Peru inkų orchidėja (Peruvian Inca Orchid)

Peru inkų orchidėja (Peruvian Inca Orchid)

 

Veislė: Peru inkų orchidėja
Kilmės šalis: Peru
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Įvairios spalvos: melsvai juoda, skalūnų juoda, dramblio juoda, įvairūs pilki ir rudi atspalviai
Charakteris Ramus, sumanus, protingas, gyvybingas, žaismingas, sargus, užsispyręs. Labai prisiriša prie šeimininkų, tačiau yra nepatiklūs su nepažįstamais. Draugiškas su kitais šunimis
Ūgis: 25-65 cm
Svoris: 12-25 kg
Ilgaamžiškumas: 11-12 metų
Kiti pavadinimai: Peruvian Inca Orchid, Perro Flora
Hipoalerginis: Taip, neturi plaukų (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia)
Vados dydis:  

Peru inkų orchidėja – tai viena rečiausių šunų veislių. Šiuo metu šios veislės šunų yra užregistruota vos daugiau nei tūkstantis. Tai yra viena iš nedaugelio šunų veislių, kurioms būdingas kailio nebuvimas. Peru inkų orchidėja dar vadinama mėnulio gėlėmis arba Peru plikaisiais šunimis. Tai yra aktyvūs ir labai budrūs šunys, pasižymintys sargumu. Su savais Peru inkų orchidėja visada puikiai sutaria, tačiau nepažįstamieji šios veislės šunims pasitikėjimo nekelia. Šie šunys yra laikomi nacionaline Peru veisle, teigiama, kad ši šunų veislė yra dar senesnė nei inkų kultūra!

Veislės istorija

Teigiama, kad ši šunų veislė yra dar senesnė nei inkų civilizacija. Šių šunų atvaizdai randami Peru gyventojų meno kūriniuose kuriems galėtų būti maždaug 1300 metų. Vis dėlto, nėra neginčytinų įrodymų, kad tai buvo būtent Peru inkų orchidėjos – kai kurių ekspertų teigimu, ši šunų veislė yra visai nauja, ir tik maždaug 1860 metais iš Kinijos buvo atgabenta į Peru. Taip pat manoma, kad ši šunų veislė yra kilusi iš Afrikos – keliama versija, kad šie šunys sekė Azijos migrantus, kurie kirto Beringo sąsiaurį. Po ispanų invazijos Peru šios veislės šunys buvo praktiškai išnaikinti. Šiuo metu yra stengiamasi išlaikyti šią veislę, tačiau ji iki šiol yra viena rečiausių. Tiesa, ir viena brangiausių – JAV Peru inkų orchidėja kainuoja maždaug 4000 dolerių.

Peru inkų orchidėja: išvaizda

Šios veislės šunų ūgis ties ketera – nuo 50 iki 65 cm. Svoris gali svyruoti nuo 12 iki 25 kilogramų. Viršutinė Peru Inkų Orchidėjų nugaros linija yra tiesi, bet kartais gali būti ir šiek tiek išgaubta. Kaukolė plati, link nosies siaurėjanti. Kai šuo susidomėjęs, ausys stačios, ramybės būsenoje prigludusios prie pakaušio. Uodega ties pagrindu gana stora, link galo siaurėja. Nors Peru inkų orchidėja yra plikų šunų veislė, tačiau šiek tiek plaukų ant uodegos, kojų apačios, galvos ir nugaros nėra laikoma trūkumu. Oda elastinga, galimos įvairios spalvos – melsvai juoda, skalūnų juoda, dramblio juoda, įvairūs pilki ir rudi atspalviai.

peru inku orchideja Peruvian Inca Orchid 2

Peru inkų orchidėja: charakteris

Peru inkų orchidėja paprastai puikiai sutaria su kitais šunimis, gali sutarti ir su katėmis. Ši šunų veislė nėra pati tinkamiausia auginantiems mažus vaikus, nes Peru inkų orchidėja ne visada toleruoja jų daromas skriaudas. Tai yra gana aukšto intelekto šunys, kurie puikiai prisitaiko ir pakankamai gerai pasiduoda dresūrai. Jei socializacija ir dresūra užsiimama nuo mažumės, elgesio problemų neturėtų kilti. Peru inkų orchidėja yra šeimyniškas šuo, kuris labai prisiriša prie savo šeimininkų, tačiau nepažįstamuosius prisileidžia tikrai ne visada. Šios veislės augintiniai pasižymi ypatingu sargumu – apie neįprastą bruzdesį ar nepažįstamųjų atvykimą tikrai būsite informuoti lojimu. Peru inkų orchidėjai tinkama tik pozityvi dresūra, jei ji atliekama netinkamai, šuo gali užsispirti ir neatlikti nurodytų komandų. Žinoma, tai nereiškia, kad šuo nesupranta, ko iš jo norite – paprasčiausiai jis nemato prasmės stengtis. Nors dažnai manoma, kad šios veislės šunų temperatūra yra aukštesnė nei kitų, tačiau tai nėra tiesa – paprasčiausiai dėl kailio nebuvimo yra juntama reali kūno temperatūra. Peru inkų orchidėja jau senovėje talkininkaudavo kaip šildytuvai, tad ir dabar šios veislės šunys tikrai neleis sušalti savo šeimininkams! Peru tikima, kad šių šunų apkabinimas gali padėti išgydyti įvairius negalavimus, ypatingai skrandžio ligas.

Peru inkų orchidėja: priežiūra

Peru inkų orchidėja – retos veislės šuo, todėl paveldimų ligų nėra taip daug. Kai kurie šuniukai gimsta ne tik be plaukų, bet taip pat ir be dantų (gali trūkti visų arba dalies dantų), tačiau parodose gali dalyvauti tik visus dantis turintys veislės atstovai. Kartais pasitaiko įvairių odos susirgimų, šie šunys yra jautrūs ir šalčiui, ir karščiui. Žinoma, Peru inkų orchidėja gali būti auginama tik namuose, bet ne lauke, šaltuoju metų laiku būtina rengti, o vasarą saugoti nuo kaitrios saulės. Šiltuoju metų laiku svarbu saugoti šios veislės šunų odą, nes ji gali nudegti saulėje (rekomenduojama naudoti specialų šunims skirtą kremą nuo saulės). Maudyti Peru inkų orchidėją paprastai pakanka maždaug kartą per mėnesį. Blusos šios veislės šunims nėra būdingos, tačiau svarbu saugoti nuo erkių. Kadangi Peru inkų orchidėja neturi kailio, šios veislės šunis gali auginti ir tie žmonės, kurie yra alergiški šuns kailiui. Prausti Peru inkų orchidėją galima švelnia kempine ir šunims skirtu šampūnu (geriausia rinktis pakankamai švelnų, kuo natūralesnės sudėties). 

Peru inkų orchidėja yra gana imli dresūrai, tačiau svarbu, kad tai būtų atliekama tinkamai. Dresūrą būtina lankyti dar nuo mažumės. Šios veislės šunys yra rekomenduojami patyrusiems šunų augintojams, kurie jau šiek tiek supranta „šunų kalbą“, ir žino, kaip šunį motyvuoti.

Privalumai

  • Draugiškas su kitais šunimis;

Trūkumai

  • Dažnos odos, dantų ir akių ligos;
  • Jautrūs ir karščiui ir šalčiui;
  • Vasarą odą reikia saugoti nuo nudegimų saulėje;
  • Gali būti auginami tik namuose, bet ne lauke, šaltuoju metų laiku būtina aprengti.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.