Sibiro haskis (Siberian Husky)

Sibiro haskis (Siberian Husky)

 

Veislė: Sibiro haskis
Kilmės šalis: Sibiras
Paskirtis: Kinkomasis, sarginis, apsauginis šuo
Charakteris Protingas, švelnus, draugiškas, bendraujantis, klusnus, vikrus, budrus, energingas, nenuilstantis, ištvermingas, geras kompanionas
Spalvos: Margi, paprastai varijuoja rudi, juodi ir pilki atspalviai
Ūgis: 55-64 cm
Svoris: 30-33 kg
Ilgaamžiškumas: 12-13 metų
Kiti pavadinimai: Arktinis Haskis, Siberian Husky, 
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Sibiro haskis – vienas gražiausių šunų, tačiau vien tik dėl grožio rinktis šios veislės šuns tikrai nereikėtų. Sibiro haskiui yra reikalingas labai didelis fizinis krūvis, todėl toks šuo – ne kiekvienam šunų mylėtojui. Šios veislės šunys yra labai energingi, bendraujantys ir budrūs. Bėgimas neabejotinai yra viena mėgstamiausių Sibiro haskio veiklų, todėl šių šunų augintojai turi pasirūpinti, kad tam būtų sudarytos tinkamos sąlygos. Tai yra gana savarankiški šunys, tačiau tinkamai dresuojami gali būti prieraišūs ir paklusnūs.

Sibiro haskio šuniukas (Siberian Husky)

Sibiro haskis: veislės istorija

Sibiro haskių protėviai buvo auginami Tolimųjų Rytų Sibire čiukčių gentyse. Čia haskiai garsėjo kaip puikūs kinkinių šunys (paprastai buvo kinkoma po 15-17 šunų). Čiukčiai šunis laikė savo namuose, todėl tai turėjo įtakos šios veislės šunų charakterio formavimuisi. Haskiai dažnai žaisdavo su vaikais, todėl ir dabar šios veislės šunys jiems nerodo jokios agresijos. Įdomu tai, kad pirminis šių šunų pavadinimas „Esky“ reiškė pačius eskimus, vėliau veislės pavadinimui buvo pridėta ir vietovė, iš kurios jie yra kilę. Į Aliaską pirmieji Sibiro haskiai buvo atgabenti 1909 metais, vėliau jie pasiekė ir JAV. Panašiu laikotarpiu buvo sudarinėjamas TSRS šiaurės šunų veislių sąrašas, tačiau Sibiro haskis į jį nepateko – paprasčiausiai šie šunys buvo per maži, kad galėtų prisidėti prie krovinių pervežimo. Penktajame dešimtmetyje TSRS šios veislės šunų praktiškai neliko, tačiau veislė išliko JAV. Amerikoje Sibiro haskių veislė buvo užregistruota 1930 metais, FCI ją pripažino praėjus šešiems dešimtmečiams.

Sibiro haskis (Siberian Husky)

Sibiro haskis: išvaizda

Sibiro haskis yra vidutinio dydžio grakščios išvaizdos šuo. Haskio kūnas yra proporcingas, padengtas tankiu kailiou. Patinų ūgis ties ketera siekia 60 cm, svoris siekia maždaug 30-33 kilogramus, patelės paprastai yra žemesnės ir smulkesnės. Šios veislės šunų ausys yra stačios ir gana didelės, akys migdolo formos, arti viena kitos. Akys gali būti rudos arba mėlynos, gali būti skirtingų spalvų. Snukis vidutinio ilgio, sąkandis žirkliškas. Nugara tiesi ir stipri, uodega išaugusi žemai, padengta tankiais plaukais. Sibiro haskiai yra margi, paprastai varijuoja rudi, juodi ir pilki atspalviai.

Sibiro haskis (Siberian Husky)

Sibiro haskis: charakteris

Siboro haskis yra švelnus, draugiškas ir protingas šuo. Jis puikiai sutaria su vaikais, gali sutarti su kitais šunimis, tačiau katės netaps jų geriausiomis bičiulėmis, nebent su jomis bus auginami nuo mažumės (deja, pasitaiko ir tokių atveju, kad su haskiu auginama katė tampa jo grobiu..). Sibiro haskis paprastai nedemonstruoja agresijos nepažįstamiems žmonėms, noriai susipažįsta su kitais šunimis. Šie šunys pasižymi didele ištverme, gali ilgus atstumus tempti roges ir tai jiems suteiks labai daug džiaugsmo! Bėgti ir tempti yra būtent tai, kas labiausiai džiugina haskį! Šios veislės šunims yra artimas vilkų gyvenimo būdas, tai yra labai savarankiški šunys.

Jei šuo yra nuo vaikystės socializuojamas ir dresuojamas, jis gali tapti ištikimiausiu jūsų bičiuliu, kuris paklus ir jūsų nurodomoms komandoms. Žinoma, laisvės pojūtis yra įaugęs į kraują, todėl svarbu išmokti kontroliuoti šuns impulsus. Sibiro haskiai dažniausiai ne loja, bet kaukia. Deja, dažnai taip elgiasi tada, kai šeimininkas išeina į darbą. Prieš įsigydami haskį gerai pagalvokite, ar jam galėsite skirti pakankamai dėmesio, ir ar kaimynams neteks visą dieną klausytis šuns kaukimo.

Sibiro haskio šuniukai (Siberian Husky)

Sibiro haskis: priežiūra

Pirmas dalykas, ką turi įvertinti būsimas haskio šeimininkas – ar įstengs šuniui skirti pakankamai dėmesio. Sibiro haskiams yra reikalingas labai didelis fizinis krūvis, o prasto oro šios veislės šunims paprasčiausiai nebūna. Sibiro haskis yra atsparus ir itin dideliam šalčiui, tad pagalvokite, ar prie -20 laipsnių šalčio mieliau lakstytumėte po miškus, ar sėdėtumėte šiltuose namuose?

Be jokios abejonės, Sibiro haskiai yra tinkami tik aktyviems žmonėms, kuriems sportas yra gyvenimo būdas. Idealu, jei bėgiojate ar važinėjate dviračiu – į šią veiklą tikrai galėsite įtraukti ir savo augintinį! Šunį turėsite vedžioti pririštą – jei haskis nuspręs nuo jūsų pabėgti, jis gali nubėgti labai toli (Sibiro haskiai gali bėgti maždaug 45 km/h greičiu). Labai svarbu stiprinti tarpusavio ryšį – tokiu atveju bus kur kas didesnė tikimybė, kad šuo pašauktas atbėgs.

Jei šuo ilgą laiką paliekamas vienas, jis gali užsiimti destruktyvia veikla. Nustebsite, kaip nuobodžiaujantis šuo gali nuniokoti namus! Jei haskis bus paleidžiamas į nuosavą kiemą, teritorija turi būti aptverta (mažesnę nei 2,5 m tvorą haskiai įveikia be didelių pastangų..)

Maistą Sibiro haskiams vertėtų rinkti atidžiai – kartais pasireiškia alergija maistui. Gali pasireikšti ir jautrumas įvairiems vaistams, todėl veterinarijos gydytojas turi būti patyręs ir susidūręs su šios veislės šunimis. Šėrimosi laikotarpiu haskiai šeriasi labai gausiai, todėl svarbus reguliarus šukavimas (tam naudokite povilnės šukas).

Taigi, Sibiro haskis neabejotinai yra tas šuo, kurio įsigijimas reikalauja daugybės apmąstymų. Tik tada, jei haskiui suteiksite pakankamai erdvės ir pakankamai didelį fizinį krūvį, galėsite būti užtikrinti, kad augintinis bus laimingas. 

Privalumai

  • Lengvai perneša šaltį;
  • Paprastai draugiški su vaikais;
  • Draugiškas su kitais šunimis.

Trūkuma

  • Reikalingas didelis fizinis aktyvumas;
  • Gausiai šeriasi;
  • Nedraugiškas su katėmis;
  • Retai loja, tačiau gana dažnai kaukia.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.