Veislė: | Gaskonės žydrasis basetas |
Kilmės šalis: | Prancūzija |
Paskirtis: | Smulkių gyvūnų medžioklis, namų šuo |
Spalvos: | Melsvai juoda ir balta |
Charakteris: | Aktyvus, judrus, gyvybingas, meilus, smalsus |
Ūgis: | 34-42 cm |
Svoris: | 16-18 kg |
Ilgaamžiškumas | 12-13 metų |
Kiti pavadinimai: | Blue Gascony Basset, Basset Bleu de Gascogne |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: |
Gaskonės žydrasis basetas – tai labai intelektualus ir draugiškas šuo, pasižymintis gana nepriklausomu charakteriu. Šios veislės šunys noriai bendrauja ir su vaikais, ir su suaugusiaisiais, džiaugsmingai pasitinka atvykusius svečius. Jei Gaskonės žydrieji basetai nuo mažumės socializuojami, jie puikiai sutaria su kitais šunimis, taip pat gali sugyventi ir su kate. Kadangi tai yra medžioklinis šuo, geriausia jo neauginti tuose namuose, kuriuose yra paukščių ar graužikų. Pirminė šių šunų paskirtis buvo triušių medžioklė, o šiandien Gaskonės žydrasis basetas dažniausiai pasirenkamas kaip šeimos bičiulis.
Gaskonės žydrasis basetas: veislės istorija
Gaskonės žydrasis basetas yra kilęs iš Prancūzijos. Šie basetai yra žinomi dar nuo viduramžių, jie neretai buvo vaizduojami įvairiuose to meto paveiksluose ir kituose meno kūriniuose, tačiau XIX amžiaus pradžioje jie buvo beveik visiškai išnykę. 1789-1799 metais vykusi Prancūzijos revoliucija turėjo labai neigiamą poveikį daugeliui medžioklinių veislių, todėl devynioliktojo amžiaus pradžioje imtasi veislių atgaivinimo. Gaskonės žydrųjų basetų išsaugojimas – kinologo M. Alain Bourbon nuopelnas, nes jis ėmėsi šios šunų veislės atgaivinimo. Vis dėlto, iki šių dienų nėra žinoma, ar Gaskonės žydrieji basetai buvo visiškai išnykę, ar veislė buvo atgaivinta kryžminant likusius jos atstovus. UKC (United Kennel Club) veislę pripažino gana vėlai – tik 1991 metais. Šiandien Gaskonės žydrieji basetai vis dar yra labai reti.
Gaskonės žydrasis basetas: išvaizda
Gaskonės žydrasis basetas yra nedidelis šuo – aukštis ties ketera siekia 30-38 cm, o svoris gali svyruoti nuo 16 iki 18 kilogramų. Šios veislės šunų kūnas ilgas, ne per daug masyvus, kojos trumpos, tvirtos. Liemuo įdubęs, krūtinė gili, kaklas trumpas, su nukarusiu pagurkliu. Snukis ilgas, nosis didelė, atviromis šnervėmis. Ausys išaugusios aukštai, ilgos, pridėtos prie snukio turėtų siekti jo galą. Akys vidutinio dydžio, ovalo formos, išraiškingos, rudos spalvos. Žvilgsnis gana liūdnas, skvarbus. Uodega ilga, ties pagrindu storesnė, į galą siaurėjanti. Kailis trumpas, standus. Kailio spalva gali būti juodai balta, trispalvė arba mėlyna su kailį puošiančiomis dėmėmis. Virš akių ir ausų gali būti rudų dėmių.
Gaskonės žydrasis basetas: charakteris
Gaskonės žydrieji basetai yra puikūs šeimos bičiuliai, kurie labai vertina visų šeimos narių dėmesį. Tai yra vidutinio aktyvumo šuo, kuris mėgsta dūkti lauke, o namuose mieliau renkasi ramų poilsį. Gaskonės žydrasis basetas mėgsta ilgus pasivaikščiojimus bei aktyvius žaidimus. Nors iš pažiūros gali atrodyti, kad tai – gana nerangus ir lėtas šuo, tačiau įsitikinsite, kad taip nėra. Gaskonės žydrasis basetas yra gana triukšmingas šuo, tad prieš įsigydami tokį augintinį turėtumėte gerai pagalvoti, ar jūsų kaimynai yra pakankamai pakantūs. Jei šuo bus nuo mažumės socializuojamas, ir išmokysite jį įvairių paklusnumo komandų, galite būti užtikrinti, kad augintinio elgesys bus nepriekaištingas. Dresūros užsiėmimai turi būti pakankamai motyvuojantys, nes kartais šios veislės šunys yra labai užsispyrę. Nors kartais manoma, kad dresūros mokyklą geriausia pradėti lankyti tada, kai šuniui sueina 6 mėnesiai, tačiau taip elgtis nėra tikslinga – geriausia tą pradėti dar tada, kai šuniui yra 10-12 savaičių. Vaikščiodamas su pavadėliu Gaskonės žydrasis basetas dažniausiai veržiasi į priekį, todėl būtina jį mokyti komandos „greta!” Šie šunys mokosi gana greitai, tačiau tuomet, kol augintinis neturės pakankamai gerų dresūros pagrindų, nepaleiskite jo lakstyti be pavadėlio. Jei šuo turės galimybę išeiti į nuosavą kiemą, pasirūpinkite pakankamai tvirta tvora, nes tuomet, jei Gaskonės žydrasis basetas užuos ar pamatys grobį, jis gali pabėgti.
Gaskonės žydrasis basetas: priežiūra
Gaskonės žydrasis basetas yra gana stiprios sveikatos šuo, šios veislės atstovai dažniausiai sulaukia 10-14 metų. Tai yra labai reta šunų veislė, todėl Gaskonės žydrieji basetai yra veisiami labai atsakingai. Genetinės problemos yra labai retos, tačiau renkanti veislyną vertėtų pasidomėti šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais. Kaip ir kitiems ilgo kūno šunims, Gaskonės žydriesiems basetams gali pasireikšti stuburo išvarža, tad vertėtų saugoti augintinį nuo galimų stuburo pažeidimų. Pasirūpinkite, kad šuo aukštai nešokinėtų, jei reikia, įrenkite nuožulnėjantį „tiltelį“, kuris padės augintiniui lengviau įveikti laiptų pakopas. Šunims, kurie sulaukę 7-8 metų amžiaus rekomenduojama kasmet atlikti sveikatos tyrimus, kurie padės užkirsti kelią įvairioms sveikatos problemoms. Gaskonės žydrasis basetas nėra išrankus maistui, tačiau šeimininkas privalo pasirūpinti, kad šuns mityba būtų visavertė. Duodamo pašaro kiekį visada rekomenduojama normuoti, o po valgio patartina riboti augintinio fizinį krūvį (pernelyg didelis aktyvumas gali lemti skrandžio apsisukimą, ir tuomet prireiks skubios operacijos). Geriausia rinktis į apačią platėjantį dubenėlį, į kurį augintinis neįmerktų ausų valgydamas arba lakdamas. Po maudynių vandens telkiniuose rekomenduojama nusausinti ausis, taip pat būtina reguliariai patikrinti, ar nėra ausų infekcijos. Kailio priežiūra nėra labai sudėtinga – dažniausiai pakanka pašukuoti vos kartą per savaitę, o maudyti šios veislės šunis reikėtų tik tada, kai tai yra neišvengiama (įprastai pakanka kelių kartų per metus).
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Draugiškas su kitais šunimis;
- Jautri uoslė.
Trūkumai
- Sunkiai perneša šaltą klimatą;
- Turi polinkį į skrandžio susisukimą (gausiai prisiėdus), kuris pavojingas šuns gyvybei.