Italų mastifas (Cane Corso)

Italų mastifas (Cane Corso)

 

Veislė: Italų mastifas (Kanų Korsas)
Kilmės šalis: Italija
Paskirtis: Namų, sarginis, apsauginis šuo
Spalvos: Leistina juoda, pilka, raudona arba gelsvai ruda kailio spalva, galimi spalvos pamarginimai. Ant kaklo, smakro ir krūtinės gali būti baltų žymių
Charakteris Ramus, išdidus, ištikimas, energingas, drąsus, prisirišęs prie savo šeimininko.
Ūgis: 56-71 cm
Svoris: 36-50 kg
Ilgaamžiškumas: 10-12 metų
Kiti pavadinimai: Kanų korsas, Cane Corso
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Italų mastifai (Cane Corso) yra kilę iš Italijos, senais laikais šios veislės šunys buvo naudojami medžioklėje ir žemdirbystėje. Jau tuomet buvo pastebėta, kad Cane Corso yra ištikimi žmonių draugai, tačiau šių šunų pasitikėjimą reikia pelnyti.

Veislės pavadinimas yra kilęs iš žodžio „cohors“, kuris lietuviškai reikštų „ūkio saugotojas, gynėjas“. Italų mastifas yra puikus sargas, galintis apginti savo šeimininką ir jam priklausantį turtą, tačiau su savais žmonėmis, taip pat ir su vaikais, visada elgsis švelniai. Nors sutarti su kitais šunims, nepažįstamais žmonėmis ir katėmis Cane Corso veislės šunims sekasi prastai, tačiau nuo mažumos tinkamai auklėti gali pripažinti ir jų draugiją. Nors dažnai manoma, kad Italų mastifams reikia „griežtos rankos“, tačiau tai ne visai tiesa – su šios veislės šunimis būtina elgtis švelniai.

italu mastifas Cane Corso

Italų mastifas: veislės istorija

Cane corso yra kilę iš Italijos. Teigiama, kad šių šunų pirmtakai – Neapolio mastinai (kitaip – Italų dogai). Šie šunys užsiimdavo medžiokle ir sargyba, prireikus kaudavosi su lokiais ir liūtais, taip pat gali būti, kad dalyvaudavo šunų kautynėse. Dabar Italų mastifai neretai dirba sargais, gelbėtojais arba talkininkauja policininkams. Nuo senų laikų Cane Corso išvaizda pasikeitė visai nedaug, tačiau Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo metais šios veislės šunų populiacija smarkiai sumažėjo. Veislės atkūrimo buvo imtasi 1970-1980 metais, kuomet grupė entuziastų pradėjo kurti veislės standartą.

1996 metais Italų mastifų veislę pripažino Tarptautinė kinologų federacija (FCI). Šiandien šios veislės šunys dažniausiai yra laikomi kaip naminiai augintiniai, tačiau pietų Italijoje Cane Corso kartais vis dar gano bandas.

Italų mastifas (Cane Corso)

Italų mastifas: išvaizda

Italų mastifas yra vidutinio dydžio šuo, kurio kūnas – labai stiprus ir raumeningas. Šių šunų ūgis gali varijuoti nuo 56 iki 71 cm, o svoris – nuo 36 iki 50 kg (patelės smulkesnės). Nors Cane Corso sudėjimas yra labai raumeningas ir atletiškas, tačiau taip pat išlaikoma elegancija. Šių šunų galva yra didelė, kaukolė – plati, viršugalvis truputį gaubtas. Iš viršaus galva atrodo tarsi kvadratinė, kampuota. Italų mastifų akys yra migdolų formos, vidutinio dydžio. Paprastai akys yra tamsių spalvų, tačiau šviesaus kailio šunų akys taip pat gali būti šviesesnės. Nors seniau Italų mastifų ausys buvo kerpamos, tačiau dabar Europos Sąjungos šalyse tai yra draudžiama. Nekirptos ausys yra vidutinio dydžio, trikampio formos, nuleistos prie skruostų. Cane Corso nasrai yra labai platūs, beveik tokio pat pločio, kaip ir galva. Paprastai yra pageidaujama, kad šių šunų sąkandis būtų lygus, tačiau taip pat leidžiamas ir žirklinis. Italų mastifų kailis trumpas, standus ir blizgus, šaltuoju sezonu kailis patankėja. Leistina juoda, pilka, raudona arba gelsvai ruda kailio spalva, galimi spalvos pamarginimai. Ant kaklo, smakro ir krūtinės gali būti baltų žymių. 

italu mastifas Cane Corso

Italų mastifas: charakteris

Italų mastifai yra ištikimi ir gana lengvai dresuojami, tačiau svarbu dresūra užsiimti nuo mažumės. Savalaikė socializacija gali padėti išvengti įvairių elgesio problemų – agresijos kitų šunų ar nepažįstamų žmonių atžvilgiu. Cane Corso yra gana ramūs ir savimi pasitikintys šunys, kurie prireikus gali apginti savo šeimininką.

Šie šunys reikalauja gana didelio fizinio krūvio – jiems tikrai neužteks didelio kiemo, į kurį bus išleidžiami. Būtina pakankama fizinė ir protinė iškrova, šeimininkas turi užsiimti veikla kartu su šunimi – tai padės sustiprinti ryšį. Cane Corso, paliekamas be veiklos, gali susigalvoti savų „pramogų“, iš neturėjimo ką veikti šie šunys gali pradėti užsiimti destruktyvia veikla.

Nors Italų mastifai yra stabilios psichikos šunys, tačiau svarbu nepamiršti, kad jie pasižymi ryškiomis sargybinio šuns savybėmis ir yra labai stiprūs. Tinkamai auklėjamas Italų mastifas gali tapti puikiu kompanionu ir neatskiriamu šeimos nariu.

Italų mastifas (Cane Corso)

Italų mastifas: priežiūra

Cane Corso priežiūra yra gana minimali – trumpas kailis turi būti periodiškai šukuojamas. Svarbu periodiškai išvalyti ausis, patikrinti bendrą sveikatos būklę (tai rekomenduojama daryti kasmet, kada vykstate pas veterinarą skiepų). Italų mastifams yra tinkama tik pozityvi dresūra – nuo pat mažumės šuniui turi būti parodoma, kas yra tinkamas elgesys ir už tai apdovanojama.

Cane Corso nėra tie šunys, kurie gali gyventi lauke, jų kailis yra gana trumpas ir prastai apsaugantis nuo šalčio. Jei šios veislės šuniui yra užtikrinamas pakankamas fizinis aktyvumas, Italų mastifas gali gyventi ir bute, ir nuosavame name. Nuosavos teritorijos dydis nėra toks svarbus, jei einate į ilgus pasivaikščiojimus, kurių metu užsiimate aktyvia veikla. Šios veislės šunims yra būdingos kaulų ir sąnarių ligos, kurios gali būti paveldimos arba įgytos.

Italų mastifai nėra tinkami tiems žmonėms, kuriems tiesiog patinka šių šunų išvaizda. Planuojantys įsigyti Cane Corso turėtų gerai pagalvoti, ar bus pakankamai laiko šuns dresūrai – ji šios veislės šunims yra būtina nuo mažumės. Italų mastifams reikalingas lyderio savybėmis pasižymintis šeimininkas, kuris turi pakankamai laiko pasivaikščiojimams, žaidimams ir dresūrai.

Italų mastifo šuniukas (Cane Corso)

Privalumai

  • Lengvai dresuojamas;
  • Geras sarginis šuo;
  • Geras apsauginis šuo;
  • Paprastai draugiškas ir kantrus su vaikais.

Trūkumai

  • Nedraugiškas su kitais šunimis;
  • Gali būti agresyvus su nepažįstamais žmonėmis;
  • Reikalingas didelis fizinis aktyvumas;
  • Kartais kankina kaulų ir sanarių ligos.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.