Veislė: | Amerikiečių toiterjeras |
Kilmės šalis: | JAV |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Balta su ruda, juoda su balta, trispalvis: balta, juoda, ruda |
Charakteris | Budrus, sargus, sumanus, ištikimas, protingas, ištvermingas, užsispyręs, draugiškas, žaismingas |
Ūgis: | 24-26 cm |
Svoris: | 2-3 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-14 metų |
Kiti pavadinimai: | American Toy Terrier, Toy Fox Terrier, Amertoy |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: |
Amerikiečių toiterjeras – nedidelis šuo, kuris buvo išveistas smulkių graužikų medžioklei. Tai yra viena iš nedaugelio Amerikoje išvestų šunų veislių, kurios pavadinimas kartais yra trumpinamas (dar vadinami amertojais). Mažas šuniukų ūgis buvo išvestas neatsitiktinai – norėta, kad šuniukas tilptų į balnakrepšį. Amerikiečių toiterjerai yra puikūs šeimos bičiuliai, kurie dėl mažo dydžio gali visur keliauti kartu su savo šeimininku.
Nors tai yra gana užsispyrę šunys, tačiau nuo mažumės tinkamai auklėjami gali tapti paklusniais palydovais. Amerikiečių toiterjerai labai prisiriša prie savo šeimos, tačiau su nepažįstamaisiais bendrauja gana atsargiai. Šios veislės šunys yra puikūs „durų skambučai“ – skardžiu lojimu jie tikrai praneš apie atvykėlius.
Amerikiečių toiterjeras: veislės istorija
Amerikiečių toiterjerai buvo išveisti iš trumpaplaukių foksterjerų, levrečių, Mančesterio terjerų ir čihuahua. Manoma, kad veisime taip pat buvo naudojami ir nykštukiniai pinčeriai. Pirminė šios veislės paskirtis buvo įvairių smulkių graužikų ir kenkėjų gaudymas, tačiau taip pat tai buvo ir puikūs kompanionai, kurie visur ir visada lydėdavo raitelius. Pirmą kartą veislė buvo įregistruota Didžiosios Britanijos kinologų klube (1875 metais). Pirmoji šios veislės šunų mylėtojų draugija buvo įkurta 1949 metais. Nuo 1970 metų siekiama visuotino šios veislės pripažinimo, tačiau pastangos nebuvo sėkmingos – Amerikos kinologų klubas veislę pripažino tik 2003 metais.
Šiandien ši šunų veislė yra gana populiari – dėl laiko trūkumo šunų mylėtojai renkasi vis smulkesnius augintinius, kuriuos be jokio vargo galėtų pasiimti su savimi. Ši veislė Lietuvoje yra tikra retenybė.
Amerikiečių toiterjeras: išvaizda
Amerikiečių toiterjeras yra mažas, bet labai tvirtai sudėtas. Šių šunų ūgis ties ketera siekia 24-26 cm, svoris paprastai svyruoja nuo 2 iki 3 kilogramų. Galvos forma, žiūrint iš priekio, primena trikampį, proporcinga kūnui. Nors šios veislės šunų ūgis yra nedidelis, kojos yra gana ilgos, tiesios. Krūtinė plati, pilvas įtrauktas, juosmuo gana trumpas. Amerikiečių toiterjerų akys yra didelės ir išraiškingos, tamsių spalvų. Ausys V formos, nutolusios viena nuo kitos, stačios. Uodega yra gana ilga, Europos Sąjungos šalyse nėra kerpama. Šios veislės šunų kailis yra trumpas, prigludęs, blizgus. Galimos kailio spalvos: balta su ruda, juoda su balta, taip pat galimas ir trispalviškumas – juodos, baltos ir rudos spalvos kailis.
Amerikiečių toiterjeras: charakteris
Teigiama, kad amerikiečių toiterjerai turi labai gerą humoro jausmą – šie šuneliai dažnai krečia įvairias išdaigas, tuo pralinksmindami savo šeimininkus. Amerikiečių toiterjerai paprastai yra aktyvūs ne tik lauke, bet taip pat ir namuose, todėl ši veislė tiks tik tiems žmonėms, kurie nori gana judraus augintinio. Amerikiečių toiterjerai yra labai žaismingi, neatsisako žaidimų su kamuoliuku ar kitos įdomios veiklos.
Dresuoti amerikiečių toiterjerą gali būti gana sudėtinga, tačiau pavertus tai žaidimu tikrai bus galima pasiekti puikių rezultatų. Jei ankstyvame amžiuje amertojus bus socializuojamas ir mokomas pagrindinių komandų, elgesio problemų neturėtų kilti. Šie nedideli augintiniai noriai mokosi įvairių triukų – svarbiausia yra tai, kad veikla būtų pakankamai linksma ir motyvuojanti. Amerikiečių toiterjerų intelektas yra gana aukštas, todėl potencialas išmokti įvairių komandų yra tikrai didelis.
Socializuoti augintiniai puikiai sutaria su vaikais ir gyvūnais, tačiau svarbu pasirūpinti, kad amertojus nebūtų skriaudžiamas. Įdomu tai, kad amerikiečių toiterjerai geriau sutaria su katėmis nei su kitais šunimis, kitų šunų atžvilgiu gali būti linkę dominuoti (tai itin būdinga nekastruotiems patinams). Amerikiečių toiterjerai yra labai drąsūs ir pasiruošę už save kovoti – jų tikrai neišgąsdins kelis kartus didesnis šuo.
Amerikiečių toiterjeras: priežiūra
Amerikiečių toiterjerų priežiūra nėra sudėtinga, todėl ši veislė yra tinkama ir pradedantiesiems šunų augintojams. Amerikiečių toiterjerai yra stiprios sveikatos šunys, vidutinė jų gyvenimo trukmė siekia 12-14 metų (neretai – ir dar daugiau). Renkantis veislyną svarbu pasidomėti šuniukų tėvams atliktais tyrimais – tai padės išvengti galimai paveldėtų ligų.
Amerikiečių toiterjerų kailis yra lengvai prižiūrimas – pakanka kelis kartus per savaitę pašukuoti specialia pirštine. Dėl trumpo kailio šios veislės šunys negali būti auginami lauke, šaltas klimatas jiems gali būti pražūtingas (žiemos metu pasivaikščiojimai turėtų tapti trumpesni, taip pat patartina šios veislės šunis rengti). Maudyti šios veislės šunis reikėtų tik tada, kai tai būtina – po pasivaikščiojimų galima kailį nuvalyti specialiomis servetėlėmis.
Dauguma amerikiečių toiterjerų augintojų pratina šiuos šunis atlikti „reikalus“ ant palučių, taip pat gali būti pripratinami ir prie kraiko dėžutės.
Tai yra aktyvūs augintiniai, todėl svarbu užtikrinti pakankamą fizinį krūvį: galbūt krosų su šiuo šuneliu ir nebėgiosite, tačiau tikrai rasite veiklą, kuri patiktų ir jums, ir jūsų augintiniui. Jei oro temperatūra lauke yra ne per didelė ir ne per žema, pasivaikščiojimai turėtų trukti maždaug 20-40 minučių. Taip pat reikėtų skirti pakankamai laiko žaidimams bei protinei veiklai. Amerikiečių toiterjerai negali pakęsti vienatvės, tačiau puikiai prisitaiko kelionių metu – jei tik yra galimybė, augintinį visada pasiimkite kartu.
Privalumai
- Lengva priežiūra;
- Stiprios sveikatos šunys;
Trūkumai
- Sunkiai dresuojamas;
- Gali nesutarti su kitais šunimis;
- Neperneša šalto klimato.