Veislė: | Havanos bišonas |
Kilmės šalis: | Kuba |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Auksinė, sidabrinė, kreminė, juoda, žydra |
Charakteris | Protingas, sumanus, žaismingas, draugiškas, prieraišus, ištikimas, švelnus, paklusnus, kartais baugštus |
Ūgis: | 20-29 cm |
Svoris: | 3-6 kg |
Ilgaamžiškumas: | 11-14 metų |
Kiti pavadinimai: | Havanos bolonė, Havanese, Bichon Havanais |
Hipoalerginis: | Taip (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia) |
Vados dydis: |
Havanos bišonas – nedidelis šuo, pasižymintis sumanumu ir ištikimybe. Šios veislės šunys neabejotinai yra vienas geriausių pasirinkimų, kada norima šunį auginti mieste. Havanos bišonai yra laikomi dekoratyvine šunų veisle, tačiau jie yra labai protingi, noriai pasiduodantys dresūrai ir galintys dalyvauti įvairiose šunų sporto varžybose. Havanos bišonai puikiai sutaria su vaikais ir gyvūnais, tačiau su nepažįstamais žmonėmis paprastai elgiasi atsargiai, apie atvykėlius praneša lojimu.
Havanos bišonas: veislės istorija
Bišonų šeimai šiuo metu priklauso keturi bišonų tipai. Spėjama, kad Havanos bišonai galėjo būti išvesti iš Bolonės šunų, sukryžmintų su mažaisiais pudeliais, arba iš Maltos bišonų. Žinoma tik tiek, kad Havanos bišonai yra kilę iš Viduržemio jūros regiono – panašūs šunys buvo žinomi Italijos ir Ispanijos regionuose. Vėliau italų kapitonas šiuos šunis nugabeno į Kubą, kurioje jie įgavo Kubos sostinės pavadinimą (tiesa, iš pradžių Havanos bišonai buvo vadinami Havanos šilkiniais šunimis). Nors veislė greitai įgavo populiarumą ir šie šunys tapo „Lux“ prekinio ženklo žvaigždėmis, tačiau dėl politinių įvykių Kuboje Havanos bišonai praktiškai išnyko. Laimei, keliems emigrantams, išvykusiems į Ameriką, pavyko persivežti ir šios veislės šunų. Amerikoje gimusios šuniukų vados gana greitai susilaukė susidomėjimo.
Nors šiandien Havanos bišonai vis dar yra gana reta šunų veislė, tačiau JAV ji įgauna vis didesnį populiarumą. Pirmasis Havanos bišonas į Lietuvą atkeliavo 1996 metais, šiandien mūsų krašte jų suskaičiuojamos kelios dešimtys.
Havanos bišonas: išvaizda
Havanos bišonas yra nedidelis šuo, kurių ūgis ties ketera turėtų būti ne didesnis nei 29 cm, o svoris – ne didesnis nei 6 kilogramai. Kūno sudėjimas yra tvirtas ir kompaktiškas, galva vidutinio dydžio. Havanos bišonų ausys yra nulėpusios, vidutinio dydžio, apaugusios plaukais. Akys didelės, migdolo formos, tamsios. Nugaros linija tiesi, krūtinė plati, pilvas plokščias. Priekinės letenos tiesios, uodega vidutinio ilgio, apaugusi ilgais plaukais, laikoma iškelta virš nugaros. Viršutiniai plaukai yra labai ilgi, paprastai siekia 12-18 cm. Plaukai minkšti, tankūs ir tiesūs, gali būti lengvai banguoti. Havanos bišonai nesišeria, todėl šių šunų kailis, tiksliau, plaukas, laikomas hipoalerginiu. Šios veislės šunų plaukai gali būti įvairių spalvų, populiariausiomis spalvomis laikoma auksinė, kreminė, ruda, sidabrinė. Havanos bišonams nėra būdingas vien tik baltos ar vien tik juodos spalvos plaukas.
Havanos bišonas: charakteris
Havanos bišonas yra draugiškas šuo, kuriam agresija yra visiškai nebūdinga. Atrodytų, kad šie šunys niekada nesuauga – jie nori žaisti visur ir visada, o tam puikiai tinka ir vaikai, ir šunys, ir katės.
Nors mažų veislių šunų augintojai neretai nusprendžia augintinio nedresuoti, tačiau tai vėliau lemia įvairias elgsenos problemas. Havanos bišonams, kaip ir kitų veislių šunims, yra būtina ankstyva socializacija ir dresūros pagrindai. Šios veislės šunys mielai mokosi įvairių triukų – tokia veikla Havanos bišonui sekasi tikrai puikiai. Įvairias komandas Havanos bišonas įsimena vos po kelių pakartojimų, labai greitai perpranta, ko iš jo nori šeimininkas, tačiau kartais gali būti kiek užsispyręs. Dresūra visada turi būti pakankamai motyvuojanti ir pozityvi, nes priešingu atveju augintinis gali prarasti susidomėjimą. Svarbu paminėti, kad Havanos bišonai yra labai jautrūs šunys, kuriems pasakytas griežtesnis žodis kartais gali reikšti tiesiog pasaulio pabaigą! Taigi, svarbu pasirūpinti, kad augintinis jaustųsi gerai.
Reikalingas fizinis aktyvumas yra gana nedidelis, tačiau mankštintis šiems kambariniams šunims yra būtina!
Havanos bišonas: priežiūra
Havanos bišonai yra gana sveika šunų veislė, tačiau veisiamiems šunims yra privalomi kelio girnelių ir akių tyrimai. Renkantis veislyną būtina pasidomėti, kokia yra šuniukų tėvų sveikatos istorija ir kokie yra atliktų tyrimų rezultatai. Kai kurie Havanos bišonai yra jautrūs stuburo pažeidimams, todėl svarbu augintinį saugoti nuo galimų sužalojimų. Kartais užsikemša ašarų latakai, todėl akis rekomenduojama periodiškai valyti. Jautrūs ir Havanos bišonų dantys – labai greitai susidaro dantų akmenys, todėl dantis rekomenduojama valyti kelis kartus per savaitę. Jei augintinis bus šeriamas kokybišku sausu pašaru arba RAW mityba, akmenų formavimasis gali būti kiek pristabdomas.
Havanos bišonų virškinimo sistema yra gana jautri, galimas dažnas viduriavimas. Parinkus tinkamą pašarą, jo nerekomenduojama keisti, nes tai gali sukelti virškinimo sutrikimus. Kai kurie Havanos bišonai yra labai išrankūs maistui, tačiau taip neretai nutinka ir dėl pernelyg didelio lepinimo. Šunų augintojams svarbu atminti, kad per 15 minučių nesuėstas pašaras turi būti patraukiamas, ir pasiūlomas tik kito maitinimo metu.
Ypatingo dėmesio reikalauja Havanos bišono plaukai – jie turėtų būti šukuojami maždaug kas antrą dieną. Plaukai ant kaktos turėtų būti trumpinami maždaug kas du mėnesius – tai padės išvengti plaukų kritimo ant akių. Maudyti Havanos bišoną paprastai pakanka kas du-tris mėnesius. Taip pat svarbu reguliariai patikrinti ausis ir patrumpinti nagus.
Šios veislės šunys puikiai jaučiasi gyvendami bute – gyvenimas kaime šiems nedideliems šunims gali būti gana pavojingas.
Privalumai
- Draugiškas su vaikais;
- Draugiškas su šunimis, katėmis ir kitais augintiniais;
- Lengvai dresuojamas;
- Lengvai prisitaiko prie karšto klimato;
Trūkumai
- Kailiui reikalinga priežiūra;
- Kai kurie Havanos bišonai būna labai išrankūs maistui.