripažino FCI (Federation Cynologique Internationale ), o 1995 metais – UKC (United Kennel Club). Iki pat 1970 metų šios veislės šunis iš Jugoslavijos buvo draudžiama išvežti, tačiau viskas pasikeitė dvidešimtojo amžiaus pabaigoje, kuomet jugoslavų aviganiai išpopuliarėjo JAV ir Kanadoje. Šiandien šios veislės šunys neretai pasirenkami didelių teritorijų apsaugai, taip pat jie vis dar talkininkauja saugant gyvulių bandas nuo laukinių žvėrių ir vagių.

jugoslavu aviganio suniukai Sarplaninacjugoslavu aviganis Sarplaninac

Jugoslavų aviganis: išvaizda

Jugoslavų aviganis yra tvirto sudėjimo, didesnis nei vidutinio dydžio šuo. Dėl tankaus kailio jugoslavų aviganis atrodo dar stambesnis nei yra iš tiesų. Šios veislės atstovų kūnas yra ilgesnis už aukštį ties ketera, priekinės kojos turi sudaryti maždaug 55 procentus viso šuns ūgio. Patinų aukštis ties ketera siekia 56-62 cm, kalyčių – 54-60 cm. Patinai yra ne tik aukštesni, bet taip pat ir stambesni – jų svoris gali svyruoti nuo 35 iki 45 kg, kalyčių – 30-40 kg. Jugoslavų aviganių galva didelė, proporcinga kūnui. Ausys vidutinio dydžio, „V“ formos, kabančios. Sąkandis tvirtas, žirkliškas. Akys tamsios, nosis juodos spalvos. Uodega išaugusi aukštai, vidutinio ilgio, apaugusi tankiu kailiu. Kailis dviejų sluoksnų: dengiamieji plaukai maždaug 10 cm ilgio, gana šiurkščios tekstūros, pavilnė tanki ir minkšta. Leistinos kailio spalvos: balta, gelsvai ruda, juoda, pilka.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (5 balsai (-ų))