Mudis (Mudi)

Mudis (Mudi)

 

Veislė:  Mudis
Kilmės šalis:  Vengrija
Paskirtis:  
Spalvos:  Juoda, mėlyna, merle, ruda, brindle, pelenų, balta
Charakteris:  Protingas, energingas, guvus, budrus, ryžtingas, drąsus
Ūgis:  40-47 cm
Svoris:  8-13 kg
Ilgaamžiškumas:  13-14 metų
Kiti pavadinimai:  Mudi
Hipoalerginis:  Ne
Vados dydis:  

Mudis – tai aktyvus ir lengvai dresuojamas šuo, kuris stebina nesibaigiančia energija ir išradingumu. Šios veislės atstovai puikiai pasirodo įvairiose šunų varžybose – jie gali dalyvauti ir sportinio paklusnumo („Obedience“), ir vikrumo („Agility“) rungtyse. Šios veislės atstovai anksčiau neretai buvo auginami avių ganymui – stebina tai, kad mudis puikiai susitvarko net su 500 avių banda! Nors šunų mylėtojai neretai susižavi mudžio išvaizda, tačiau svarbu įvertinti ir tai, kad tokiam augintiniui nepakaks vien tik išsilakstyti lauke – šiam šuniui protinė veikla yra tiesiog būtina.

suns veisle mudis

Mudis: Išvaizda

Mudis yra vidutinio dydžio šuo: patinų aukštis ties ketera siekia 41-47 cm (svoris – 11-13 kg), o kalyčių – 40-42 cm (svoris – 8-11 kg). Kūno ilgis yra beveik lygus aukščiui ties ketera, todėl kūno forma turėtų priminti kvadratą. Galva proporcinga kūnui, snukio ilgis yra šiek tiek mažesnis nei pusė galvos ilgio. Nosis siaura, su plačiomis šnervėmis, spalva visuomet priklauso nuo kailio spalvos. Dantys vidutinio dydžio, sąkandis žirkliškas. Akys įkypos, pageidautina, kad būtų kuo tamsesnės. Ausys išaugusios aukštai, V formos. Uodega išaugusi vidutiniame aukštyje, anksčiau buvo kerpama, dabar Europos Sąjungos šalyse tai yra uždrausta. Kailis ganėtinai trumpas, gali būti tiesus arba šiek tiek banguotas. Leistinos spalvos: juoda, mėlyna, merle, ruda, brindle, pelenų, balta.

Mudis: Charakteris

Mudis yra labai gyvybingas šuo, todėl toks augintinis tinkamas tik aktyviems žmonėms. Mudis visada yra pasirengęs dirbti, todėl nepatyrusiam šunų mylėtojui toks augintinis gali tapti tikru iššūkiu. Labai svarbu nuo mažumės mokyti šunį ne tik būti aktyviam, bet taip pat ir nusiraminti. Jei mudis nuo mažumės bus dresuojamas, suaugęs jis taps tikrai paklusniu augintiniu, kuris nepridarys gėdos ir šunų varžybose. Šios veislės atstovai yra universalūs šunys – jiems sekasi įvairi veikla: pradedant vikrumo sportu, ir baigiant sargyba. Būsimi mudžio šeimininkai privalo turėti aiškų planą, kokia veikla užims savo augintinį.

suo mudis

Veislės istorija

Spėjama, kad mudis – natūraliai susiformavusios veislės atstovas, kurio protėviai gimė Vengrijoje. Ilgą laiką mudis nebuvo įvardijamas kaip konkrečios veislės atstovas, tačiau 1936 metais mudžiai buvo tarsi iš naujo atrasti. Po Antrojo pasaulinio karo šios veislės atstovų skaičius buvo ženkliai sumažėjęs, todėl buvo siekta padidinti šių šunų populiaciją.

1966 metais Tarptautinė kinologų federacija (FCI) šios veislės atstovus pripažino kaip atskirą veislę, O UKC pripažinimo teko laukti ilgiau – ši organizacija veislę pripažino 2006-aisiais. Šiandien visame pasaulyje yra užregistruota vos keli tūkstančiai šios veislės atstovų.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.