Niūfaundlendas (Newfoundland)

Niūfaundlendas (Newfoundland)

 

Veislė: Niūfaundlendas
Kilmės šalis: Kanada
Paskirtis: Namų šuo, gelbėtojas
Spalvos: Juoda, ruda, juoda ir balta, pilka
Charakteris Švelnus, geras, mielas, draugiškas, lengvai dresuojamas
Ūgis: 65-71 cm
Svoris: 50-65 kg
Ilgaamžiškumas: 9-12 metų
Kiti pavadinimai: Newfoundland
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Niūfaundlendas – tikras gerumo įsikūnijimas. Šios veislės šunys pasižymi ypatinga kantrybe, draugiškumu ir prieraišumu. Vanduo neabejotinai yra niūfaundlendų stichija – šie šunys visada džiaugiasi, jei turi galimybę paplaukioti. Nors niūfaundlendas yra labai didelis šuo, tačiau jis toks tikrai nesijaučia, ir savo dydžio nenaudoja kaip pranašumo prieš kitus. Toks augintinis puikiai sutaria ir su vaikais, ir su nepažįstamais žmonėmis, ir su gyvūnais.

Niūfaundlendas (Newfoundland)

Veislės istorija

Niūfaundlendas yra kilęs iš Šiaurės Amerikos. Teigiama, kad veislei šiuo metu yra maždaug 800 metų, tačiau jos atsiradimas vis dar kelia daugybę klausimų. Kai kurie kinologai mano, kad veislė susiformavo atsitiktinai – dėl į Niūfaundlendo salą žvejų atgabentų įvairių šunų. Spėjama, kad veislės protėviais galėjo būti meškiniai Norvegijos šunys, kuriuos XIX amžiaus pradžioje į salą įvežė vikingai. Kiti kinologai veislės atsiradimą sieja su Tibeto mastifais, kurie atkeliavo iš Azijos dar priešistoriniais laikais. 1497 metais Džiovanio Kaboto ekspedicijos metu buvo atrastas Niūfaundlendo sala. Europiečius labai nustebino vietinių gyventojų šunys, kurie talkininkavo traukiant sunkius tinklus ir jūros išplukdytus daiktus. Spėjama, kad dabartinės niūfaundlendų savybės susiformavo maždaug XV-XVI amžiuje. Ši šunų veislė JAV pirmą kartą buvo paminėta 1639 metais. XVIII amžiaus pabaigoje niūfaundlendai pradėti aktyviai vežti į Europą – šios veislės šunys buvo tikri aristokratų numylėtiniai. 1878 metais Anglijos kinologų klubas užregistravo pirmuosius šios veislės atstovus, o praėjus aštuoneriems metams buvo įkurtas ir niūfaundlendų mylėtojų klubas. Pirmasis veislės standartas JAV buvo patvirtintas 1886 metais, Anglijoje – 1879 m.

Niūfaundlendas (Newfoundland)

Niūfaundlendas: išvaizda

Niūfaundlendas yra didelis šuo: patinų ūgis ties ketera siekia 71 cm, patelių – 66 cm. Patinai paprastai sveria apie 68 kg, patelės – maždaug 54 kilogramus. Niūfaundlendo aukštis ties ketera yra lygus kūno ilgiui nuo keteros iki uodegos pagrindo. Kaukolė stambi ir plati, viršugalvis šiek tiek išgaubtas, pakaušio gumburas gerai išvystytas. Nosis didelė, šnervės plačios, spalva priklauso nuo kailio: juodų ir juodai baltų šunų nosis juoda, rudų – ruda. Snukis kvadratinės formos, gana trumpas, padengtas trumpu švelniu kailiu. Akys nutolusios viena nuo kitos, nedidelės. Juodų ir juodai baltų šunų akys tamsiai rudos, rudų niūfaundlendų akys gali būti šviesesnės. Ausys nedidelės, trikampio formos, jų galiukai užapvalinti. Uodega ties pagrindu stipri ir plati. Stovintis šuo uodegą laiko nuleistą, paprastai jos ilgis siekia alkūnę (gali būti ir šiek tiek ilgesnė). Niūfaundlendas turi tankų vandeniui atsparų kailį: viršutiniai plaukai gana ilgi ir tiesūs (gali būti lengvai banguoti), pavilnė minkšta ir stora. Kailio spalva gali būti juoda, baltai juoda arba ruda. Nors septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje buvo veisiami ir melsvi niūfaundlendai, tačiau Tarptautinė kinologų draugija šį atspalvį laiko nestandartiniu.

niufaundlendas Newfoundland

Niūfaundlendas: charakteris

Niūfaundlendas gali būti pelnytai vadinamas draugiškiausiu pasaulyje šunimi. Nors kai kurie šios veislės atstovai vis dar atsiduria gyvūnų prieglaudose, tačiau dažniausiai taip nutinka ne dėl augintinio charakterio, bet dėl šuns dydžio – ne visada įvertinamos galimybės laikyti tikrai didelį šunį.

Niūfaundlendai pasižymi nepaprastu meilumu, tai yra nepaprastai ramūs, taikūs ir kantrūs šunys. Kaip ir kitų veislių šunims, niūfaundlendui reikalinga savalaikė socializacija ir dresūra, tačiau svarbu žinoti, kad šios veislės šunims yra tinkami tik pozityvūs dresūros metodai. Naujas komandas šios veislės šunys greitai įsimena, noriai atlieka jam pavestas užduotis.

Niūfaundlendai ypatingai myli vaikus, su jais žaidžia atsargiai ir kantriai kenčia vaikų išdaigas. Su gyvūnais niūfaundlendas taip pat puikiai sutaria, nesipeša, neprovokuoja pykčių. Namuose šie šunys paprastai būna labai ramūs, neloja, todėl laikomi prastais sargais. Vis dėlto, prireikus gali ginti savo šeimininką ir jo vaikus.

Niūfaundlendas (Newfoundland)

Niūfaundlendas: priežiūra

Niūfaundlendai dažniau nei kitų veislių šunys serga širdies, sąnarių ir odos ligomis, todėl rinktis tinkamą veislyną reikėtų itin atsakingai. Daugelis šios veislės šunų yra labai jautrūs karščiui, todėl vasarą reikėtų saugoti augintinį nuo perkaitimo. Kai kurie niūfaundlendai blogai toleruoja nejautrą sukeliančius vaistus, todėl prireikus ieškokite kompetentingų veterinarų, kurie yra susidūrę su šių šunų gydymu.

Šios veislės šunys apetitu nesiskundžia, todėl maistą reikėtų normuoti ir užtikrinti pakankamą fizinį aktyvumą (antsvorio turintys šunys yra labiau linkę sirgti širdies bei sąnarių ligomis).

Kelis kartus per savaitę reikėtų pašukuoti šuns kailį, šėrimosi laikotarpiu tą darykite kasdien. Niūfaundlendas nėra tinkamas augintinis pedantiškiems žmonėms – svarbu įvertinti, kad toks didelis šuo namuose paliks daug plaukų, be to, kai kurie šios veislės šunys gana gausiai seilėjasi. Suaugusių niūfaundlendų kailis skleidžia specifinį kvapą, o tai yra priimtina tikrai ne visiems.

Reikalingas fizinis krūvis nėra labai didelis, tačiau nusiteikite, kad kasdieniai pasivaikščiojimai truks maždaug 40-60 minučių. Niūfaundlendų fizinė veikla turi būti nuolat stebima ir ribojama, kad nebūtų pažeisti kaulai ir sąnariai. Plaukiojimas yra vienas mėgstamiausių niūfaundlendo užsiėmimų, todėl svarbu šuniui suteikti tokią galimybę.

Privalumai

  • Lengvai dresuojamas;
  • Draugiškas su vaikais;
  • Lengvai prisitaikantis prie šalto klimato.

Trūkumai

  • Per didelis laikyti bute;
  • Kailiui reikia priežiūros.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.