Veislė: | Lasos apsas |
Kilmės šalis: | Tibetas |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Auksinė, smėlinė, medaus spalva, tamsiai žila, šiferio spalva, dūmų spalva, balta, juoda, ruda |
Charakteris | Guvus, gyvybingas, energingas, draugiškas, budrus, bebaimis, pasitikintis savimi, narsus, protingas, paklusnus, nesunkiai dresuojamas |
Ūgis: | 25-28 cm |
Svoris: | 5-8 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-14 metų |
Kiti pavadinimai: | Lhasos apsas, Lhasa Apso |
Hipoalerginis: | Taip, beveik nesišeria (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia) |
Vados dydis: |
Lasos apsas – tai nedidelis šuo, kurio didžiausia puošmena yra ilgas ir tankus kailis. Šios veislės šunys atrodo labai mieli ir geranoriški, tačiau išvaizda apgaulinga – Lasos apsas yra tikras velniūkštis mielo šuniuko kailyje. Šeimininkai, auginantys šiuos šunis, turi būti labai kantrūs ir sumanūs, nes dresūrai Lasos apsai pasiduoda tikrai ne visada. Vis dėlto, jei pavyktų pelnyti šių šunų palankumą, jie taps ne tik puikiais kompanionais, bet ir pačiais ištikimiausiais bičiuliais.
Dėl nedidelio dydžio šios veislės šunys gali būti auginami ir ankštame bute – svarbiausia, kad būtų gaunama pakankamai šeimininkų dėmesio. Jei tik turite galimybę, visada pasiimkite augintinį su savimi – Lasos apsai puikiai prisitaiko kelionių metu, o su šeimininku jam bus kur kas smagiau.
Lasos apsas: veislės istorija
Teigiama, kad šiai veislei galėtų būti apie 2000 metų ar net dar daugiau. Veislei pavadinimas buvo suteiktas pagal senąją Tibeto sostinę Lasą, kurioje išvesti pirmieji šios veislės šunys. Šimtmečius Lasos apsus augino tik tibetiečiai, gyvenantys sostinėje ar netoli jos. Šiuos šunis itin vertino vienuoliai, Lasos apsai net pradėti laikyti sėkmės nešėjais. Taip pat buvo tikima, kad į šiuos šunis persikūnija mirę šventikai, todėl šie šunys buvo itin gerbiami. Lasos apsų niekas nepardavinėjo, jie buvo įteikiami kaip ypatinga dovana to nusipelniusiems asmenims.
Ilgą laiką Lasos apsai buvo laikomi tik Tibete, kol 1920 metais pasiekė JAV. Šie šunys Amerikoje tapo tikra sensacija ir netrukus susilaukė didelio susidomėjimo. Amerikos kinologų klubas veislę pripažino 1935 metais. Iki šių dienų Lasos apsai yra reti šunys, kurių net ir gimtajame Tibete yra ganėtinai nedaug. Lietuvoje šiuo metu yra įregistruota tik kelios dešimtys šios veislės šunų.
Lasos apsas: išvaizda
Lasos apsas yra kompaktiškas ir proporcingas šuo, kurio viršutinė linija yra tiesi, juosmuo stiprus, o šonkauliai platūs. Idealus ūgis ties ketera – nuo 25 iki 28 cm. Kalės gali sverti nuo 5 iki 7 kg, patinai – nuo 6 iki 8 kg. Lasos apsų kojos trumpos ir raumeningos, pėdos apvalios ir gauruotos. Galva yra gana siaura, ją puošia ilgi plaukai, krentantys ant akių, taip pat ir gauruoti ūsai bei barzda. Dėl ilgo ir puošnaus kailio galva atrodo gerokai platesnė nei yra iš tiesų. Snukis neturi būti kertuotas, sąkandis atvirkščiai žirkliškas (kai nasrai sučiaupti, viršutiniai dantys yra už apatinių). Akys ovalios, vidutinio dydžio, tamsių spalvų. Ausys gana ilgos, kabančios, apaugusios plaukais. Uodega išaugusi aukštai, užriesta virš nugaros.
Lasos apsų kailis ilgas ir tankus, tiesus. Viršutinis sluoksnis šiurkštus, poplaukis minkštas ir tankus. Galimos kailio spalvos: auksinė, smėlinė, medaus spalva, tamsiai žila, šiferio spalva, dūmų spalva, balta, juoda, ruda.
Lasos apsas: charakteris
Lasos apsai apibūdinami kaip ištikimi, patikimi ir protingi šunys. Jie labai mėgsta vaikų dėmesį, mielai dūksta su kitais šunimis, gali sutarti ir su kitais namuose esančiais gyvūnais. Su nepažįstamaisiais šios veislės šunys elgiasi gana atsargiai, tačiau polinkis loti yra labai nedidelis.
Jei augintinis yra tinkamai socializuotas, galima džiaugtis puikiu kompanionu, kuris neturi jokių elgesio problemų. Nors mažų veislių šunis šeimininkai nusprendžia dresuoti tikrai ne visada, tačiau tai yra net labai rekomenduotina. Lasos apsų potencialas yra tikrai nemažas, tačiau dėl didelio užsispyrimo ne visada pavyksta „pralaužti ledus“. Svarbu tai, kad šeimininkas dresūros užsiėmimus paverstų žaidimu – tokiu atveju bus galima tikėtis tikrai puikių rezultatų.
Lasos apsai yra gana judrūs ir mėgstantys įvairią aktyvią veiklą, tačiau labai ilgi pasivaikščiojimai – ne jiems. Dažniausiai visiškai pakanka vos 10-20 minučių trunkančių pasivaikščiojimų. Žinoma, jei norite, kad augintinis namuose būtų ramus, reikėtų pakankamai laiko skirti žaidimams bei protinei veiklai, kuri išvargina ne mažiau nei fiziniai užsiėmimai.
Lasos apsas: priežiūra
Lasos apsai yra gana sveika šunų veislė, tačiau kartais pasitaiko šlaunikaulio displazijos atvejų bei akių problemų. Jei pasirinksite patikimą veislyną, galite būti tikri, kad šuniukų tėvams buvo atlikti šlaunikaulio displazijos tyrimai, todėl šio paveldimo susirgimo bus galima išvengti.
Lasos apsai ėdalui nėra labai reiklūs, tačiau svarbu duodamo pašaro kiekį normuoti. Jei augintinis bus nutukęs, jam gali pasireikšti su nugara susijusios problemos.
Didelio dėmesio pareikalaus Lasos apso energingumas – nors šie šunys nereikalauja ilgų pasivaikščiojimų, tačiau nusiteikite, kad nemažai laiko reikės paskirti žaidimams.
Taip pat ypatingo dėmesio pareikalaus Lasos apso kailio priežiūra, kuri yra gana reikli. Kailis turi būti šukuojamas kasdien, nes tik tokiu atveju jis atrodys tvarkingai. Geriausia dar nuo mažumės augintinį pratinti prie šios procedūros, nes iššukuoti ilgą apleistą kailį gali būti gana keblu. Jei kailis nebus tinkamai šukuojamas, gali susidaryti plaukų sąvėlos, taip pat gali atsirasti odos problemų. Parodose dalyvaujančius šunis reikės gana dažnai maudyti bei lankytis profesionaliose kirpyklose, kuriose šunų kailiu bus tinkamai pasirūpinama.
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Nesunkiai prisitaiko prie karšto klimato;
- Draugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais;
- Geras sarginis šuo;
Trūkumai
- Kailiui reikia kasdienės priežiūros;
- Mėgsta paloti.