Veislė: | Mitelšnauceris (Šnauceris) |
Kilmės šalis: | Vokietija |
Paskirtis: | Namų šuo |
Spalvos: | Juoda, "pipirai ir druska" (tamsios ir šviesios zonos) |
Charakteris | Protingas, sumanus, drąsus, budrus, ištvermingas, žaismingas, draugiškas ir atsidavęs saviems, bet nepasitikintis svetimais, todėl geras sargas. |
Ūgis: | 45-50 cm |
Svoris: | 14-16 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-14 metų |
Kiti pavadinimai: | Šnauceris, Vidutinis šnauceris, Mittelschnauzer, Standard Schnauzer |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: |
Mitelšnauceris jau daugybę metų yra pasirenkamas kaip šeimos augintinis. Šių šunų pritaikomumas yra labai didelis – jie yra labai imlūs dresūrai ir pasižymintys sumanumu, todėl toks šuo dažnai tampa pačiu geriausiu pasirinkimu, kada ieškoma ištikimo ir energingo augintinio. Nors mitelšnauceris yra gana nedidelis šuo, tačiau neapsigaukite – jis ne tik labai sargus, bet taip pat ir stiprus. Senovėje šnauceriai buvo vertinami už sargumą ir talentą pagelbėti įvairiuose darbuose, o šiandien šios veislės atstovai džiugina savo prieraišumu ir imlumu mokytis įvairių triukų.
Mitelšnauceris: veislės istorija
Šnauceris – labai sena šunų veislė. Teigiama, kad dar viduramžiais šie šunys keliaudavo kartu su pirkliais – jiems buvo reikalingas toks šuo, kuris galėtų apginti šeimininką ir jo turtą, bet kartu būtų ir palkankamai nedidelis, kad galėtų kartu keliauti. Šnauceriai nėra labai reiklūs šunys – atsparumas gamtos sąlygoms ir nedideli maisto įgeidžiai leido pirkliams džiaugtis puikia kompanija. Taip pat šnauceriai pagelbėdavo mažinant pelių ir žiurkių populiaciją – pagauti graužiką šiam šuniui yra vienas juokas! Šnauceriai taip pat buvo puikūs ūkininkų pagalbininkai, mat jie pasižymėjo talentu ganyti gyvulius ir saugoti įvairius ūkinius pastatus.
Pirmą kartą parodoje šnauceris buvo pristatytas 1870 metais, Vokietijoje. Geriausiai pasirodžiusio šuns vardas buvo „Schnauze“ (lietuviškai tai reikštų „snukis“), todėl ir veislė buvo pavadinta šiuo vardu. XIX amžiaus pabaigoje veislė labai paplito. Šiandien yra skiriami trys šnaucerių veislės standartai – tai ryzenšnauceriai, mitelšnauceriai ir cvergšnauceriai. Nors didžiausias šių veislių standartų skirtumas – tai šuns dydis, tačiau augintojai neretai teigia, kad skiriasi ir šių šunų charakteris.
Mitelšnauceris: išvaizda
Mitelšnauceris – vidutinio dydžio gana trumpo kailio šuo. Suaugusio patino ūgis ties ketera – 50 cm, patelės kiek žemesnės – maždaug 45 cm ūgio. Mitelšnaucerių galva yra didelė ir masyvi, kiek pailga. Vešlūs antakiai, ūsai ir barzda neabejotinai yra tai, kad mitelšnaucerius išskiria iš kitų šunų veislių. Šios veislės šunų skruostai yra gerai išvystyti, tačiau nekeičiantys stačiakampės galvos formos. Mitelšnaucerių uodega yra nukreipta į viršų, išaugusi pakankamai aukštai.
Mitelšnaucerio kailis storas ir trumpas, poplaukis minkštas, o paviršius – šurkštus. Mitelšnaucerių spalva yra vadinama „pipirai ir druska“, šviesios kailio zonos yra sumaišytos su tamsiomis, šviesesnės spalvos yra leistinos ant skruostų, galūnių, krūtinės, taip pat ir pilvo apačioje bei po uodega. Taip pat mitelšnauceriai gali būti visiškai juodi (jų pavilnė – taip pat juodos spalvos). Mitelšnaucerių kūnas atrodo labiau kresnas nei lieknas, šie šunys turi polinkį tukti, todėl svarbu normuoti ėdalo kiekį. Mitelšnaucerių sąkandis – pilnas žirkliškas, žandikaulio raumenys labai gerai išsivystę. Nosies oda gali būti tik juodos spalvos.
Mitelšnauceris: charakteris
Mitelšnauceriai – labai temperamentingi šunys. Jie labai draugiški saviems, tačiau svetimais žmonėmis nėra linkę pasitikėti. Mitelšnauceriai yra laikomi puikiais sargais, nes nepažįstamus žmones prisileidžia labai nenoriai. Su savo šeimos nariais mitelšnauceriai yra labai draugiški, mielai žaidžia kartu su vaikais. Nors šios veislės šunys yra praktiškai nepaperkami, ir nepažįstamuosius prisileis tik tada, kuomet bus užtarnautas pasitikėjimas, tačiau šie šunys loja saikingai.
Mitelšnauceriai yra lengvai dresuojami šunys, labai imlūs naujoms komandoms. Protingiausių šunų sąraše mitelšnauceris patenka į pačių imliausių šunų dvidešimtuką, tad nieko nuostabaus, kad šie šunys neretai varžosi šunų vikrumo (Agility) ar kito šunų sporto varžybose. Nesvarbu, koks būtų metų laikas – pavasaris, vasara, ruduo ar žiema, mitelšnauceris mielai leisis į ilgus pasivaikščiojimus, nes jų prisitaikymas prie oro sąlygų yra labai geras. Taip pat šie šunys pasižymi drąsa, ištverme bei puikia sveikata.
Mitelšnauceris gali sutarti su kitais gyvūnais, tačiau jam reikia laiko prie jų priprasti, kartais šios veislės šunys yra linkę dominuoti.
Mitelšnauceris: priežiūra ir sveikata
Šiurkštų mitelšnaucerio kailį būtina reguliariai šukuoti, kad jis nesiveltų (tą darykite bent kartą per savaitę). Nešukuojamas kailis yra linkęs veltis, todėl svarbu pašalinti kailio sąvėlas. Du-tris kartus per metus mitelšnaucerius reikia triminguoti (pešti), tam yra naudojamos specialios šukos. Kelis kartus per metus reikia pakirpti kailį kojų ir galvos srityje.
Nors mitelšnauceriai pasižymi itin stipria sveikata, tačiau kartais pasitaiko įvairių odos ligų bei akių problemų.
Peršeriamas Mitelšnauceris yra linkęs tukti, todėl būtina maistą normuoti. Šios veislės šunys yra tinkami gyventi bute, tačiau jiems yra reikalingi ilgi kasdieniai pasivaikščiojimai bei žaidimai. Pavargęs mitelšnauceris – laimingas mitelšnauceris, todėl svarbu pasirūpinti, kad jam pakanka fizinės bei protinės veiklos. Galima užsiimti įvairiu šunų sportu, lankyti užsiėmimus, kurių metu šunys yra mokomi įvairių triukų.
Mitelšnauceriai gali išgyventi maždaug 12-14 metų (kartais – ir daugiau). Nors šios veislės šunys pasižymi stipria sveikata, tačiau svarbu pasirūpinti tinkama šuns priežiūra. Jei augintinis gaus kokybišką maistą, pakankamai veiklos ir dėmesio, kartu praleisite daugybę metų. Mitelšnauceris gali būti tikrai puikus visos šeimos kompanionas – jis visada bus geras ir švelnus savo mylimiems šeimininkams.
Privalumai
- Protingas, lengvai dresuojamas;
- Geras sarginis šuo;
- Prisitaikantis prie prastų oro sąlygų;
- Stiprios sveikatos, atsparus ligoms;
Trūkumai
- Dažnai nedraugiškas su kitais šunimis;
- Reikalingas didelis fizinis krūvis.