Rotveileris (Rottweiler)

Rotveileris (Rottweiler)

 

Veislė: Rotveileris
Kilmės šalis: Vokietija
Paskirtis: Namų šuo, sargšunis
Spalvos: Juoda su rausvoku įrūdžiu skruostu, snukio, pasmakrės, kaklo apačios, krūtinės ir galūnių srityse
Charakteris Ramus, drąsus, pasitikintis savimi, bebaimis, budrus, sargus, darbštus, stabilaus charakterio, atsidavęs, klusnus, ištikimas
Ūgis: 58-69 cm
Svoris: 40-55 kg
Ilgaamžiškumas: 11-12 metų
Kiti pavadinimai: Rottweiler
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Rotveileris yra ištikimas, paklusnus ir darbštus šuo. Nors šios veislės šunų išvaizda atrodo gana šiurkšti, tačiau iš tiesų tai yra taikūs ir ramaus būdo šunys, kurie pirmi neprovokuoja konflikto. Toks augintinis yra tinkamas tik tvirto charakterio šunų mylėtojui, kuriam šuo namuose nėra naujiena. Rotveileriui yra būtina socializacija ir tinkama dresūra, dažnai šiuos šunis pasirenka kinologai ar pareigūnai, žinantys, kaip elgtis su tokiu šunimi. Nepažįstamieji rotveileriams visada kelia įtarimą, todėl šie šunys yra vertinami ir dėl jų sargumo. Šios veislės šunys visada stebi ir vertina situaciją, prireikus gali ginti savo šeimininką, tačiau praėjus pavoju labai greitai nurimsta.

Rotveileris (Rottweiler)

Veislės istorija

Rotveileriai laikomi viena seniausių šunų veislių. Šios veislės šunų protėviais yra laikomi Azijos mastifų tipo šunys, kurie į Vokietiją atkeliavo 74-aisiais mūsų eros metais. Tuo laikotarpiu į tolimus žygius buvo varomos gyvulių bandos, todėl buvo reikalingi šunys, galintys gyvulius ganyti ir saugoti. Šiuolaikinių rotveilerių protėviai pasižymėjo ypatinga ištverme – nepavargdami jie galėjo keliauti iš vienos vietovės į kitą. Jų darbinės savybės buvo išnaudoos ir kitaip – šunys vietoj arklių tempdavo sunkius krovinius į turgavietes. Legendos byloja, kad rotveileriai buvo ir puikūs sargai, kurie padėdavo apsisaugoti nuo sukčių. Pasakojama, kad prekybininkams rotveileriai padėdavo saugoti pinigus – juos parišę šuns pakaklėje galėjo būti visiškai ramūs, kad pinigų niekas neišdrįs paimti. Devynioliktame amžiuje buvo pradėti vystyti geležinkeliai, todėl ginti galvijus buvo uždrausta. Ištvermingus šunis, kurie tempdavo įvairius krovinius, tuo laikotarpiu pakeitė asilai. Taigi, rotveilerių populiacija smarkiai sumažėjo.

Šiuolaikiniai rotveileriai buvo išveisti XIX amžiuje Pietų Vokietijos mieste Rotveile. Netrukus buvo pastebėta, kad šie šunys pasižymi puikiomis darbinėmis savybėmis, todėl išpopuliarėjo Skandinavijos šalyse, Šveicarijoje ir JAV. 1921 metais Vokietijoje buvo įkurtas pirmasis rotveilerių mylėtojų klubas, o 1935-aisiais patvirtintas veislės standartas. Pirmieji rotveileriai Lietuvoje atsirado dar prieš Antrąjį Pasaulinį karą, 1937 metais buvo aprašyti Povilo Krygerio knygoje „Šuns dresūra“.

Rotveileris (Rottweiler)

Rotveileris: išvaizda

Rotveileris yra stambus šuo: patinų ūgis ties ketera siekia 63-69 cm, patelių – nuo 58 iki 64 cm. Vidutinis šios veislės šunų svoris yra maždaug 50 kilogramų. Rotveilerių krūtinė yra didelė ir plati, beveik apskrita. Nugara tvirta ir tiesi, juosmuo trumpas, strėnos plačios, gana apvalios. Kojos tiesios, lygiagrečios. Galva stambi, kaukolė tarp ausų plati. Kakta ilgesnė už snukį, gana iškili. Skruostai raumeningi, antakiai iškilūs. Akys vidutinio dydžio, migdolų formos, tamsiai rudos spalvos. Lūpų kraštai prigludę, juodi. Ausys išaugusios aukštai, gana toli viena nuo kitos, vidutinio dydžio, trikampio formos. Uodega ilga, Europos Sąjungos šalyse nekerpama. Rotveilerių kailis standus, vidutinio ilgio, prigludęs. Ant šlaunų kailis ilgesnis nei kitose kūno vietose. Spalva – juoda su rausvoku įrūdžiu skruostu, snukio, pasmakrės, kaklo apačios, krūtinės ir galūnių srityse.

Rotveileris (Rottweiler)

Rotveileris: charakteris

Rotveileris yra gana ramus ir ištikimas šuo. Šios veislės šunims yra būdingas tvirtas charakteris, todėl rotveileriui yra reikalingas tokia pat savybe pasižymintis šeimininkas.

Rotveileriai paprastai puikiai sutaria su vaikais, su jais elgiasi atsargiai. Kartais rotveileriai gali būti pavydūs ar net agresyvūs, jei nuo mažumės nėra socializuojami ir dresuojami. Rotveileriai yra labai savimi pasitikintys, gali sugyventi su kitais namuose esančiais gyvūnais, jei su jais augo nuo pat vaikystės.

Nors rotveileriai pasižymi savybe prisitaikyti prie įvairių gyvenimo sąlygų, tačiau toks augintinis yra tikrai ne kiekvienam. Šios veislės šunims yra reikalingas kasdienis fizinis ir protinis krūvis, todėl būsimi rotveilerių augintojai turi pasiryžti, kad šuniui teks skirti tikrai nemažai laiko. Tinkamai dresuojami rotveileriai gali būti labai paklusnūs, paprastai jie noriai atlieka įvairias komandas, ir su entuziazmu mokosi visą savo gyvenimą.

Rotveileris (Rottweiler)

Rotveileris: priežiūra

Rotveileriai yra gana sveika šunų veislė, tačiau pasitaiko ir tam tikrų įgimtų ligų. Rotveileriams yra būdinga šlaunikaulio displazija, todėl veislyną vertėtų rinktis itin atsakingai. Rotveileriai yra jautrūs parvovirusui, todėl skiepai yra būtini.

Rotveileriui nėra būdingas saiko jausmas, todėl pašaras turi būti normuojamas. Dėl pernelyg didelio maisto kiekio galimas skrandžio išsiplėtimas, nutukimas ir kiti sveikatos sutrikimai. Turintys antsvorio rotveileriai gali susirgti širdies ligomis, taip pat galimi kvėpavimo sutrikimai, artritas, todėl svorio kontrolė yra būtina.

Rotveileris kasdien turi gauti pakankamą fizinį ir protinį krūvį: rekomenduojami bent du pasivaikščiojimai per dieną, kurie turėtų trukti ne mažiau nei 40 minučių. Taip pat reikalinga ir pakankama protinė veikla, šios veislės šunys turi būti dresuojami visą gyvenimo laikotarpį.

Šiltuoju metų laiku svarbu rotveilerį saugoti nuo perkaitimo, geriausia vedžioti anksti ryte ir vėlai vakare. Dėl didelio riebalų kiekio po oda rotveileriai gali greitai gauti šilumos smūgį, todėl svarbu saugoti savo augintinį.

Trumpas ir prigludęs rotveilerio kailis nereikalauja ypatingai daug priežiūros – pakanka pašukuoti kelis kartus per savaitę, šėrimosi periodu (pavasarį ir rudenį) – kasdien.

Privalumai

  • Geras sarginis šuo;
  • Lengvai dresuojamas;
  • Nereikalauja daug priežiūros.

Trūkumai

  • Reikalingas didelis fizinis aktyvumas;
  • Nedraugiškas su kitais šunimis.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.