Katahulos leopardinis šuo (Catahoula Leopard Dog)

Katahulos leopardinis šuo (Catahoula Leopard Dog)

 

Veislė: Katahulos leopardinis šuo
Kilmės šalis: JAV
Paskirtis: Namų šuo, bandganis 
Spalvos:  Juoda ir ruda, melsvai pilka ir juoda
Charakteris Protingas, nepriklausomas, dominuojantis, energingas, smalsus, švelnus
Ūgis:  50-65 cm
Svoris:  18-24 kg
Ilgaamžiškumas: 11-13 metų
Kiti pavadinimai:  Katahulos sarginis šuo, Catahoula Leopard Dog
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:   

Katahulos leopardinis šuo nepalieka nė vieno abejingo. Pirmiausia šie šunys pavergia savo išvaizda, kuri yra tikrai išskirtinė. Katahulos leopardinius šunis ypatingai mėgsta fotografai – nesvarbu, koks būtų metų laikas, visada galima sukurti nepakartojamus kadrus. Žinoma, žavi ne tik šių šunų išvaizda, bet taip pat ir jų charakteris – Katahulos leopardiniai šunys yra labai atsidavę savo šeimininkams ir mielai leidžiantys laiką su visais savo šeimos nariais. Planuojantys įsigyti tokį augintinį turėtų nusiteikti, kad Katahulos leopardiniam šuniui bus reikalingas pakankamai didelis fizinis krūvis – kiurksojimas ant sofos tikrai nėra mėgstamiausia šios veislės atstovų veikla.

katahulos leopardinis suo Catahoula Leopard Dog

Veislės istorija

Veislės pavadinimas buvo suteiktas pagal vietovę, iš kurios šie šunys yra kilę. Veislė susiformavo šiaurės Luzianos apylinkėse, netoli Katahulos ežero. Spėjama, kad veislė buvo sukurta kryžminant bladhaundus, mastifus ir greihaundus. Per ilgą veislės gyvavimo laikotarpį Katahulos leopardiniams šunims buvo suteikta daugybė įvairių pavadinimų, tačiau nuo 1979 metų apsistota ties dabartiniu. Ilgą laiką šios veislės šunys buvo naudojami šernų medžioklėje – Katahulos leopardiniams šunims tai puikiai sekėsi. Nors ši šunų veislė gyvuoja jau nuo labai senų laikų, tačiau pirmasis veislės mylėtojų klubas buvo įkurtas gana vėlai – tik 1976 metais. Katahulos leopardiniai šunys yra labai reta veislė, ir iki šių dienų ji nėra patvirtinta AKC (Amerikos kinologų draugijos). Įdomu tai, kad šią šunų veislę labai mėgo JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas.

katahulos leopardinis suo Catahoula Leopard Dog

Katahulos leopardinis šuo: išvaizda

Katahulos leopardinis šuo yra vidutinio dydžio – aukštis ties ketera siekia 50-65 cm, o svoris gali svyruoti nuo 18 iki 24 kg. Šiems šunims yra būdingas lieknas, grakštus sudėjimas, priekinės kojos gana ilgos, užpakalinės – labai tvirtos. Uodega vidutinio ilgio, gana plokščia. Išskirtinis Katahulos leopardinių šunų bruožas – kailis, kurį puošia vienspalvės ar kelių skirtingų spalvų dėmės. Kailis paprastai yra trumpas, glotnus, gali būti mėlynos, pilkos arba raudonos spalvos. Šios veislės šunų akys neretai yra skirtingų spalvų (akys gali būti mėlynos, žalios, riešuto spalvos arba rudos).

katahulos leopardinio suns suniukai Catahoula Leopard Dog

Katahulos leopardinis šuo: charakteris

Katahulos leopardinis šuo labai prisiriša prie savo šeimos narių, noriai bendrauja ir su vaikais, ir su suaugusiaisiais. Nors šios veislės šunims nėra būdingas drovumas, tačiau su nepažįstamaisiais jie elgiasi gana atsargiai. Tinkamai išauklėti Katahulos leopardiniai šunys gali tapti puikiais sargais, kurie visada praneš apie atvykėlius. Svarbu žinoti, kad šios veislės šunys yra labai aktyvūs, todėl svarbu pasirūpinti, kad jie turėtų, kur nukreipti savo energiją. Jei augintinis nuobodžiaus, jis gali užsiimti savo sugalvota veikla, o tai šeimininkams dažniausiai visiškai nepatinka. Katahulos leopardiniai šunys geriausiai jaučiasi tada, kai turi, kuo užsiimti. Augindami šios veislės atstovą tikrai pastebėsite, kokia veikla jam teikia daugiausiai džiaugsmo, tad galėsite nuspręsti, kokį šunų sportą vertėtų išbandyti. Patinai gali būti agresyvūs kitų patinų atžvilgiu, todėl labai svarbu pasirūpinti ankstyva socializacija ir dresūros pagrindais, kurie padės „susitarti“ su savo augintiniu. Šios veislės šunys yra labai imlūs dresūrai, tačiau nemėgsta monotonijos, todėl svarbu pasitelkti visą savo išradingumą ir mokymosi sesijas paversti tikrai įdomia veikla. Katahulos leopardiniai šunys yra puikios vaikų „auklės“, tačiau visada svarbu stebėti, kaip vaikai elgiasi su augintiniu. Su namuose esančiais augintiniais šios veislės atstovai dažniausiai puikiai sutaria, ypatingai tada, jei su jais augo dar nuo mažumės.

katahulos leopardiniai sunys Catahoula Leopard Dog

Katahulos leopardinis šuo: priežiūra

Katahulos leopardiniai šunys yra gana sveika veislė, tačiau kartais pasitaiko ir tam tikrų sveikatos sutrikimų. Šios veislės atstovams gali pasireikšti klubo sąnario displazija, taip pat šuniukai kartais gimsta kurti. Tai yra įgimti sveikatos sutrikimai, todėl labai svarbu pakankamai dėmesio skirti tinkamo veislyno pasirinkimui. Svarbu žinoti, kad šios veislės atstovai tikrai nėra tie šunys, kuriuos galima pririšti kieme ir palikti. Katahulos leopardiniams šunims reikalingas nuolatinis šeimininkų dėmesys, palikti vieni šie šunys labai liūdi. Prieš įsigydami šios veislės šunį gerai pagalvokite, ar turėsite pakankamai laiko (ir noro) užsiimti su savo augintiniu. Katahulos leopardinis šuo tikrai džiaugsis galėdamas vykti į ilgus pasivaikščiojimus su savo šeimininku, taip pat entuziastingai dalyvaus įvairaus šunų sporto užsiėmimuose. Šeimininkas turėtų būti nuoseklus ir nekeičiantis savo nuomonės, tačiau ne per daug griežtas. Katahulos leopardiniai šunys yra labai jautrūs, todėl geriau ieškoti būdų, kaip paskatinti augintinį už gerą elgesį, o bausmes už nusižengimus geriausia apskritai pamiršti. Šios veislės šunų kailis nereikalauja labai daug priežiūros – paprastai pakanka pašukuoti du ar tris kartus per savaitę, o maudyti reikėtų tik tada, kai tai yra būtina. Katahulos leopardinių šunų kailis yra nekaupiantis purvo – net ir tada, jei kailis susiteptų, jau po poros valandų purvas bus nubyrėjęs. Šios veislės šunys nėra labai išrankūs maistui, tačiau pasirūpinkite, kad mityba būtų visavertė, ir su pašaru augintinis gautų visų reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų.

Privalumai

  • Lengvai perneša karštį;

Trūkumai

  • Sunkiai dresuojamas;
  • Nedraugiškas su kitais šunimis;

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.