Veislė: | Kinų kuoduotasis šuo |
Kilmės šalis: | Kinija/Afrika |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Įvairios: kreminė, balta, juoda, šokolado, abrikoso, trispalvis |
Charakteris | Meilus, gusvus, draugiškas, prieraišus, judrus, gyvybingas, linksmas, žaismingas, dėmesingas ir atsidavęs šeimininkui. |
Ūgis: | 22-33 cm |
Svoris: | 3-6 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-14 metų |
Kiti pavadinimai: | Chinese Crested, Powderpuff |
Hipoalerginis: | Taip. Labai mažai plaukų ant kūno, beveik nesišeria (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia) |
Vados dydis: |
Kinų kuoduotieji šunys gali būti ir pliki, ir plaukuoti. Įdomu tai, kad ir tokie, ir tokie šunys gali gimti toje pačioje vadoje. Plaukuotų Kinų kuoduotųjų šunų kailis yra vidutinio ilgio, tiesus ir lygus. Jų pavilnė švelni, o viršutinio plauko tekstūra tarsi šilkinė. Beplaukiai Kinų kuoduotieji nėra visiškai pliki – galvą, ausis, pėdutes ir dalį uodegos dengia švelnių plaukų kuokštai. Plikų vietų srityse oda yra minkšta ir lygi. Kinų kuoduotieji šunys iš kitų veislių išsiskiria ne vien tik neįprasta išvaizda, bet taip pat ir charakteriu. Tai – šeimininkams atsidavę šunys, kurie yra be galo draugiški ir žaismingi. Vieniems Kinų kuoduotasis šuo atrodo keistas ar net bjaurus, kitiems – tai nuostabiausias šuo pasaulyje. Kaip bebūtų, abejingų šiai veislei tikrai nelieka.
Kinų kuoduotasis šuo: veislės istorija
Dėl Kinų kuoduotųjų šunų kilmės diskutuojama ir iki šiol neprieinama vieningos išvados. Manoma, kad Kinų kuoduotieji galėjo kilti iš Afrikos plikųjų šunų. Kinijos prekybininkai šiuos šunis atsigabeno iš Afrikos, juos naudojo įvairių kenkėjų medžioklei ir taip pat buvo pardavinėjami uostuose. Šie šunys vėliau buvo pervadinti Kinų kuoduotaisiais ir netrukus naujasis pavadinimas prigijo. Kinų kuoduotuosius šunis dažniausiai įsigydavo pirkliai, todėl neprireikė daug laiko, kad ši veislė išplistų ne tik Azijoje, bet taip pat ir Amerikoje. Yra ir kita šios veislės kilmės teorija: manoma, kad juos išveisė actekai, kryžmindami Meksikos plikuosius šunis su čihuahua. XIX amžiaus pradžioje Kinų kuoduotieji jau buvo gerai žinomi Šiaurės Amerikoje ir Europoje, parodoje pirmą kartą pasirodė 1885 metais Niujorke.
Kinų kuoduotasis šuo: išvaizda
Kinų kuoduotasis šuo yra nedidelis, smulkus ir elegantiškas. Jie būna dviejų tipų - plikieji ir plaukuotieji. Plikųjų šunų didžioji kūno dalis plika, tik galva, gana didelės ausys, uodega ir letenos apžėlusios ilgais, retais plaukais. Kūno oda lygi arba dėmėta, vasara įdega. Neretei pliki šunys atsiveda plaukuotus šuniukus. Ūgis ties ketera gali svyruoti nuo 22 iki 33 cm, kūno sudėjimas yra proporcingas, primenantis stačiakampį. Kinų kuoduotiesiems šunims yra būdinga nedidelė galva su siaurėjančiu snukučiu. Akys yra nutolusios viena nuo kitos, migdolo formos. Pageidaujama, kad akių spalva derėtų prie plaukų spalvos – šviesaus kailio šunys turi šviesesnes akis, tamsaus kailio – tamsesnes. Kinų kuoduotųjų šunų ausys yra didelės ir stačios, nosis turi būti proporcinga snukučio dydžiui, o jos spalva priklauso nuo kailio atspalvio. Kinų kuoduotųjų šunų sąkandis gali būti lygus arba žirklinis. Šios veislės šunų kaklas yra lieknas, šiek tiek lenktas. Priekinės letenos tiesios, ilgos ir grakščios, galinės – šiek tiek lenktos. Uodega labai plona, ties galiuku siaurėjanti. Kinų kuoduotųjų plaukai primena žmogaus plauką, todėl šių šunų kailis nekelia alergijos.
Kinų kuoduotasis šuo: charakteris
Kinų kuoduotasis šuo yra labai draugiškas, prieraišus ir atsidavęs. Jam patinka būti dėmesio centre ir jausti šeimininko meilę. Žaidimai, paglostymai ir pakasymai Kinų kuoduotąjį tikrai padarys laimingą.
Šios veislės šunys yra labai draugiški saviems, tačiau į svetimus žvelgia gana įtariai. Nors vyrauja nuomonė, kad šios veislės šunys yra kvailoki, tačiau kiekvienas šios veislės šunų augintojas sutiks, kad tai nėra tiesa. Kinų kuoduotieji šunys pasižymi sumanumu, tačiau dėl didelio užsispyrimo juos gali būti sunku dresuoti.
Namų saugojimas Kinų kuoduotiesiems yra savaime suprantamas dalykas, todėl net ir nemokytas šuo būtinai balsu praneš, kad į namus ateina įtartinas svečias. Tai nėra tylūs šunys – jų lojimas yra labai skardus. Taip pat šios veislės atstovai mėgsta „kalbėti“ – kai kurie kinų kuoduotieji kaukia ar net „dainuoja“. Šios veislės šunys idealiai tinka šeimoms – jie pripažins visus šeimos narius ir dovanos jiems savo meilę, ir atsidavimą. Taip pat Kinų kuoduotasis gali puikiai sutarti ir su kitais gyvūnais.
Kinų kuoduotasis šuo: priežiūra
Didžiausio dėmesio reikalauja odos priežiūra ir svorio kontrolė. Šiltuoju metų laiku plikas kūno vietas svarbu patepti apsauginiu kremu, nes šuo gali nudegti saulėje. Žinoma, žmonėms skirtas kremas nuo saulės netiks – reikės ieškoti specialiai šunims skirtų priemonių. Svarbu saugoti Kinų kuoduotąjį nuo perkaitimo – jie nelekuoja, norėdami atsivėsinti, todėl didelis karštis jiems gali būti pražūtingas.
Šaltuoju metų laiku beplaukius Kinų kuoduotuosius būtina rengti, tačiau jiems netiks vilnoniai drabužiai – šios veislės šunys yra alergiški vilnai. Ypatingos priežiūros pareikalaus ir Kinų kuoduotojo dantys – jie yra gana silpni, gali iškristi. Plaukuoti šios veislės atstovai paprastai turi sveikesnius dantis nei beplaukiai. Kinų kuoduotieji neretai mėgsta vaisius ir daržoves, kietas maistas jiems nėra tinkamas.
Turbūt nereikia net sakyti, kad Kinų kuoduotieji šunys negali gyventi lauke – jiems yra reikalinga pakankama šiluma. Neišsenkanti energija reikalauja pakankamai laiko praleisti lauke: žaidimai ir ilgi pasivaikščiojimai Kinų kuoduotajam šuniui tikrai suteiks daug džiaugsmo.
Neseniai atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad Kinų kuoduotieji yra tie šunys, kurie įvairius žmonių negalavimus gydo veiksmingiausiai. Teigiama, kad šie šunys gali padėti sulėtinti vėžinių ląstelių dauginimąsi, įveikti astmos priepuolius, mažinti kraujospūdį, palengvinti galvos skausmus. Jų gydomasis poveikis aiškinamas tuo, kad šios veislės šunų kūno temperatūra yra labai aukšta (40,5 laipsnių Celsijaus), ir dėl to sudaromas stipresnis biolaukas.
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Tinkamas auginti mieste;
Trūkumai
- Sunkiai prisitaiko ir prie karšto ir prie šalto klimato;
- Plikųjų kinų kuoduotųjų odą reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kad nenudegtų;
- Sunkiai dresuojami, neretai užsispyrę;
- Mėgsta paloti.