Peru plikasis šuo (Peruvian Hairless Dog)

Peru plikasis šuo  (Peruvian Hairless Dog)

 

Veislė: Peru plikasis šuo
Kilmės šalis: Peru
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Įvairios spalvos
Charakteris  
Ūgis: didysis 50-63,5 cm; vidutinis 40-50; mažasis 24,5-40 cm
Svoris: didysis 12-25 kg; vidutinis 8-12 kg; mažasis 4-8 kg
Ilgaamžiškumas: 11-12 metų
Kiti pavadinimai: Peruvian Hairless Dog, Perro Sin Pelo del Peru, Viringo Peruano, Inkų plikasis šuo
Hipoalerginis: Taip (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia)
Vados dydis:  

Peru plikasis šuo yra gana neįprastos išvaizdos augintinis, kuris nepalieka nė vieno abejingo: vieni juo žavisi, kiti bjaurisi, tačiau laikomasi tos pačios nuostatos – Peru plikieji šunys yra tikrai išskirtiniai. Tai – labai aktyvūs ir budrūs šunys, kurie visada praneša apie atvykėlius. Savo šeimos narius Peru plikieji šunys tiesiog dievina, tačiau nepažįstamų asmenų prisibijo, ne visada noriai bendrauja su svečiais.

peru plikasis suo peruvian hairless dog 4

Veislės istorija

Iki šiol nėra tiksliai žinoma, kada ir kaip ši veislė susiformavo. Vienoje teorijoje teigiama, kad Peru teritorijoje šie šunys gyvena jau daugiau nei 3000 metų, tačiau ilgą laiką buvo paliekami tik plaukuoti šios veislės atstovai – paprasčiausiai buvo manoma, kad pliki šunys yra sergantys. Vis dėlto, viskas pasikeitė tada, kai vienas didikas labai stipriai susirgo, ir plikas šios veislės atstovas jį išgydė šildydamas kūną (nors Peru plikųjų šunų kūno temperatūra yra tokia pati kaip ir kitų šunų, tačiau plikos kūno vietos atrodo šiltesnės). Kai kurių ekspertų teigimu, šios veislės atstovai į Peru teritoriją buvo atvežti iš Kinijos maždaug 1860 metais. Taip pat kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad į Peru šie šunys pateko kartu su Afrikos klajokliais. Nors šiandien būtų gana sunku nustatyti, kurie specialistai yra teisūs, tačiau aišku viena – nuo 2001 metų tai yra nacionalinė Peru veislė. Veislės standartas buvo patvirtintas 1955 metais, o šiandien Peru plikieji šunys yra labai reti.

peru plikasis suo peruvian hairless dog

Peru plikasis šuo: išvaizda

Peru plikieji šunys yra skirstomi į tris dydžius: mažųjų šios veislės atstovų ūgis ties ketera siekia nuo 24,5 iki 40 cm (svoris gali svyruoti nuo 4 iki 8 kg), vidutinių Peru plikųjų šunų ūgis siekia 40-50 cm (svoris – nuo 8 iki 12 kg), o didžiųjų ūgis gali svyruoti nuo 50 iki 63,5 cm (svoris gali siekti 12-25 kg). Viršutinė kūno linija dažniausiai yra tiesi, tačiau kartais nugara gali būti išgaubta. Viršutinė kaukolės dalis plati, link nosies siaurėjanti. Kai šuo dėmesingas, ausys yra pakeltos, ramybės būsenoje ausys laikomos prigludusios prie pakaušio. Uodega ties pagrindu gana stora, link galiuko siaurėjanti. Įdomu tai, kad kiekvienoje Peru plikųjų šunų vadoje gimsta bent vienas plaukuotas šuniukas – nors labiausiai vertinami pliki šios veislės atstovai, tačiau plaukuotumas nėra laikomas trūkumu. Kailio spalva gali būti labai įvairi: juoda, pilka, marga, ruda, rausva.  Pliki šios veislės atstovai gali turėti šiek tiek plaukų galvos, nugaros, kojų apačios ir uodegos srityse. Beplaukiai Peru plikieji šunys įprastai neturi ir dantų (arba turi vos kelis). Vis dėlto, plaukuoti šios veislės atstovai privalo turėti visus dantis.

peru plikasis suo peruvian hairless dog

Peru plikasis šuo: charakteris

Peru plikieji šunys yra labai aktyvūs – ypatingai tada, jei nusprendžiama auginti ne vieną, bet kelis šios veislės atstovus. Jei Peru plikieji šunys yra auginami po vieną, tokiu atveju jie daugiau dėmesio skiria savo šeimininkui. Tai – labai prieraišūs augintiniai, kuriems yra svarbus kiekvienas šeimos narys. Peru plikieji šunys puikiai sutaria su vaikais, noriai bendrauja su namuose esančiais augintiniais. Šios veislės atstovai yra labai atsargūs, todėl jie neretai atstoja durų skambučio funkciją. Ankstyvame augintinio amžiuje svarbu pasirūpinti tinkama šuns socializacija, nes tai padės išvengti įvairių baimių bei netinkamo elgesio. Nors šios veislės šunys mokosi gana greitai, tačiau jie nėra pats tinkamiausias pasirinkimas pradedantiesiems šunų augintojams. Labai svarbu pasirūpinti, kad Peru plikasis šuo gautų pakankamą fizinį ir emocinį krūvį, nes priešingu atveju augintinis gali tapti gana nervingas. Šios veislės šunys sunkiai pakelia vienatvę, tad svarbu įvertinti, ar tokiam augintiniui galėsite skirti pakankamai daug laiko.

peru plikasis suo peruvian hairless dog 5

Peru plikasis šuo: priežiūra

Peru plikieji šunys dažniausiai gyvena 11-12 metų. Šios veislės atstovai gali sirgti įvairiomis nervų sistemos ligomis, taip pat būdingos odos problemos. Pastebėta, kad turintys kailį Peru plikieji šunys yra sveikesni, o jų priežiūra yra paprastesnė. Plikus šios veislės atstovus būtina saugoti nuo peršalimo ir nudegimų saulėje, šaltuoju metų laiku šiuos šunis reikia rengti, o šiltuoju sezonu – naudoti specialias priemones nuo saulės. Mažesnio dydžio Peru plikieji šunys šalčiui yra jautresni nei vidutiniai ar didieji veislės atstovai. Plaukuoti Peru plikieji šunys gali valgyti įprastą sausą šunų maistą, tačiau pliki dažniausiai neturi dantų, tad jiems parinktas pašaras turi būti pakankamai minkštas. Peru plikųjų šunų ausų krašteliai yra linkę sausėti, todėl juos gali tekti drėkinti. Plikiems šunims yra reikalingos gana dažnos maudynės – tam geriausia rinktis kuo švelnesnės sudėties šampūną.

Plaukuotus Peru plikuosius šunis maudyti galima rečiau, tačiau bus reikalingas reguliarus kailio šukavimas (tą geriausia atlikti bent kartą ar du kartus per savaitę). Jei pastebėtumėte, kad oda ėmė sausėti, veterinarijos vaistinėje įsigykite odos drėkinimui skirtų priemonių. Peru plikieji šunys gali būti jautrūs ant odos lašinamiems preparatams nuo erkių ir kitų parazitų, todėl rinkdamiesi priemones pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.