Pekinas (Pekingese)

Pekinas (Pekingese)

 

Veislė: Pekinas
Kilmės šalis: Kinija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Leidžiamos įvairios kailio spalvos, išskyrus raudonai rudą ir baltą. Labiausiai vertinama šviesi smėlio spalva
Charakteris Ramus, savarankiškas, draugiškas, kilnus, protingas, prieraišus, dažnai užsispyręs. Nepasitiki svetimais
Ūgis: 15-25 cm
Svoris: 3-5,5 kg
Ilgaamžiškumas: 11-13 metų
Kiti pavadinimai: Pekingese
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 2-4 šuniukai

Pekinas – nedidelis šuo, kuris yra labai nepriklausomas ir pasitikintis savimi. Išvaizda apgaulinga: nors pekinai atrodo nedideli ir ramūs, tačiau prireikus jie gali kautis tarsi liūtai! Baimės jausmas šios veislės šunims tikrai nėra būdingas, tačiau šie šunys nėra agresyvūs. Jei pekinas yra tinkamai socializuojamas, jis gali tapti puikiu vaikų ir namuose laikomų augintinių bičiuliu. Tai iš tiesų puikūs kompanionai, norintys savo šeimininką lydėti visur ir visada. Nors pekinus išmokyti tam tikrų komandų gali būti gana sudėtinga, tačiau užsispyrimas ir kruopštus darbas visada duoda puikių rezultatų.

pekinas Pekingese

Veislės istorija

Pekinai yra kilę iš Kinijos. DNR tyrimai rodo, kad pekinai yra viena seniausių šunų veislių. Kelis šimtmečius šios veislės šunys buvo auginami išimtinai tik imperatoriškuose Kinijos rūmuose. Pasakojama, kad pekinai buvo garbinami dėl gebėjimo išbaidyti piktąsias dvasias. Už šio šunelio vagystę grėsė mirties bausmė, o mirus imperatoriui pekinas buvo laidojamas kartu, kad galėtų saugoti savo šeimininką ir po mirties. 1860 metais britų ir prancūzų kariai okupavo Pekino vasaros rūmus. Imperatoriui Xianfeng‘ui pavyko pasprukti į Čengdės miestą, bet rūmuose liko imperatoriaus teta. Kai kariai užėmė rūmus, rado ją nusižudžiusią, o šalia jos – penkis gedinčius pekinukus. Prieš sudeginant rūmus sąjungininkai šunis iš rūmų išnešė. Du jų pasiėmė Džonas Hėjus, kuriuos vėliau padovanojo seseriai, Velingtono kunigaikštienei. Kitus du šunis pasiėmė seras Džordžas Fitsrojus: vieną jų padovanojo pusseserei, Gordono kunigaikštienei, ir vieną pusbroliui, Ričmondo kunigaikščiui. Paskutinįjį likusį pekiną pasiėmė leitenantas Dunas, kurį padovanojo Anglijos karalienei Viktorijai. Tokiu būdu pekinai atkeliavo į Angliją ir Europą, kur netrukus labai išpopuliarėjo.

Pirmasis pekinų veislynas Lietuvoje buvo užregistruotas 1994 metais.

pekinas Pekingese

Pekinas: išvaizda

Pekinų ūgis ties ketera gali svyruoti nuo 15 iki 25 cm. Įdomu tai, kad patelės yra kiek sunkesnės už patinus – jų svoris turėtų būti ne didesnis nei 5,5 kg. Pekino kūnas yra trumpas, krūtinė plati, šonkauliai apvalūs, būdingas žymus liemuo. Galva didelė, kaukolė plati, tarp ausų kaukolė plokščia. Snukutis nedidelis, plokščias. Akys didelės, apvalios, tamsių spalvų. Ausys širdies formos, laikomos prigludusios prie galvos, apaugusios ilgais plaukais. Uodega laikoma aukštai, šiek tiek užlenkta, apaugusi ilgais plaukais. Viršutinis kailis ilgas su gausiais karčiais, kurie nusidriekia iki pat pečių. Kaklo srityje kailis formuoja „apykaklę“. Viršutinis kailio sluoksnis tankus ir gana šiurkštus, pavilnė minkšta. Leidžiamos įvairios kailio spalvos, išskyrus raudonai rudą ir baltą. Labiausiai vertinama šviesi smėlio spalva.

pekinas Pekingese

Pekinas: charakteris

Pekinai yra labai prieraišūs šunys, tačiau neįkyrūs. Pekinams būtina ankstyva socializacija, nes jie gali būti nedraugiški žmonėms ir gyvūnams. Socializuoti šios veislės šunys yra puikūs vaikų draugai, tačiau svarbu pasirūpinti, kad pekinas nebūtų skriaudžiamas. Paprastai sutaria su kitais šunimis, tačiau gali dominuoti kitų patinų atžvilgiu.

Jei planuojate įsigyti tokį šunį, svarbu žinoti, kad pekinai loja daug ir dažnai. Pekinas – puikus „durų skambutis“, kuris visada įspėja apie svečių atvykimą. Į nepažįstamuosius šios veislės šunys reaguoja gana atsargiai, tačiau pelnyti jų palankumą nėra labai sudėtinga.

Pekinai ne visada pasiduoda dresūrai, todėl svarbu būti kantriems ir atrasti būdų, kaip augintinį motyvuoti. Jei dresūra bus užsiimama nuo pat šuns mažumės, tinkamai išauklėti pekiną bus kur kas paprasčiau.

Šios veislės šunys yra gana aktyvūs ne tik lauke, bet taip pat ir namuose, todėl svarbu pasirūpinti, kad augintinis gautų pakankamai veiklos.

Pekinas (Pekingese)

Pekinas: priežiūra

Pasirinkę patikimą veislyną įvairių paveldimų pekinų ligų yra galima išvengti, todėl svarbu neskubėti apsispręsti, kur įsigyti šuniuką. Geriau šiek tiek ilgiau palaukti ir būti užtikrintiems, kad jūsų augintinis bus tikrai sveikas. Pekinams būdingos ligos: kelio girnelės išnirimas, kvėpavimo ir širdies sutrikimai, akių opaligė. Gimdančioms kalytėms neretai tenka atlikti Cezario pjūvį.

Dėl trumpo snukio pekinams yra sunku atsivėsinti, todėl vasaros metu svarbu saugoti augintinį nuo perkaitimo.

Kai kurie pekinai yra alergiški maistui, todėl labai svarbu parinkti tinkamą pašarą. Pekinams nėra būdingas saiko jausmas, todėl augintinis gali imti tukti. Labai svarbu duodamo pašaro kiekį normuoti ir užtikrinti pakankamą augintinio judrumą. Kai kurie pekinai nemėgsta labai ilgų pasivaikščiojimų, ir didelę dalį dienos praleidžia palaimingai snausdami. Vis dėlto, tai gali neigiamai atsiliepti augintinio svoriui, todėl pasirūpinkite, kad šuo pakankamai judėtų.

Saugokite augintinio akis – jos yra gana iššokusios, todėl ragena gali būti lengviau pažeidžiama. Pekinams taip pat yra būdingos stuburo išvaržos, todėl pasirūpinkite, kad augintinis aukštai nešokinėtų. Dėl galvos sutrenkimo galimas akies obuolio išvirtimas, todėl labai svarbu užtikrinti augintinio saugumą.

Pekino kailis taip pat pareikalaus nemažai dėmesio – jį šukuoti reikės tikrai dažnai. Kailį svarbu apžiūrėti po lauko, ir įsitikinti, kad nėra įsivėlusių šapų. Kailis yra linkęs veltis, todėl šukuoti augintinį reikia kaip įmanoma dažniau.

Privalumai

  • Paprastai draugiškas su vaikais, tačiau žaisti nelabai mėgsta;
  • Dažniausiai draugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais;

Trūkumai

  • Sunkiai dresuojamas, dažnai užsispyręs;
  • Kailis labai šeriasi, kasdien šukuojamas, reikalaujantis daug priežiūros;
  • Sunkiai perneša karštį;
  • Mėgsta paloti.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.