Veislė: | Japonų činas |
Kilmės šalis: | Japonija |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Kailio spalva gali būti balta su juodomis dėmėmis arba balta su rusvomis dėmėmis |
Charakteris | Protingas, nepriklausomas, budrus, sargus, mielas, prieraišus, ištikimas, draugiškas |
Ūgis: | 23-25 cm |
Svoris: | 2-5 kg |
Ilgaamžiškumas: | 11-13 metų |
Kiti pavadinimai: | Japanese Chin, Japanese Spaniel |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: |
Japonų činai – tai dekoratyvinė veislė, kuri dar vadinama japonų spanieliais. Tai – nedideli aristokratiškos išvaizdos šuneliai, pasižymintys prieraišumu. Šios veislės šunys gali būti laikomi ir erdviame name, ir ankštame bute – jie nereikalauja daug vietos, ir lengvai prisitaiko prie įvairių gyvenimo sąlygų. Japonų činas yra draugiškas šuo, kuris puikiai sutaria su įvairaus amžiaus žmonėmis (taip pat ir su vaikais) bei gyvūnais. Japonų činui yra būdingas taikus charakteris, šios veislės šunys praktiškai niekada neloja.
Japonų činas: veislės istorija
Japonų činai yra laikoma viena seniausių šunų veislių. Spėjama, kad šie šunys yra kilę iš šunų, kuriuos Kinijos ir Korėjos vadai padovanojo Japonijos imperatoriui – apie tai liudija daugiau nei tūkstančio metų senumo rašytiniai šaltiniai, kuriuose minimi maži šuneliai plokščiu snukučiu. Visą veislės gyvavimo laikotarpį japonų činai buvo privilegijuoti šunys, kurie lankydavosi ne tik aristokratų namuose, bet taip pat ir šventyklose. Manoma, kad dabartinė japonų činų veislė yra kilusi iš Tibeto spanielių. Į Europą pirmieji japonų činai buvo atgabenti XVII amžiaus pradžioje, kada keletas šių šunų buvo padovanota Bragansos princesei Katerinai. Taip pat porelę šių šunų įsigijo ir karalienė Viktorija. Didžiausio populiarumo šios veislės šunys sulaukė XIX amžiuje. Tuo laikotarpiu Anglijos dvaruose buvo madinga viskas, kas yra rytietiška. Pagyvėjus prekybai tarp Anglijos ir Japonijos, činų į Angliją buvo atvežama tikrai daug. Pirmą kartą parodoje šios veislės šunys sudalyvavo 1862 metais Anglijoje. Nuo 1868 metų japonų činai buvo pripažinti kaip aukštuomenės damų kompanionai, o vėliau paplito kaip kambariniai šuneliai.
Japonų činas: išvaizda
Japonai činus apibūdina taip: „Jų ausys kaip peteliškės, kojos – kaip plėšriųjų paukščių, o uodega panaši į chrizantemos žiedą”. Japonų činas yra nedidelio ūgio šuo: aukštis ties ketera siekia 23-25 cm, o svoris gali svyruoti nuo 2 iki 5 kilogramų. Aukštis ties ketera yra artimas kūno ilgiui – tai suteikia šuniui kvadrato formos išvaizdą. Japonų čino nugara trumpa ir tiesi, juosmuo platus, apvalokas, krūtinė vidutinio pločio, gili. Kaklas gana trumpas, vidutinio storio. Priekinės kojos tiesios, galinės – su saikingai išreikštais kampais. Letenos mažos, ovalo formos. Uodega vidutinio ilgio, apaugusi ilgais plaukais, laikoma pakelta. Galva didelė, plati, apvali. Snukis trumpas, platus, nosies spalva priklauso nuo kailio spalvos. Dantys tvirti, pageidautinas tiesus sąkandis, bet taip pat gali būti žirkliškas arba su perkanda. Akys didelės, nutolusios viena nuo kitos, apvalios, tamsių spalvų. Ausys ilgos, trikampio formos, išaugusios plačiai, nulėpusios. Kailis tiesus, tankus, šilkinės tekstūros. Kailio spalva gali būti balta su juodomis dėmėmis arba balta su rusvomis dėmėmis. Kailio dėmės turi būti simetriškai pasiskirsčiusios, pageidautina balta plati juosta tarp snukio ir viršugalvio.
Japonų činas: charakteris
Japonų činas yra taikaus charakterio šuo, kuris sutaria dažniausiai su visais. Nors nepažįstamuosius šios veislės šunys sutinka gana nepatikliai, tačiau niekada nerodo agresijos, dažniausiai neloja. Šuo visada reaguoja į tai, kaip atvykėlius sutinka šeimininkas: jei japonų činas supranta, kad nėra jokio pavojaus, jis tikrai ieškos būdų, kaip svečiams įsiteikti. Šios veislės šunys yra gana santūrūs, nereikalaujantys labai didelio fizinio krūvio, todėl puikiai tinka ir gana ramiems žmonėms. Japonų činai mėgsta įsitaisyti šeimininkui ant kelių, nepyksta, jei yra paimami ant rankų. Šie šunys visada džiaugiasi, jei turi galimybę būti kuo arčiau savo šeimininko. Japonų činai yra gana lengvai dresuojami, jei tuo užsiimama dar nuo mažumės, šuns mokymas tampa dar paprastesnis. Pagrindinių komandų šie šunys išmoksta gana greitai, taip pat gali mokytis ir įvairių triukų, kuriuos tikrai pademonstruos už gardesnį kąsnelį.
Japonų činas: priežiūra
Nors japonų činai yra gana sveika šunų veislė, tačiau kartais pasitaiko ir įvairių sveikatos sutrikimų. Norėdami įsigyti paveldimomis ligomis nesergantį augintinį, labai atidžiai rinkitės veislyną ir pasidomėkite šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais. Paprastai šie šunys gyvena apie 12 metų, tačiau labai svarbu pasirūpinti tinkama šių šunų priežiūra. Kaip ir kitus trumpasnukius šunis, japonų činus svarbu saugoti nuo perkaitimo. Vasaros laikotarpiu geriausia pasivaikščiojimus planuoti tada, kai lauke yra vėsiau. Ilgas kailis saugo japonų činą nuo šalto klimato, tačiau žiemos metu šie šunys paprastai nepageidauja ilgų pasivaikščiojimų.
Kai kurie japonų činai yra gana išrankūs maistui, jiems įtikti ne visada yra paprasta. Vis dėlto, atradę tinkamą pašarą, jo be reikalo nekeiskite. Nutukimas gali lemti įvairius sveikatos sutrikimus, todėl duodamo pašaro kiekį rekomenduojama normuoti. Kailis pareikalaus šiek tiek jūsų dėmesio – jį rekomenduojama šukuoti bent kelis kartus per savaitę, taip pat svarbu patikrinti, ar nėra susidariusių sąvėlų (jas patartina kuo greičiau pašalinti). Maudyti japonų činą reikia tik tada, kai tai yra būtina, paprastai pakanka vos poros kartų per metus. Taip pat patartina reguliariai apžiūrėti ausis ir išvalyti dantis.
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Draugiškas su kitais šunimis;
- Tinkamas auginti mieste;
Trūkumai
- Sunkiai perneša karštį;
- Dažnesni širdies veiklos sutrikimai.