Veislė: | Olandų aviganis |
Kilmės šalis: | Nyderlandai |
Paskirtis: | Namų, apsauginis šuo |
Spalvos: | Margos: ruda su auksine, pilka su sidabrine |
Charakteris | Patikimas, budrus, klusnus, prieraišus, lengvai dresuojamas |
Ūgis: | 55-63 cm |
Svoris: | 29,5-30,5 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-14 metų |
Kiti pavadinimai: | Dutch Shepherd Dog, Holland shepherd, Hollandse Herder |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: |
Olandų aviganis – savimi pasitikintis, ištvermingas ir prieraišus šuo. Šios veislės atstovai yra priskiriami darbinių šunų tipui – jų narsa, ištvermingumas bei paklusnumas yra labai vertinami. Olandų aviganiai yra ne tik talentingi darbiniai šunys, bet taip pat ir puikūs kompanionai, kurie labai prisiriša prie savo šeimos narių, ir juos labai vertina. Olandų aviganis visada dega noru įtikti savo šeimininkui, todėl noriai pasiduoda dresūrai, greitai išmoksta paklusnumo komandų.
Olandų aviganiai savo gimtinėje neretai tampa tarnybiniais šunimis, tačiau taip pat gana dažnai pasirenkami ir kaip šeimos draugai, kurie savo šeimos nariams suteikia tikrai daug laimės akimirkų.
Olandų aviganis: veislės istorija
Olandų aviganiai nėra labai sena šunų veislė – pirmieji šios veislės atstovai pasirodė XIX a. Nyderlanduose. Visą veislės gyvavimo laikotarpį olandų aviganiai buvo universalūs šunys, kurie ganydavo gyvulių bandas, saugodavo šeimininkams priklausantį turtą, talkininkavo policininkams, ir t.t. Ekspertų teigimu, veislės gyvavimo pradžioje olandų aviganiai buvo kryžminami su belgų aviganiais.
Pirmasis veislės mylėtojų klubas buvo įkurtas 1898 metais. Iki šių dienų olandų aviganiai nėra labai populiarūs net ir savo gimtojoje šalyje – čia kasmet užregistruojama vos 400 veislės atstovų.
Olandų aviganis: išvaizda
Olandų aviganiai yra vidutinio dydžio šunys, kurių aukštis ties ketera siekia 55-63 cm (svoris paprastai svyruoja nuo 29,5 iki 30,5 kg, patelės yra žemesnės ir smulkesnės). Olandų aviganiai yra atletiški, proporcingai sudėti šunys, kurių kūno sandara labai panaši į vokiečių aviganių. Nugara švelniai nuožulnėjanti, tvirta, krūtinė siaura, raumeninga. Juosmuo stiprus, pilvas šiek tiek įtrauktas. Kojos vidutinio ilgio, gana stambios, raumeningos. Letenos nedidelės, apaugusiais tarpupirščiais. Uodega ilga, siekianti kulkšnis. Galva pailga, jos dydis proporcingas kūnui. Snukis gana ilgas, nosis juoda, lūpos tvirtai prigludusios. Žandikauliai labai tvirti, sąkandis žirkliškas. Akys vidutinio dydžio, migdolo formos, tamsios. Ausys gana nedidelės, trikampio formos, stačios. Kaklas neturi būti pernelyg trumpas.
Kailis gali būti trijų tipų – olandų aviganiai skirstomi į ilgaplaukius, šiurkščiaplaukius ir trumpaplaukius (pastarieji yra populiariausi). Ilgakailių olandų aviganių kailis ilgas, tiesus ir glotnus, gana šiurkščios tekstūros. Galvos, letenų ir užpakalinių kojų srityse kailis yra trumpesnis ir švelnesnis. Šiurkščiaplaukių olandų aviganių kailis tankus ir šiurkštus, lūpas dengia kiek ilgesnis kailis, kuris formuoja nedidelę barzdelę. Šio tipo šunų kailis paprastai būna melsvai pilkas, pilkas, baltai pilkas arba margas (su sidabriniais arba auksiniais pamarginimais). Trumpakailiai olandų aviganiai turi trumpą ir standų kailį, kuris paprastai yra margas su rudomis dėmėmis, arba žemės pilkumo spalvos (tokios pat spalvos būdingos ir ilgakailiams olandų aviganiams).
Olandų aviganis: charakteris
Olandų aviganis yra draugiškas ir prieraišus šuo, kuris labai myli visus savo šeimos narius. Šios veislės šunys noriai bendrauja su namuose esančiais augintiniais, mielai žaidžia su vaikais.
Olandų aviganis yra labai sumanus ir greitai besimokantis, todėl galite būti tikri, kad naujų komandų mokymas nepareikalaus daug kantrybės. Ankstyvame šuns amžiuje svarbu pasirūpinti socializacija bei dresūros pagrindais, nes tokiu atveju turėsite puikiai išauklėtą ir paklusnų augintinį. Jei tai yra pirmas šuo šeimoje, būtina apsilankyti pas profesionalų šunų dresuotoją, kuris jus pamokys dresūros subtilybių.
Olandų aviganiui reikalingas pakankamai didelis fizinis krūvis, nes priešingu atveju šuo gali tapti išsiblaškęs ar net irzlus. Jei norite apsaugoti daiktus nuo niokojimo, pasirūpinkite, kad augintinis turėtų kuo užsiimti. Jei šunį pakankamai išvarginsite lauke, tokiu atveju augintinis namuose bus ramus. Atminkite, kad aukšto intelekto šuniui yra reikalinga ne tik fizinė, bet taip pat ir protinė veikla, kuri dažnais atvejais išvargina dar labiau nei aktyvūs užsiėmimai. Olandų aviganis gali puikiai pasirodyti įvairiose šunų sporto rungtyse, tad galite pasvarstyti ir apie įvairių užsiėmimų lankymą („Agility“, „Obedience“, ir pan.)
Olandų aviganis: priežiūra
Olandų aviganis yra stiprios sveikatos šuo – tam įtakos gali turėti ir tai, kad veislė nėra labai populiari. Vis dėlto, rinkdamiesi veislyną būkite pakankamai atidūs ir pasidomėkite šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais (tai padės išvengti įvairių paveldimų ligų).
Ypatingą dėmesį skirkite augintinio mitybai – pašaras turėtų būti pakankamai gerai subalansuotas. Nors nemažai olandų aviganių augintinius šeria RAW mitybos principu, tačiau puikiu pasirinkimu taip pat gali būti ir visavertis sausas pašaras.
Olandų aviganiai nėra labai reiklūs, tačiau svarbu pasirūpinti pakankamu jų fiziniu aktyvumu. Veislė tikrai nėra tinkama tingiems žmonėms, kurie neturi laiko ar noro ilgiems pasivaikščiojimams bei žaidimams.
Kailio priežiūra priklauso nuo kailio tipo – trumpaplaukius ir šiurkščiaplaukius olandų aviganius pakanka pašukuoti porą kartų per savaitę, ilgakailius olandų aviganius vertėtų šukuoti kasdien ar bent kas antrą dieną. Šiems šunims dažnos maudynės tikrai nėra reikalingos – geriausia tą daryti tik tada, kai tai yra būtina (prieš parodas ar kailiui labai susitepus). Kai šuo sulaukia 7 ir daugiau metų, rekomenduojama bent kartą į metus apsilankyti pas veterinarą.
Privalumai
- Geras sarginis šuo;
- Lengvai dresuojamas;
- Lengvai prisitaiko šaltame klimate;
- Draugiškas su vaikais.
Trūkumai
- Reikalingas didelis fizinis aktyvumas.