Dobermanas (Doberman Pinscher)

Dobermanas (Dobermann)

Veislė: Dobermanas
Kilmės šalis: Vokietija
Paskirtis: Namų, apsauginis šuo
Spalvos: Juoda, ruda, gelsvai ruda, melsvas, šių spalvų deriniai
Charakteris Budrus, energingas, bebaimis, protingas, klusnus, prieraišus, ištikimas
Ūgis: 63-72 cm
Svoris: 32-45 kg
Ilgaamžiškumas: 11-12 metų
Kiti pavadinimai: Dobermanas pinčeris, Doberman Pinscher, dobermann
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 7-8 šuniukai

Dobermanas yra vidutinio dydžio šuo, pasižymintis elegancija ir prieraišumu. Nors kartais šios veislės šunų prisibijoma, tačiau visai be reikalo – grynaveisliai išauklėti dobermanai niekada nebūna agresyvūs. Toks augintinis yra tinkamas tik aktyviems žmonėms, kurie turi pakankamai laiko ir yra nusiteikę socializuoti ir dresuoti savo šunį. Dobermanai mielai mokosi naujų komandų ir jas nesunkiai įsimena, tačiau svarbu tai, kad dresūra būtų atliekama tinkamai ir nuosekliai. Nors dobermanui yra reikalingas tvirtas ir gana griežtas šeimininkas, tačiau tai nereiškia, kad dresūroje galima naudoti smurtą ar psichologinį spaudimą. Netinkamai dresuojamas dobermanas, kaip ir bet kokios kitos veislės šuo, gali turėti elgesio problemų.

Dobermanas DobermannDobermanas Dobermann

Veislės istorija

Dobermanų veislei yra kiek daugiau nei šimtas metų. Pirmieji dobermanai buvo išveisti maždaug 1890 metais Vokietijoje. Veislė buvo pavadinta veisėjo Karlo Frydricho Luiso Dobermano garbei, kuris dirbo mokesčių rinkėju. Toks darbas tuo laikotarpiu buvo labai pavojingas, todėl  K.F. Dobermanui reikėjo tokio šuns, kuris prireikus apgintų savo šeimininką. Spėjama, kad veislė buvo sukurta kryžminant ne taip ir mažai šunų veislių: tam buvo naudojami Mančesterio terjerai, veimaraneriai, senieji vokiečių aviganiai, rotveileriai, vokiečių pinčeriai, bišonai, ir t.t. Po veisėjo mirties išvestai veislei buvo suteiktas dobermano pinčerio vardas, o praėjus penkiasdešimčiai metų pavadinimas buvo sutrumpintas – šunys buvo vadinami tiesiog dobermanais. Pokario metais dobermanų veislė buvo beveik išnykusi: 1949-1958 metais Vokietijoje nebuvo užregistruotas nė vienas dobermanas. Viskas taip ir būtų pasibaigę, tačiau veislės mylėtojas Werner Jung į vakarų Vokietiją nelegaliai įsivežė dobermano patelę. Šiuo metu dobermanai yra labai vertinami Didžiojoje Britanijoje, JAV ir Artimųjų Rytų šalyse – čia jie neretai talkininkauja policininkams. Į Lietuvą pirmieji dobermanai buvo atvežti maždaug 1960-1970 metais. Po Nepriklausomybės atgavimo dobermanų veislė tapo labai populiari – 1992-1993 Lietuvoje vykstančiose parodose dalyvaudavo maždaug šimtas šios veislės šunų. Vis dėlto, tuo laikotarpiu dobermanai buvo veisiami labai gausiai, ir tai neatnešė gerų rezultatų. 1995 metais buvo sugriežtinti veisimo reikalavimai, dobermanams buvo privalomas ir dresūros egzaminas bei psichikos testas. Šuo metu Lietuvoje kasmet gimsta tik po 2-3 dobermanų vadas, dalis šuniukų iškeliauja į užsienio šalis.

Dobermanas DobermannDobermanas (Dobermann)

Dobermanas: išvaizda

Dobermanas yra aukštas, kaulėtų formų šuo. Kalių aukštis ties ketera paprastai siekia 63-68 cm, patinų – nuo 68 iki 72 cm. Kalės sveria maždaug 32-35 kg, patinai – nuo 40 iki 45 kilogramų. Dobermano galva yra proporcinga kūnui, pleišto formos. Žiūrint iš šono, patino kūnas atrodo kvadrato formos, patelės gali būti kiek ilgesnės. Pilvas įtrauktas, šonkauliai gana iškilūs. Kojos ilgos, kulnų sąnariai labai dideli. Dobermano snukis yra ilgas ir platus, lūpos prigludusios ir standžios. Dantys stambūs, tvirti, sąkandis žirkliškas. Kailis trumpas, lygus ir tankus, pavilnės šios veislės šunys neturi. Kailis gali būti juodos, rudos arba melsvos spalvos. Nuo kailio spalvos priklauso nosies ir akių spalva – šviesesnių šunų nosies veidrodėlis ir akys gali būti šviesesnės spalvos. Akys yra ovalo formos, gana tamsios. Ausys nukarusios, uodega vidutinio ilgio (Lietuvoje draudžiama trumpinti).

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (29 balsai (-ų))