Erdelterjeras (Airedale Terrier)

Erdelterjeras (Erdelio terjeras, Airedale Terrier)

Veislė: Erdelterjeras (Erdelio terjeras)
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų, sarginis šuo
Spalvos: Rausvai ruda, viršutinė kūno dalis, kaklas ir dalis uodega gali būti juodos arba pilkos spalvos. Ausys dažnai būna tamsesnio atspalvio, tamsesnės dėmės leidžiamos ir aplink kaklą bei po ausis. Ant krūtinės gali būti šiek tiek baltos spalvos
Charakteris Gyvybingas, veržlus, atkaklus, ištvermingas judrus, draugiškas, pasitikintis savimi, drąsus, budrus, protingas, kartais užsispyręs
Ūgis: 56-61 cm
Svoris: 20-24 kg
Ilgaamžiškumas: 12-13 metų
Kiti pavadinimai: Erdelio Terjeras, Airedale Terrier
Hipoalerginis: Taip (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia)
Vados dydis:  

Erdelterjeras – šuo, kuris bene labiausiai vertinamas už atsidavimą šeimininkui. Erdelterjerai tiesiog trykšta gyvenimo džiaugsmu, ir savo pozityvia nuotaika užkrečia kitus. Šios veislės šunys yra ne tik nuostabūs šeimos draugai, bet taip pat ir potencialūs tarnybiniai šunys, pasižymintys puikiomis darbinėmis savybėmis. Erdelio terjeras yra ištvermingas šuo, kuris gali lydėti savo šeimininką visur ir visada, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Šios veislės šunys išdidžiai kulniuoja šalia savo šeimininkų, paklūsta jų nurodomoms komandoms, kurias išmoksta gana greitai. Žinoma, kiekvienas šuns savininkas turi pasirūpinti ankstyva šuns socializacija bei dresūra.

erdelterjeras Airedale TerrierErdelterjeras (Erdelio terjeras, Airedale Terrier)

Veislės istorija

Erdelterjerai buvo išveisti Anglijoje, antrojoje devynioliktojo amžiaus pusėje. Tuo laikotarpiu Anglijoje buvo labai populiari vandens gyvūnų medžioklė, ypač Ero upės slėnyje, nuo kurios pavadinimo ir kilo veislės vardas. Iki šio kinologai nesutaria, kas buvo Erdelterjerų protėviai: dauguma jų teigia, kad tai buvo oterhaundai ir senieji anglų šiurkščiaplaukiai terjerai. Veislė galėjo susiformuoti atsitiktinai, arba šunis galėjo kryžminti medžiotojai, siekę išveisti puikius pagalbininkus. Anksčiau erdelterjerai buvo vadinami pakrantės arba vandens terjerais, juos ypatingai vertino medžiotojai, nes šie šunys pasižymėjo puikiomis darbinėmis savybėmis. Oficialų veislės pavadinimą erdelterjeras įgavo 1886 metais, tuo metu Anglijos kinologų draugija įregistravo pirmuosius šios veislės atstovus. Tuometinių erdelterjerų išvaizda gerokai skyrėsi nuo dabar veisiamų šunų: Erdelio terjerų ausys buvo ilgesnės ir sunkesnės, kūno forma buvo labiau ištempta, o kaukolė buvo grubesnė. Pirmasis šios šunų veislės klubas buvo įkurtas 1892 metais Anglijoje. Prieš 20-30 metų Erdelio terjerai Lietuvoje buvo populiaresni nei dabar. Prieš keletą dešimtmečių šunų mylėtojai dalyvaudavo su erdelterjerais daugiakovės rungtyse, kuriose sėkmingai pasirodydavo (pavyzdžiui, 1978 metais Rūta Merkevičienė su erdelterjeru, vardu Raudis).

 

erdelterjeras Airedale Terriererdelterjeras Airedale Terrier

Erdelterjeras: išvaizda

Erdelterjeras – vidutinio dydžio šuo. Patinų aukštis ties ketera siekia 58-61 cm, kalyčių – 56-59 cm. Šios veislės šunys paprastai sveria maždaug 22 kilogramus. Erdelterjero forma primena kvadratą, kojos ilgos, kūnas raumeningas. Galva gana ilga, vidutinio pločio, kaukolė nuo ausų link akių siaurėja. Žandikauliai raumeningi, lūpos sučiauptos, sąkandis žirkliškas. Nosis juodos spalvos, akys – nedidelės, tamsios. Ausys trikampio formos, gana mažos, prigludusios. Uodega vidutinio ilgio, Europos Sąjungos šalyse nėra kerpama. Kailis standus, šiurkštus ir tankus, pavilnė trumpa ir minkšta. Šios veislės šunų kailis yra hipoalerginis. Erdelterjerams būdinga rausvai ruda kailio spalva, viršutinė kūno dalis, kaklas ir dalis uodega gali būti juodos arba pilkos spalvos. Ausys dažnai būna tamsesnio atspalvio, tamsesnės dėmės leidžiamos ir aplink kaklą bei po ausis. Ant krūtinės gali būti šiek tiek baltos spalvos.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (23 balsai (-ų))