Didysis Šveicarų Zenenhundas (Greater Swiss Mountain Dog)

Didysis Šveicarų Zenenhundas (Greater Swiss Mountain Dog)

 

Veislė: Didysis Šveicarų Zenenhundas
Kilmės šalis: Šveicarija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Trispalvis: juoda, balta ir ruda
Charakteris Budrus, sargus, judrus, bebaimis, pasitikintis savimi, dėmesingas, švelnus, prieraišus, santūrus, protingas, atsidavęs, ištvermingas. 
Ūgis: 60-72 cm
Svoris: 58-61 kg
Ilgaamžiškumas: 11-12 metų
Kiti pavadinimai: Greater Swiss Mountain Dog, Grosser Schweizer Sennenhund, Swissy
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

 

didysis sveicarų zenenhundas Greater Swiss Mountain Dog

Didysis šveicarų zenenhundas – įspūdingos išvaizdos ištikimas kompanionas, kuris pavergia santūriu charakteriu ir noru įtikti savo šeimininkui. Šios veislės šunys nėra labai aktyvūs, tačiau reikalaujantys pakankamai daug erdvės. Ankštame bute didysis šveicarų zenenhundas gali jaustis pernelyg suvaržytas, todėl idealu, jei šunį planuojate auginti name su nuosavu kiemu. Didysis šveicarų zenenhundas gali būti vadinamas darboholiku – atrodytų, kad darbui jis visada yra pasiruošęs, o laimingiausias jaučiasi tada, kai pavargęs gali ramiai pasnausti.

didysis sveicarų zenenhundas Greater Swiss Mountain Dog

Didysis Šveicarų Zenenhundas: veislės istorija

„Sennenhund“, išvertus iš vokiečių kalbos, reikštų „kalnų ganyklų šuo“. Didieji šveicarų zenenhundai kartais dar vadinami trumpu žodžiu „Swissy“. Iki šių dienų nėra visiškai aišku, kokia yra šių šunų kilmė, tačiau keliamos trys versijos. Pirmoje versijoje teigiama, kad didieji šveicarų zenenhundai yra kilę iš molosų, kuriuos 58 m. pr. Kr. į Šveicariją atvežė įsiveržę romėnų kareiviai. Manoma, kad vėliau molosai natūraliai susikryžmino su kitais Šveicarijoje gyvenusiais šunimis ir taip atsirado nauja šunų veislė. Antroje versijoje teigiama, kad Šveicarijoje dar prieš romėnų įsiveržimą gyvavo į molosus panašūs šunys, kurie vėliau kryžminosi tarpusavyje, ir taip gimė nauja veislė. Trečioji versija labai skiriasi nuo dviejų pirmųjų – manoma, kad 1100 m. pr. Kr. į Ispaniją buvo atgabenti mastifų tipo šunys, kurie vėliau buvo kryžminami tarpusavyje ir paplito po visą Europą. Kaip bebūtų, galima teigti, kad didieji šveicarų zenenhundai yra sena šunų veislė. Ilgą laiką šiuos šunis augino ūkininkai, didieji šveicarų zenenhundai net buvo praminti neturtingų žmonių arkliais, nes šie šunys taip pat galėdavo tempti sunkius vežimus. Kalnuotoje Šveicarijos dalyje didieji šveicarų zenenhundai labiausiai paplito XIX amžiaus septintajame dešimtmetyje. Vėliau, maždaug 1900 metais, daugelyje regionų veislė buvo visiškai išnykusi. Laimei, ji išsaugota iki šių dienų, nors ir nėra labai populiari.

didysis sveicarų zenenhundas Greater Swiss Mountain Dog

Didysis Šveicarų Zenenhundas: išvaizda

Didysis šveicarų zenenhundas yra gana didelis šuo: patinų aukštis ties ketera siekia 65-72 cm, kalių – nuo 60 iki 68 cm (svoris gali svyruoti nuo 58 iki 61 kilogramų). Kūnas yra šiek tiek ilgesnis nei aukštis ties ketera, krūtinė tvirta ir plati, pilvas šiek tiek įtrauktas. Kojos tiesios, lygiagrečios, labai tvirtos. Pėdos tvirtos, nukreiptos į priekį, išlenktais pirštais. Uodega ilga, siekianti kulkšnis.Kaklas stiprus ir raumeningas, gana storas, įsiliejantis į pečių liniją. Galva plokščia ir plati, snukis neatrodo smailėjantis. Nosis, kaip ir lūpos, juodos spalvos. Dantys tvirti, sąkandis žirkliškas. Akys migdolo formos, vidutinio dydžio, šviesiai rudos arba kaštoninės spalvos. Ausys vidutinio dydžio, trikampio formos, laisvai kabančios. Kailis dviejų sluoksnių: dengiamieji plaukai yra vidutinio ilgio, stori, o pavilnė minkšta ir tanki. Kailis paprastai būna trispalvis. Pagrindinė plaukų spalva – juoda, rausvai rudos dėmes išsidėsčiusios žandų, krūtinės, kojų ir uodegos srityse, baltos dėmės puošia galvą, sritį tarp krūtinės ir gerklės, taip pat leistina balta „apykaklė“.

didysis sveicarų zenenhundas Greater Swiss Mountain Dog

Didysis Šveicarų Zenenhundas: charakteris

Didysis šveicarų zenenhundas labai vertina savo šeimos narius, visada džiaugiasi jų draugija. Šios veislės šunys negali būti auginami lauko voljere, nes dėl atskyrimo nuo šeimos visada labai liūdi. Šie augintiniai sunkiai pakelia vienatvę, tačiau puikiai prisitaiko kelionių metu. Didžiojo šveicarų zenenhundo ištvermė yra tikrai stebinanti – šie šunys lengvai pakelia net ir labai varginančias ilgas keliones.

Šios veislės šunys yra labai budrūs ir sargūs, savo šeimininkams visada pranešantys apie atvykėlius. Nepažįstamaisiais didysis šveicarų zenenhundas pasitiki tikrai ne visada, todėl gali tapti tikrai puikiu namų sargu.

Šios veislės šunys labai mėgsta vaikų draugiją, tačiau įvertinkite, kad didysis šveicarų zenenhundas yra tikrai nemažas šuo, todėl netyčia gali vaikus užgauti. Su gyvūnais šios veislės šunys dažniausiai puikiai sutaria, tačiau labai svarbu pasirūpinti ankstyva socializacija.

Dresūrai didieji šveicarų zenenhundai pasiduoda noriai, jie yra labai imlūs naujoms komandoms ir be didelių pastangų perpranta, ko iš jų yra tikimasi.

Didysis Šveicarų Zenenhundas (Greater Swiss Mountain Dog)

Didysis Šveicarų Zenenhundas: priežiūra

Dažniausi didžiųjų šveicarų zenenhundų sveikatos sutrikimai – klubo sąnario displazija ir peties sąnario osteochodrozė. Genetinių susirgimų bus galima išvengti, jei veislyną rinksitės pakankamai atsakingai, ir pasidomėsite šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais. Dar vienas gana dažnas susirgimas – tai skrandžio užsisukimas. Tai yra būdinga daugybei didelių šunų, tačiau svarbu žinoti, kaip to išvengti. Nors kartais manoma, kad geriausia šunį šerti kartą per dieną, tačiau kur kas palankiau dienos pašaro kiekį padalinti į dvi dalis. Kai šuo pavalgo, jam reikalinga ramybė, todėl augintinį šerkite po pasivaikščiojimų lauke. Pašaro kiekį visada rekomenduojama normuoti, nes tai padės išvengti sveikatos problemų, kurias sukelia antsvoris.

Svarbu žinoti, kad didieji šveicarų zenenhundai bręsta labai lėtai, todėl augimo metu fizinę veiklą reikėtų riboti (tai padės išvengti kaulų ir sąnarių problemų).

Šios veislės šunys šeriasi gana gausiai, todėl būtinas reguliarus šukavimas – šėrimosi laikotarpiu tai atlikite kasdien, kitu laikotarpiu – kelis kartus per savaitę.

didysis sveicarų zenenhundas Greater Swiss Mountain Dog

Privalumai

  • Geras sarginis šuo;
  • Lengvai prisitaiko prie šalto klimato;

Trūkumai

  • Sunkiai perneša karštį;
  • Kartais pešasi su kitais šunimis.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.