Neapolio mastinas (Neapolitan Mastiff)

Neapolio mastinas (Neapolitan Mastiff)

 

Veislė: Neapolio mastinas
Kilmės šalis: Italija
Paskirtis: Namų, apsauginis šuo
Spalvos: Pilka, juoda, raudonmedžio, gelsvai ruda. Ant krūtinės, kaklo ir pirštų gali būti šiek tiek baltos spalvos
Charakteris Ramus, nepriklausomas, dominuojantis, sargus, bebaimis, gali būti užsispyręs
Ūgis: 61-78 cm
Svoris: 50-68 kg
Ilgaamžiškumas: 9-12 metų
Kiti pavadinimai: Neapolitan Mastiff, Mastino Napoletano
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Neapolio mastinai – įspūdingos išvaizdos šunys, kurie yra ypatingai vertinami dėl jų sargumo. Su savo šeimos nariais šios veislės šunys visada elgiasi švelniai, tačiau nepažįstamieji jiems tikrai nekelia pasitikėjimo. Nors Neapolio mastinai yra masyvaus sudėjimo, tačiau jiems reikia labai daug judėti. Jei šeimininkas yra gana tingus, šios veislės šuo tikrai nesijaus laimingas, tačiau kas kita, jei šeimininkas dievina kasdienius ilgus pasivaikščiojimus. Neapolio mastinai yra ramaus būdo, taikūs, tačiau prireikus gali apginti savo šeimos narius.

neapolio mastinai Neapolitan Mastiff

Veislės istorija

Neapolio mastinai yra kilę iš Tibeto mastifų, kurie Europoje gyveno dar 300 m. pr. Kr. ar dar anksčiau. Kartais Neapolio mastinai yra vadinami gladiatorių šunimis, nes kadaise jiems tekdavo grumtis su gladiatoriais senovės Romos arenose. Veislės pavadinimas buvo suteiktas pagal miestą, kuriame šios veislės šunys buvo labiausiai paplitę.

Nors Neapolio mastinų veislės istorija yra labai ilga, tačiau ji XX amžiuje galėjo visiškai nutrūkti. Veislės atgaivinimo imtasi 1940 metais, kuomet likę veislės atstovai buvo kryžminami su anglų mastifais.  Nors pirmasis veislės standartas buvo sudarytas 1897 metais, tačiau Neapolio mastinai pripažinimo sulaukė tik 1946 metais. Šiuo metu veislė vis dar nepatenka į pačių populiariausių veislių sąrašą.

neapolio mastinas Neapolitan Mastiff suo

Neapolio mastinas: išvaizda

Neapolio mastinai yra masyvūs, stambių kaulų šunys. Patinų ūgis ties ketera siekia  66-78 cm, patelių – nuo  61 iki 73 cm, svoris gali svyruoti nuo 50 iki 68 kilogramų. Kūnas stačiakampio formos, proporcingas. Oda laisva, šiek tiek susiraukšlėjusi. Galva didelė, viršutinė kaukolės dalis lygiagreti nasrams. Visa galva raukšlėta, akys gilios, rudos arba šviesaus gintaro spalvos. Ausys išaugusios virš skruostikaulių, trikampio formos, laikomos priglaustos prie skruostų. Nosis labai didelė, atviromis šnervėmis. Lūpos plonos, viršutinė lūpa su nosimi formuoja apverstą V raidę. Nasrai tvirti, sąkandis gali būti žirklinis arba replinis. Kaklas gana trumpas, šiek tiek išgaubtas, raumeningas. Nugara plati ir stipri, krūtinė gili, labai raumeninga. Uodegos pagrindas yra šiek tiek žemiau viršutinės kūno linijos, platus, į galą uodega siaurėja. Kojos raumeningos, vidutinio ilgio. Pėdos apvalios, išlenktais pirštais. Kailis labai trumpas (ne ilgesnis nei 2,5 cm), tankus ir švelnus. Leistinos kailio spalvos: pilka, juoda, raudonmedžio, gelsvai ruda. Ant krūtinės, kaklo ir pirštų gali būti šiek tiek baltos spalvos.

neapolio mastinas Neapolitan Mastiff

Neapolio mastinas: charakteris

Neapolio mastinai yra ramūs šunys, neturintys polinkio netikėtai pulti ar kąsti. Šios veislės augintiniai labai vertina savo šeimos narius, noriai bendrauja ir su vaikais, ir su suaugusiaisiais. Su namuose esančiais augintiniais Neapolio mastinas taip pat gali puikiai sutarti, tačiau juos priims lengviau, jei namuose jie atsirado anksčiau nei šios veislės šuo.

Iš pažiūros gali atrodyti, kad Neapolio mastinai visada yra apatiški ir abejingi, tačiau taip yra tik dėl jų įgimtos fizionomijos. Šios veislės šunys labai liūdi palikti vieni namuose, todėl Neapolio mastinai labiau tiks tiems žmonėms, kurie turi pakankamai laiko, kurį gali praleisti su savo augintiniu.

Kartais šios veislės šunys yra ganėtinai užsispyrę, todėl labai svarbu dar nuo mažumės pasirūpinti socializacija bei dresūros pagrindais. Tinkamai išauklėti Neapolio mastinai gali tapti puikiais sargais, saugančiais jūsų namų teritoriją. Kadangi šie šunys nepasitiki nepažįstamaisiais, galite būti tikri, kad niekas be jūsų žinios nepateks į namų teritoriją.

neapolio mastino suniukas

Neapolio mastinas: priežiūra

Neapolio mastinai turi polinkį sirgti vėžiu, širdies ligomis, klubo sąnario displazija, akių ligomis. Labai svarbu atsakingai rinktis veislynus, parduodančius šios veislės šuniukus, ir pasidomėti šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais. Kai kurių veislei būdingų ligų galima išvengti pasirinkus atsakingus veisėjus, tačiau taip pat įvairių atsargumo priemonių reikės imtis ir patiems.

Neapolio mastinų kūno sudėjimas yra labai masyvus, todėl reikėtų vengti tokios veiklos, kuri galėtų pažeisti šuns kaulus ir sąnarius – vertėtų riboti šokinėjimą per aukštas kliūtis, vengti itin greito bėgiojimo, ir t.t. Taip pat labai svarbu po šėrimo riboti šuns fizinį krūvį, nes jis gali lemti skrandžio apsisukimą (šis sveikatos sutrikimas gali būti pašalinamas tik skubiai operuojant). Maistui šios veislės šunys nėra labai išrankūs, tačiau pasirūpinkite, kad augintinio mityba būtų visavertė, ir su maistu būtų gaunamas pakankamas maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų kiekis. Dienos pašarą geriausia padalinti į dvi dalis – šerti ryte ir vakare po pasivaikščiojimų lauke.

Neapolio mastinų kailis yra labai trumpas, todėl nereikalauja ypatingos priežiūros – pakanka pašukuoti kartą ar du kartus per savaitę, o maudyti reikėtų tik tada, kai tai neišvengiama.

Dėl itin trumpo kailio šios veislės šunys gali gyventi tik namuose – šaltuoju metų laiku lauke jiems bus tikrai per šalta.

Pasirūpinkite, kad augintinis pakankamai daug judėtų, kasdien eikite į ilgus pasivaikščiojimus. Kartais gali prireikti išvalyti šuns raukšles – tam naudokite specialias šunims skirtas priemones. Taip pat reguliariai patikrinkite ausis, patrumpinkite nagus ir išvalykite dantis.

Privalumai

  • Lengvai perneša karštą ir šaltą klimatą;
  • Nereikalauja didelio fizinio aktyvumo.

Trūkumai

  • Nuo mažens būtina dresuoti, kad taptų bent kiek paklusnesnis;
  • Netinkamas laikyti bute.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.