Veislė: | Didysis (karališkasis) pudelis |
Kilmės šalis: | Prancūzija |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Balta, juoda, ruda, raudona, abrikosinė |
Charakteris | Ramus, patikimas, protingas, sumanus, aktyvus, draugiškas, paklusnus, lengvai dresuojamas |
Ūgis: | 45-60 cm |
Svoris: | kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-15 metų |
Kiti pavadinimai: | Poodle, Caniche, Royal Poodle, Standard Poodle |
Hipoalerginis: | Taip (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia) |
Vados dydis: | 4-7 šuniukai |
Didysis pudelis – didingos išvaizdos šuo, kuris daugeliui kelia pasigėrėjimą. Ne veltui jis dažnai vadinamas karališkuoju – grakštus protingų akių keturkojis tikrai nepalieka abejingų. Ir vis dėlto, didieji pudeliai yra vertinami ne vien tik dėl išvaizdos – jie yra viena protingiausių šunų veislių, nusileidžiantys tik vikriems ir sumaniems borderkoliams.
Didysis pudelis įkūnija visas gerąsias šunų savybes, kokių tik gali pageidauti gyvūnų mylėtojai! Šios veislės šunys puikiai prisitaiko prie savo šeimininko poreikių – jiems tinka ir ilgi pasivaikščiojimai, ir žaidimai, ir tingi popietė namuose. Didieji pudeliai tiesiog negali pakęsti vienatvės, todėl tokį augintinį turėtų įsigyti tik tie žmonės, kurie su šunimi gali praleisti gana daug laiko. Šios veislės šunys yra puikus pasirinkimas ir vienišiems žmonėms, ir šeimoms su mažais vaikais.
Didysis pudelis: veislės istorija
Vakarų Europoje pudeliai yra žinomi nuo 400 mūsų eros metų, tačiau manoma, kad veislė gali būti kur kas senesnė. Antikiniuose meno kūriniuose buvo vaizduojami šunys, kurių išvaizda labai primena pudelius, todėl spėjama, kad veislė gyvavo dar antikinės Graikijos laikais. Pudelių kilmės teorijų buvo daug ir įvairių: vieni teigė, kad ši veislė kilusi iš Rusijos, kiti manė, kad pudeliai buvo išveisti Vokietijoje, dar kiti šiuos šunis kildina iš Prancūzijos. Vis dėlto,būtent Prancūzija buvo pripažinta pudelių „tėvyne“. Greičiausiai taip nutiko dėl to, kad pudeliai kilo iš Prancūzijos vandens šunų. Vis dėlto, veislės pavadinimas yra kilęs iš vokiečių kalbos („pudel“ reikštų „žaidžiantis vandenyje“).
Pirmieji pudeliai talkininkaudavo medžiojant antis ar ieškant triufelių (pudelių uoslė yra labai gerai išvystyta). Pirmieji pudeliai į Lietuvą atkeliavo gana vėlai – 1974 metais. Nors neatmetama tikimybė, kad pudeliai galėjo pasiekti Lietuvą ir anksčiau, tačiau tokių duomenų neišliko.
Didysis pudelis: išvaizda
Didysis pudelis – labai grakštus ir elegantiškas šuo. Didžiųjų pudelių ūgis ties ketera siekia 45-60 cm (šiuo metu yra leistinas ūgis iki 62 cm). Didžiųjų pudelių ausys yra nulėpusios ir prigludusios, uodega išaugusi aukštai, Europos Sąjungos šalyse uodega nėra kerpama. Galva paprastai būna pakelta, snukutis elegantiškas, žiūrint iš šono atrodo, kad šuo šypsosi. Pudelio kailis yra tankus ir garbanotas, neturintis specifinio kvapo, hipoalerginis. Kailio spalva gali būti balta, ruda arba juoda (šios veislės šunys visada yra vienspalviai).
Nors dažnam mūsų pudeliai asocijuojasi su parodine „liūto šukuosena“, tačiau kitokiu kirpimu kirpti didieji pudeliai neretai primena kitų veislių šunis, pavyzdžiui, garbanotuosius retriverius. Žinoma, pudelių augintojai sutiks, kad skirtumų yra ne taip ir mažai, tačiau šių veislių šunys iš pirmo žvilgsnio tikrai turi panašumų.
Didysis pudelis: charakteris
Didieji pudeliai yra labai žaismingi ir linksmi augintiniai, kuriems nėra būdinga agresija. Taip pat šie šunys labai draugiški su vaikais, noriai bendrauja su šunimis, gali sugyventi ir su katėmis. Šios veislės šunys labai prisiriša prie savo šeimininko, tačiau ir nepažįstamieji lengvai gali pelnyti pudelio prielankumą.
Didieji pudeliai pasižymi sumanumu, yra lengvai dresuojami. Nors mums yra įprasta, kad tarnybiniais šunims dažniausiai tampa vokiečių aviganiai arba belgų aviganiai malinua, tačiau didieji pudeliai šiems šunims darbinėmis savybėmis tikrai nenusileidžia! Didysis pudelis mielai mokosi naujų komandų ir triukų, o prireikus mielai demonstruoja, ko išmoko. Didžiuosius pudelius neretai galima išvysti ir cirke – charizmos ir artistiškumo šiems šunims tikrai nestinga!
Šios veislės šunis galima laikyti ir nuosavuose namuose, ir butuose, – tai tikrai nėra triukšmingi šunys, beveik neloja. Žinoma, didžiajam pudeliui tikrai bus reikalinga pakankama fizinė ir protinė veikla, nes kitaip jis gali pats susigalvoti pramogų. Aukšto intelekto šunys gali būti tikrai labai originalūs, tačiau tai ne visada nudžiugina šeimininkus.
Didysis pudelis: priežiūra
Prieš įsigydami Didįjį pudelį turėtumėte atlikti „namų darbus“ ir pasirinkti patikimą veislyną (jų Lietuvoje nėra daug). Nors Didieji pudeliai nėra lepūs šunys, tačiau jiems yra būdingos sąnarių ligos, kurios gali būti paveldimos.
Nuo pat mažų dienų ypatingą dėmesį vertėtų skirti augintinio mitybai – jei ji bus visavertė, galėsite užkirsti kelią įvairioms imuninėms ligoms.
Ypatingos priežiūros pareikalaus didžiojo pudelio kailis – šukuoti šios veislės šunis rekomenduojama kuo dažniau, nes neprižiūrimas kailis gali imti veltis. Pudeliai yra maudomi pagal poreikį – prieš parodas ar susitepus kailį. Svarbu yra tai, kad būtų parenkamas tinkamas šampūnas, pritaikytas gerinti kailio struktūrą.
Taip pat ypatingo dėmesio pareikalaus užsiėmimai su šiuo augintiniu – pudelis tikrai džiaugsis turėdamas mokytis naujų dalykų. Šeimininkai privalo pasirūpinti savalaike socializacija ir dresūros pagrindais. Tikrai nebūtina vien tik tuo apsiriboti – didžiajam pudeliui patiks užsiimti įvairiu šunų sportu (Agility, Freestyle, ir t.t.) Šie šunys yra labai imlūs, komandas išmoksta vos po vieno ar dviejų pakartojimų, todėl svarbu sudaryti galimybes šuniui tobulėti.
Didžiajam pudeliui kasdien yra reikalinga ne tik fizinė, bet taip pat ir protinė veikla – tai užtikrins, kad augintinis namuose bus ramus.
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Draugiški su kitais namų augintiniais;
- Lengvai prisitaiko prie karšto ar šalto klimato;
- Lengvai dresuojamas;
Trūkumai
- Kailiui reikia reguliarios priežiūros (kerpamas);
- Būdingos sąnarių ligos.