Džeko Raselo terjeras (Jack Russell Terrier)

Džeko Raselo terjeras (Jack Russell Terrier)

 

Veislė: Džeko Raselo terjeras
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Balta ir ruda, balta ir juoda, trispalvis: ruda, balta juodsa
Charakteris Energingas, labai aktyvus, triukšmingas, smagus, meilus, draugiškas saviems, drąsus, bebaimis, užsispyręs
Ūgis: 30-38 cm
Svoris: 4-7 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai: Jack Russell Terrier
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 5-8 šuniukai

Džeko Raselo terjeras – nedidelis, bet labai vikrus ir energingas šuo, puikiai tinkantis įvairiam šunų sportui. Džeko Raselo terjerai yra puikūs medžiotojų padėjėjai, pasitelkę išradingumą įspeičiantys grobį į kampą. Taip pat šios veislės šunys neretai dalyvauja „Agility“ ar „Flyball“ šunų sporte. Kartais šios veislės šunys yra kiek užsispyrę, tačiau atkaklus šeimininkas Džeko Raselo terjerą gali tikrai puikiai išdresuoti. Socializuoti šios veislės šunys puikiai sutaria su vaikais ir šunimis.

dzeko raselo terjeras jack russell terrier

Veislės istorija

Džeko Raselo terjeras – maždaug prieš 200 metų Anglijoje išvesta šunų veislė. Veislės pradininkas – Džekas Raselas, kuris siekė sukurti talentingą lapių ir kitų smulkių gyvūnų medžiotoją. Svarbiausiomis veislės savybėmis Džekas Raselas laikė aistrą, drąsą ir dydį – šuo turėjo lengvai prasmukti į medžiojamų gyvūnų urvus. Anglų selekcininkas šuns eksterjerui dėmesio praktiškai neskyrė, svarbiau buvo tai, kad šuo galėtų pagelbėti medžioklėje. Kokios šunų veislės buvo kryžminamos – iki šiol paslaptis. Spėjama, kad tai galėjo būti žemaūgiai terjerai , o kitos kryžmintos veislės iki šių dienų yra tikra kinologinė mįslė. Ilgą laiką buvo akcentuojamos tik darbinės Džeko Raselo terjerų savybės, o eksterjerui nebuvo skiriama dėmesio, todėl veislės registracija užtruko gana ilgą laiką. Tarptautinio pripažinimo veislė sulaukė tik 2000 metais. Tais pačiais metais pirmieji Džeko Raselo terjerai atkeliavo į Lietuvą. Tarp šios veislės atstovų yra ir tikrų įžymybių – Ranulfo Fineso šuo Botis yra laikomas daugiausiai keliavusiu šunimi. XX amžiaus devintajame dešimtmetyje Botis kartu su savo šeimininku keliavo Į Šiaurės ir Pietų ašigalius. Kadangi į Antarktidą šunys nebėra įleidžiami, kažin, ar kuriam nors šuniui pavyktų tai pakartoti.

dzeko raselo terjeras jack russell terrier

Džeko Raselo terjeras: išvaizda

Patinų aukštis ties ketera siekia 34-38 cm, patelių – 30-35 cm, svoris gali svyruoti nuo 4 iki 7 kg. Tai yra vieni smulkiausių terjerų, kurių ūgis leidžia lengvai patekti į lapių urvus. Nors Džeko Raselo terjeras yra nedidelis, tačiau labai tvirto sudėjimo. Kūno forma primena stačiakampį – kūnas yra ilgesnis už aukštį ties ketera. Šios veislės šunims būdinga gili krūtinė, įtrauktas pilvas, raumeningas ir stiprus kaklas. Kojos tvirtos ir raumeningos, vidutinio ilgio, letenos apvalios, nedidelės. Galva yra proporcinga liemeniui, skruostai plokšti ir raumeningi, žandikauliai stiprūs. Akys gilios, migdolo formos, tamsios. Ausys trikampio formos, ausų galiukai prigludę prie galvos. Uodega išaugusi aukštai, vidutinio ilgio, laikoma horizontaliai arba šiek tiek užlenkta. Plaukų danga yra vidutinio ilgio, ant viso kūno vienoda. Pagrindinė kailio spalva – balta, gali būti rudų, juodų arba gelsvai rudų dėmių.

dzeko raselo terjeras jack russell terrier

Džeko Raselo terjeras: charakteris

Džeko Raselo terjerai – puikūs šeimos kompanionai. Nors šios veislės šunys atrodo labai mieli, tačiau iš tiesų tai yra labai drąsūs ir ištvermingi augintiniai.

Paprastai Džeko Raselo terjerai puikiai sutaria su kitais šunimis, tačiau vyriškos lyties atstovai gali dominuoti kitų patinų atžvilgiu. Su katėmis šios veislės šunys sutaria ne visada, o triušius, jūrų kiaulytes ar kitus graužikus gali laikyti savo grobiu. Šios veislės šunų medžioklės instinktas yra labai stiprus, todėl geriausia juos auginti su kitais plėšrūnais, bet ne su graužikais.

Džeko Raselo terjerai dievina žaidimus ir atrodo, kad jie niekada nepavargsta. Svarbu nuo pat mažumės augintinį socializuoti ir užsiimti dresūra. Jei dar šuns vaikystėje pavyks užmegzti stiprų tarpusavio ryšį, Džeko Raselo terjeras bus tikrai ištikimas ir paklusnus augintinis.

Deja, kartais šios veislės šunys šeimininkams surengia tikrus kantrybės išbandymus, todėl šeimininkas turi būti pakankamai atkaklus ir nuosekliai siekiantis užsibrėžtų tikslų. Nuolat tenka galvoti, kur nukreipti neišsenkančią Džeko Raselo terjero energiją: net ir po alinančios treniruotės šuo vis dar išlieka gyvybingas. Šios veislės šunys aktyvumu pasižymi ne tik lauke, bet taip pat ir namuose.

dzeko raselo terjeras jack russell terrier

Džeko Raselo terjeras: priežiūra

Džeko Raselo terjerai yra stiprūs ir ilgaamžiai, jų gyvenimo trukmė paprastai siekia 12-14 metų. Renkantis veislyną vertėtų pasidomėti šuniukų tėvų sveikatos istorija ir atliktais tyrimais. Nors tai yra gana sveika šunų veislė, tačiau kartais pasitaiko akių ir kelio sąnario ligų, visiškai balti Džeko Raselo terjerai kartais gimsta kurti.

Maistui šios veislės šunys nėra labai išrankūs, alergijų pasitaiko retai. Dauguma šios veislės šunų yra alergiški skunkų išskiriamam „dvokučiui“, tačiau Lietuvoje sutikti skunką praktiškai neįmanoma.

Didelio dėmesio reikalauja Džeko Raselo terjero aktyvumas – jei šuo nuobodžiaus, jis gali imti niokoti namuose esančius daiktus. Šie šunys nepakenčia būti vieni namuose, jei tik galėtų, visą savo laiką skirtų vien tik žaidimams su šeimininku. Ši veislė tikrai nėra tinkama gana tingiems žmonėms, kurie didžiąją laisvalaikio dalį praleidžia namuose.

Džeko Raselo terjerų kailis nereikalauja daug priežiūros – pakanka pašukuoti porą kartų per savaitę. Dažnos maudynės taip pat nėra reikalingos – įdomu tai, kad šios veislės šunys neskleidžia šunims būdingo kvapo.

Pakankamai dėmesio reikėtų skirti augintinio dantims ir ausims – reguliariai patikrinkite (maždaug kas savaitę), jei reikia, išvalykite.

dzeko raselo terjeras jack russell terrier 2

Privalumai

  • Puikus kompanionas aktyviems žmonėms;
  • Nereikalauja daug priežiūros;
  • Neskleidžia šunims būdingo kvapo.

Trūkumai

  • Sunkiai dresuojamas;
  • Reikia didelio fizinio aktyvumo;
  • Mėgsta aploti visus ir viską.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.