Auksaspalvis retriveris (Golden Retriever)

Auksaspalvis retriveris (Golden Retriever)

 

Veislė: Auksaspalvis retriveris
Kilmės šalis: Didžioji Britanija
Paskirtis: Namų šuo, paukštšunis
Spalvos: Nuo kreminės iki auksinės
Charakteris Ramus, jautrus, švelnus, mielas, kantrus, budrus, ištikimas, prieraišus, judrus, puikus kompanionas ir šeimos numylėtinis
Ūgis: 55-61 cm
Svoris: 24-35 kg
Ilgaamžiškumas: 10-13 metų
Kiti pavadinimai: Golden Retriever
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 6-10 šuniukų

Auksaspalvis retriveris yra pelnęs geriausio šeimos šuns titulą. Turime sutikti, kad tikrai pelnytai – šios veislės šunys yra gana ramūs, švelnūs, prieraišūs ir labai kantrūs. Noriai žaidžia su vaikais, atleidžia jiems įvairias skriaudas. Auksaspalviai retriveriai puikiai sutaria su kitais gyvūnais, gali sugyventi ir su katėmis. Lojimu šios veislės šunys dažniau išreiškia džiaugsmą, bet ne pyktį.

Auksaspalvis retriveris dažniausiai pasirenkamas kaip puikus žmogaus kompanionas, tačiau taip pat talkininkauja neįgaliems žmonėms. Šios veislės šunys gali išmokti apie penkiasdešimt skirtingų komandų.

Auksaspalvis retriveris (Golden Retriever)

Auksaspalvis retriveris: veislės istorija

Nėra tiksliai žinoma, kaip buvo išveisti pirmieji auksaspalviai retriveriai, tačiau manoma, kad veislė atsirado suvedus lygiaplaukius retriverius ir vandens tvidspanielius (pastarieji jau yra išnykusi veislė). Vėliau jie buvo maišomi ir su kitų veislių šunimis – bladhaundais ir seteriais. Auksaspalviai retriveriai buvo išveisti devynioliktojo amžiaus pabaigoje, o pirmojoje parodoje sudalyvavo 1908 metais. Veislė buvo užregistruota šiek tiek vėliau, 1925 metais. Šie šunys buvo išveisti tam, kad gebėtų gerai plaukti ir ištraukti iš vandens nušautus paukščius.

Pirmieji auksaspalviai retriveriai į Lietuvą atkeliavo ne taip ir seniai, 1996 metais. Šiandien tai yra viena populiariausių veislių mūsų šalyje.

auksaspalvio retriverio suniukai

Auksaspalvis retriveris: išvaizda

Auksaspalviai retriveriai gali būti ir šviesesni, ir tamsesni: jų kailio spalva varijuoja nuo kreminės iki auksinės, o su amžiumi kailis tampa šviesesnis. Galva yra gana didelė, proporcinga kūnui, viršugalvis platus ir išgaubtas. Snukis vidutinio ilgio, gana platus. Žandikauliai stiprūs ir platūs, sąkandis žirkliškas. Įdomu tai, kad auksaspalvis retriveris buvo išveistas atnešti nušautus vandens paukščius, todėl jo sukandimas yra labai švelnus. Lūpos atvėpusios, nosis stambi, juodos spalvos. Kūnas tvirtas ir raumeningas, užpakalines letenas dengia itin tankus kailis. Auksaspalvio retriverio ausys yra vidutinio dydžio, nulėpusios. Akys yra nutolusios viena nuo kitos, trikampio formos, tamsiai rudos spalvos. Kaklas vidutinio ilgio, tvirtas ir raumeningas. Patinai yra aukštesni ir stambesni nei patelės: jų ūgis ties ketera siekia 58-61 cm, svoris svyruoja nuo 29 iki 35 kg. Patelių ūgis – nuo 55 iki 57 cm, svoris – nuo 24 iki 29 kg.

Auksaspalvis retriveris (Golden Retriever)

Auksaspalvis retriveris: charakteris

Auksaspalvis retriveris yra gana ramus šuo, mėgstantis būti kuo arčiau šeimininko. Tai nėra įkyrus augintinis – kol šeimininkas bus užsiėmęs, auksaspalvis retriveris ramiai snaus jam prie kojų. Šios veislės šunys labai mėgsta vaikų kompaniją, mielai su jais žaidžia, ištveria įvairias jų išdaigas. Žinoma, suaugusieji turėtų stebėti, kaip vaikai elgiasi su šunimi – turi būti nubrėžiamos ribos, kas galima, o kas – ne. Nors auksaspalviai retriveriai pasižymi kantrybe, tačiau svarbu pasirūpinti, kad šuo gerai jaustųsi. Kaip ir kitiems šunims, auksaspalviams retriveriams yra būtina ankstyva socializacija bei dresūra, kurią reikėtų pradėti kuo anksčiau.

Šios veislės šunims yra reikalingas gana didelis fizinis aktyvumas – kasdien jiems būtina iškrauti susikaupusią energiją. Taip pat yra reikalinga ir protinė veikla – auksaspalviai retriveriai tikrai gali pasigirti sumanumu. Greitai ir noriai pasiduoda dresūrai, tinkamai išdresuotas auksaspalvis retriveris gali visiškai nereaguoti į pašalinius dirgiklius. Ne veltui šie šunys tampa aklųjų vedliais!

Auksaspalvis retriveris (Golden Retriever)

Auksaspalvis retriveris: priežiūra

Norintys įsigyti auksaspalvį retriverį pirmiausia turėtų pasirinkti patikimą veislyną. Auksaspalviams retriveriams yra būdingos įvairios genetinės ligos, todėl būtina pasidomėti šuniukų tėvų sveikata. Atsakingi veisėjai būsimiems šuniukų šeimininkams tikrai suteiks visą dominančią informaciją. Šios veislės šunys yra linkę į širdies ligas, gana dažnos ausų infekcijos (jos yra būdingos visiems nulėpausiams šunims). Svarbu reguliariai apžiūrėti ausis, įvertinti, ar nėra infekcijos.

Auksaspalviai retriveriai neturi jokio saiko – maistas yra neabejotinai vienas didžiausių džiaugsmų! Gali būti jautri virškinimo sistema, todėl svarbu tinkamai parinkti pašarą ir jį normuoti. Auksaspalviai retriveriai yra linkę tukti, todėl svarbu jų neperšerti ir užtikrinti pakankamą fizinį aktyvumą.

Šie šunys gali lauke dūkti valandų valandas! Dėl praktiškai neperšlampamo kailio jie gali ilgai išbūti vandenyje, todėl auksaspalvis retriveris tikrai bus laimingas turėdamas galimybę paplaukioti.

Auksaspalviai retriveriai gali būti auginami ir nuosavame name, ir bute – svarbiausia pasirūpinti, kad pasivaikščiojimai būtų pakankamai ilgi. Vien tik nuosavo kiemo auksaspalviui retriveriui tikrai neužteks – jis tikrai norės pažinti ir kitas teritorijas.

Auksaspalvio retriverio kailis nesusivelia, tačiau jį būtina šukuoti bent du kartus per savaitę. Juokaujama, kad auksaspalviai retriveriai šeriasi du kartus į metus po… pusę metų. Iš dalies tai yra tiesa, tačiau dažnai šukuojant kailį galima išvengti daugybės plaukų namuose. Maudyti auksaspalvį retriverį reikėtų saikingai, užtenka tai atlikti du kartus per metus.

Būtina dresūra – nors šios veislės šunys yra tikrai protingi ir sumanūs, tačiau šunį būtina išmokyti pagrindinių komandų. Auksaspalviai retriveriai puikiai prisitaiko prie aktyvaus šeimininkų gyvenimo ritmo – gali kartu bėgioti, bėgti šalia dviračio, ir t.t. Dėl imlumo dresūrai auksaspalviams puikiai sekasi ir įvairus šunų sportas (pavyzdžiui, Obedience). Auksaspalviai retriveriai gyvena maždaug 10-13 metų.

Privalumai

  • Lengvai dresuojamas;
  • Lengvai perneša šaltį;
  • Draugiškas ir kantrus su vaikais;
  • Draugiškas su kitais šunimis ir naminiais gyvūnais.

Trūkumai

  • Linkę į alergines odos ligas, akių ir širdies ligas, gana dažnos ausų infekcijos.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.