Portugalų podengas (Portuguese Podengo)

Portugalų podengas (Portuguese Podengo)

 

Veislė: Portugalų podengas
Kilmės šalis: Portugalija
Paskirtis: Medžioklinis, namų šuo
Spalvos: Juoda, gelsvai ruda, rausvai ruda, gali būti su baltomis dėmėmis
Charakteris: Draugiškas, budrus, judrus, energingas, lengvai dresuojamas. Draugiškas su vaikais ir kitais gyvūnais
Ūgis:
Mažasis 20-30 cm; vidutinis 40-56 cm
Svoris:
Mažasis 3,6-6,4 kg; vidutinis 16-20 kg
Ilgaamžiškumas: 13-14 metų
Kiti pavadinimai: Portuguese Podengo, Portuguese Warren Hound, Podengo Português
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Portugalų podengas – tai labai gyvybingas ir prieraišus šuo, kuriam didžiausia dovana yra galimybė aktyvai leisti laiką su savo šeimininku. Nors šios veislės šunims yra būdingas gana nepriklausomas charakteris, tačiau portugalų podengas labai vertina savo šeimos narių kompaniją, ir niekada neatsisako smagių žaidimų ar kitos įdomios veiklos. Šios veislės šunys daugybę metų naudojami triušių ir stambesnių žvėrelių medžioklėje, tad jų medžioklinis instinktas yra labai stiprus.

portugalu podengas Portuguese Podengo suo

Portugalų podengas: veislės istorija

Portugalų podengai nuo seno naudojami triušių medžioklėje. Šių šunų uoslė yra labai gerai išvystyta, todėl užuosti grobį jie gali ir būdami gana toli nuo jo. Portugalų podengų giminaičiais yra laikomi Etnos čirnekai, Ibizos ir faraonų šunys. Spėjama, kad visų šių šunų veislių protėviai buvo tokie patys, nes šie šunys turi tikrai nemažai panašumų. Portugalų podengai yra kilę iš Portugalijos, ir ilgą laiką nebuvo žinomi už jos ribų. Nors tai yra tikrai sena šunų veislė, tačiau pirmieji portugalų podengai JAV pasiekė tik 1990 metais. Šių šunų istorija Jungtinėse Amerikos Valstijojose yra dar labai trumpa, tad šiuo metu vis dar siekiama, kad portugalų podengus pripažintų Amerikos kinologų klubas (AKC). Pirmą kartą JAV vykusioje parodoje švelniakailis vidutinio dydžio portugalų podengas pasirodė 2004-aisiais, o praėjus vieneriems metams parodoje buvo pristatytas ir šiurkščakailis vidutinio dydžio portugalų podengas. Nors parodose dalyvaujantys portugalų podengai visada sulaukia didelio susidomėjimo, tačiau šiandien ši šunų veislė vis dar yra labai reta. Portugalijoje šie šunys dažniausiai auginami triušių medžioklei, tačiau retai pasirenkami kaip šeimos bičiuliai ir kompanionai. Lietuvoje portugalų podengų kol kas dar nėra užregistruota. Nepaisant to, kad veislė tikrai nėra labai populiari, šie šunys gali būti vadinami televizijos žvaigždėmis: jie filmavosi kino juostose „Three Wishes“ (1995 m.), „Zeus and Roxanne“ (1997 m.) ir filmų serijoje „Soccer Dog“ (1999 m.)

Portugalų podengas: išvaizda

Portugalų podengai gali būti kelių dydžių: mažieji įprastai būna 20-30 cm ūgio (sveria 3,6-6,4 kg), vidutinio dydžio portugalų podengų ūgis siekia 40-56 cm (svoris gali svyruoti nuo 16 iki 20 kg), o didžiųjų portugalų podengų ūgis siekia 56-71 cm (svoris gali būti nuo 20 iki 30 kg). Visų dydžių portugalų podengai gali turėti šiurkštų arba švelnų kailį. Švelniakailių portugalų podengų kailis yra trumpas, lygus ir glotnus, o šiurkščiakailių – šiurkščios tekstūros, vidutinio ilgio. Abiejų tipų portugalų podengai pavilnės neturi. Kailis gali būti juodos, smėlinės, rausvai rudos spalvos, ant kailio gali būti baltų dėmių. Portugalų podengo kūnas yra stačiakampio formos, lieknas, bet raumeningas. Galva trikampio formos, snukis ilgas. Kaklas gana ilgas, grakštus. Ausys išaugusios aukštai, gana didelės, stačios. Akys migdolo formos, gali būti įvairių spalvų – pradedant gintarine, ir baigiant tamsiai ruda. Kojos gana ilgos, tvirtos. Užpakalinės kojos šiek tiek ilgesnės už priekines. Uodega vidutinio ilgio, apaugusi tankiu kailiu.

portugalu podengas Portuguese Podengo

Portugalų podengas: charakteris

Portugalų podengas yra guvus ir draugiškas šuo. Šios veislės augintiniai dažniausiai puikiai sutaria su mažais vaikais, noriai bendrauja su namuose esančiais šunimis, gali sugyventi su kate. Vis dėlto, nerekomenduojama tuose pačiuose namuose auginti graužikų ar paukščių, nes šių šunų medžioklinis instinktas yra labai stiprus. Jei portugalų podengas nuo mažumės bus tinkamai socializuojamas, tokiu atveju bus galima išvengti įvairių elgesio problemų. Kol šuo neturės pakankamai stiprių paklusnumo pagrindų, nerekomenduojama augintinį paleisti lakstyti be pavadėlio. Užuodęs ar pamatęs grobį portugalų podengas gali pasileisti bėgti, o tuomet prisišaukti augintinį bus tiesiog neįmanoma. Nors šios veislės šunys mokosi ganėtinai greitai, tačiau neretai jie būna užsispyrę, todėl yra reikalinga tinkama motyvacija. Portugalų podengai mėgsta patikrinti nustatytas ribas, tad tokio šuns šeimininkas turi būti pakankamai tvirtas ir nekeičiantis savo nuomonės. Šios veislės šunys sunkiai pakelia vienatvę, likę vieni namuose dažniausiai labai liūdi. Jei svarstote apie tokio šuns įsigijimą, turėtumėte gerai pagalvoti, ar augintiniui turėsite pakankamai laiko – reikėtų įvertinti tai, kad portugalų podengui tikrai neužteks dešimt minučių trunkančių pasivaikščiojimų.

Portugalų podengas: priežiūra

Portugalų podengai yra stiprios sveikatos ir ilgaamžiai šunys. Įprastai šios veislės atstovai sulaukia maždaug 12-14 metų amžiaus, nėra nustatyta jokių veislei būdingų genetinių susirgimų. Dažniausiai pasitaikantys sveikatos sutrikimai yra susiję su traumomis, kurias šuo gali patirti neatsargiai lakstydamas ar žaisdamas su kitais šunimis. Jei portugalų podengą paleisite lakstyti į nuosavą kiemą, geriausia nepalikti jo be priežiūros. Šios veislės šunys gali peršokti net ir labai aukštą tvorą, todėl būtina imtis saugumo priemonių. Portugalų podengams yra reikalingas didelis fizinis aktyvumas, nes priešingu atveju šuo gali užsiimti įvairia destruktyvia veikla, o tai šeimininkų tikrai nenudžiugins. Ir švelniakailių, ir šiurkščiakailių portugalų podengų kailio priežiūra nereikalauja ypatingai daug pastangų – dažniausiai pakanka šunį pašukuoti kartą ar du kartus per savaitę.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.