Nykštukinis taksas (Miniature Dachshund)

Nykštukinis taksas (Miniature Dachshund)

 

: Nykštukinis taksas
Kilmės šalis: Vokietija
Paskirtis: Namų šuo, medžioklis
Spalvos: Įvairios spalvos
Charakteris  
Ūgis:
14-21 cm
Svoris:
4-5 kg
Krūtinės apimtis iki 35 cm
Ilgaamžiškumas: 14-16 metų
Kiti pavadinimai: Miniature Dachshund, Dachshund
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 4-8 šuniukai

Nykštukiniai taksai šiandien yra populiarūs daugelyje šalių. Šunų mylėtojai nykštukinius taksus vertina dėl jų draugiškumo ir santūraus būdo. Tai – puikūs šeimos bičiuliai, kurie noriai bendrauja su vaikais, suaugusiaisiais ir įvairiais gyvūnais, kurių... nelaiko savo grobiu. Nykštukiniai taksai buvo išveisti triušių traukimui iš olų, ir iki šių dienų yra išlikęs itin stiprus medžioklės instinktas. Kai kurie nykštukinių taksų augintojai iki šiol šiuos šunis naudoja medžioklėje. Nykštukiniai taksai pasižymi puikia uosle, ir vikrumu – jie gali pralįsti net ir pro mažiausius tarpelius!

trumpaplaukis nykstukinis taksas miniature dachshund

Veislės istorija

Taksų veislė yra žinoma nuo viduramžių. Tuo laikotarpiu buvo veisiami šunys, kurie būtų tinkami medžioklei urvuose. Taksai buvo vertinami kaip viena universaliausių medžioklinių šunų veislių: jie buvo naudojami įvairių olose gyvenančių gyvūnų medžioklei. Didieji taksai labiausiai tiko lapių ir barsukų medžioklei, o nykštukiniai ir triušiniai taksai – triušių. Šios veislės šunys buvo puiki šeškų pamaina, nes gana ilgą laiką šie žvėreliai taip pat buvo naudoti triušių traukimui iš olų. Seniausias taksų veislės klubas, pasivadinęs „Deutsche Teckelklub“, buvo įkurtas 1888 metais.

taksai dachshund

Nykštukinis taksas: išvaizda

Nykštukiniai taksai – nedideli šunys, kurių ūgis ties ketera siekia 14-21 cm, o svoris gali svyruoti nuo 4 iki 5 kg. Nykštukinių taksų krūtinės apimtis – nuo 31 iki 35 cm. Šios veislės šunų kūnas ilgas ir raumeningas, krūtinkaulis atsikišęs į priekį, pakankamai galingas. Nugara gana plati, tiesi ir tvirta. Kryžmuo šiek tiek išgaubtas, gana platus. Galvos forma pailga, būdingas smailėjimas ties nosies galiuku. Snukutis siauras, su nedidele kuprele. Nosies spalva priklauso nuo kailio atspalvio, gali būti juoda arba ruda. Žandikauliai labai gerai išvystyti, tvirti, lūpos prigludusios. Akys ovalo formos, šiek tiek įkypos, tamsiai rudos. Ausys išaugusios aukštai, kabančios, jų galai apvalėjantys. Uodega gana stora, į galą siaurėjanti. Kailis gali būti trijų tipų – šiurkštus, trumpas arba ilgas. Trumpaplaukių taksų kailis yra glotnus, blizgus, ir, žinoma, trumpas. Šiurkščiaplaukių taksų kailis tankus, prigludęs, šiurkščiakailiams taksams būdingi išraiškingi antakiai ir barzdelė. Ilgakailių taksų kailis gali būti šiek tiek pasibangavęs. Nykštukinių taksų spalvų gama yra gana plati: šios veislės šunys gali būti vienspalviai (pradedant geltona spalva, ir baigiant raudonmedžio atspalviu), dvispalviai (pilkai melsvi su baltomis dėmėmis ant galūnių), taip pat šios veislės šunys gali būti arlekino ar marmuro rašto (šviesiai rudi ar pilki su netaisyklingų formų dėmėmis).

trumpaplaukis nykstukinis taksas dachshund

Nykštukinis taksas: charakteris

Nykštukinis taksas yra greitas ir vikrus šuo. Tai yra judrus ir drąsus augintinis, kuris tikrai nepaiso savo kūno formų. Trumpos kojytės – tai tik priedanga! Iš tiesų nykštukiniai taksai yra gana greiti. Nors jauni šuniukai yra gerokai išdykę, tačiau suaugę nykštukiniai taksai yra gana santūrūs, jų aktyvumas tikrai nėra toks, kad vestų šeimininkus iš proto.

Jei norite namuose turėti paklusnų augintinį, dresūra ir socializacija pasirūpinkite iš karto, kai tik augintinis atsidurs jūsų namuose. Neauklėjami taksai gali būti gana bjauraus charakterio, todėl nuo pat vaikystės svarbu nustatyti tam tikras namuose vyraujančias taisykles. Rėkimu tikrai nieko nepasieksite – nykštukiniai taksai yra labai jautrūs žmogaus balso intonacijoms, barami labai nusimena. Be to, tai tikrai neprivers takso jūsų klausyti, todėl geriausia pasirinkti pozityvius dresūros metodus, ieškoti galimybių, galinčių padėti motyvuoti augintinį.

Nykštukiniai taksai yra bebaimiai, savo skardžiu balseliu visada praneša apie atvykėlius. Juokaujama, kad šios veislės šuo yra puikus durų skambutis – aštri klausa šių šunų tikrai nenuvilia, todėl apie atvykėlius yra pranešama lojimu. Žinoma, visada galima mokyti augintinį atsikratyti šio įpročio.

taksas dachshund

Nykštukinis taksas: priežiūra

Nykštukinis taksas – naminis šuo, galintis gyventi tik patalpose. Tai yra gana aktyvūs augintiniai, kuriems būtini reguliarūs pasivaikščiojimai ir žaidimai. Jei turite galimybę augintinį išleisti į nuosavą kiemą, pasirūpinkite, kad jis nepralįstų per tvoros plyšius. Nykštukiniai taksai yra labai landūs, dėl polinkio kasti galintys prasirausti ir gana gilius urvus. Geriausia nepalikti augintinio be priežiūros, be to, jį rekomenduojama vedžioti su pavadėliu – dėl stipraus medžioklinio instinkto augintinis gali pabėgti.

Nors nykštukinių taksų sveikata yra gana stipri, tačiau jiems yra būdinga stuburo išvarža. Neleiskite augintiniui šokinėti ant aukštų baldų, ribokite laipiojimą laiptais ir kitą veiklą, kuri gali būti žalinga stuburui.

Nykštukiniai taksai nėra išrankūs maistui, tačiau pasirūpinkite, kad mityba būtų visavertė. Be to, labai svarbu duodamą pašarą normuoti – tai padės išvengti nutukimo. Kailio priežiūra nėra labai sudėtinga – ilgakailius taksus patartina šukuoti kasdien, trumpakailius ir šiurkščiakailius paprastai pakanka pašukuoti kelis kartus per savaitę. Šiurkščiakailius taksus reikia triminguoti du kartus į metus.

Nesvarbu, koks yra augintinio kailio tipas, nerekomenduojamo dažnos maudynės – tą patartina daryti kiek įmanoma rečiau. Jei reikia, patrumpinkite augintinio nagus (paprastai nagai nudyla kasant žemę), reguliariai apžiūrėkite takso ausis, įvertinkite, ar nėra uždegimo.

nykstukiniai taksai dachshund

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.